Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 21 Kasım 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 21 Kasım 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
21 Kasım 2018 - 12:40
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 21 Kasım 2018

*Dün KKTC mali piyasalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu günde, dünya borsa endeksleri yüksek oranda satış baskısına maruz kaldı. Özellikle teknoloji hisselerinde kendisini gösteren satışlar, risk iştahının da azalmasına neden oldu. ABD’de Apple satışlarına ilişkin kaygılar ve internet hisselerine yönelik soru işaretleri, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksini son 1 haftada %7 aşağı itti. Bu bağlamda, piyasaların korku endeksi de (VIX) yükseldi (bakınız grafik).

*Küresel mali piyasalar yaşanan satış baskısının son günlerde dikkat çekici bir şekilde şiddetlenmesinin ardında yatan ana nedenlerin başta ABD-Çin ekseninde yaşanan ticaret savaşlarının yarattığı küresel büyüme kaygıları, akabinde emtia fiyatlarının da küresel büyüme sancısına paralel son yılların en sert satışları ile adeta çökmesi ve en son olarak kendisini gösteren teknoloji şirketlerinin finansal yapılarındaki erozyon bu eğilimde etkili oluyor. FED’in ise faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi de rahatsızlık yaratıyor.

*Örneğin; neredeyse 7 hafta önce 86 dolar seviyesine yükselen Brent cinsi petrolün varil fiyatı, dünya ekonomisinin, ABD de dahil olmak üzere, 2019’da daha fazla ivme kaybedeceğine yönelik beklentiler ile dün %7 gerileyen 60 dolar/varil seviyesini test etti (son bir yılın en düşük seviyesi).

*Küresel risk iştahındaki yaşanan keskin düşüş, sanal para birimlerini de vurdu. Sene başında popülaritesi tavan yapan sanal paralar, yılın ikinci yarısında adeta çöktü. Örneğin; Bitcoin’in fiyatı, son 7 günde %37 düşerek 5.000 doların altında geldi ve 13 ayın dibini gördü! Sanal para birimleri ile altın fiyatı arasında yaşanan negatif korelasyon nedeniyle ons fiyatı kısmen yükselirken, güvenli liman arayışı ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri de %3.06 seviyesine geriledi.

*Yurtdışı piyasalarda riskten kaçış eğiliminin etkili olduğu dünkü günde, USD/TRY kuru 3 kez deneyip kıramadığı 5.30 seviyesinden gelen tepki alımları ile 5.44 seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. BİST100 endeksi günü %3 düşüşle bitirirken, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi de yaklaşık 80 baz puan yükseldi.

*Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, kasım ayı enflasyon rakamları ile ilgili değerlendirmesinde olumlu bir tablo ile karşılaşılacağı, ekim ayı cari işlemler fazlasının ise rekor nitelikte olacağına işaret etti.

*ABD Başkanı Trump, Kaşıkçı cinayetinde Suudi veliaht prens Muhammed bin Selman’ın olay öncesinde haberdar olmuş olabileceğini belirtti. Buna karşın ABD’nin Suddi Arabistan ile ilişkilerinin devam edeceğine vurgu yaptı.

*ABD piyasaları yarın Şükran Günü nedeniyle tatil konumda olacak. Cuma günü ise (ertesi gün) “Black Friday-Siyah Cuma” günüdür. Cuma günü mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir.

*Bugünün veri gündeminde dayanıklı mal siparişleri, işsizlik maaşı başvuruları ve Michigan tüketici güven endeksi var. Türkiye’de ise konut satış rakamları takip edilecek.

USD/TRY kurunda 5.30 seviyesi aşağıda önemli bir destek.

Her ne kadar ağustos ve eylül aylarında yaşanan olağanüstü değer kayıplarını, diplomatik ilişkilerde yaşanan normalleşme, petrol fiyatlarında yaşanan sert gerileme, aşırı satılan, ucuzlayan ve faiz anlamında iyi bir getiri sunan TL ve TL cinsi yatırım araçları talep görerek son dönemlerde telafi etmeye başlasa da, dün 5.30 seviyesinin dibinde 5.44 seviyesine hızla yükseliş yeniden “acaba” soru işaretlerini gündeme taşıdı. USD/TRY kurunda 5.30 seviyesine doğru yeniden bir deneme olması durumunda, bu önemli hale gelen teknik seviyenin aşağı yönde kırılma ihtimalinin artacağına inanıyoruz. Her ne kadar teknik manada, 5.30 seviyesi kırılırsa, 5.05 seviyesinin radar menziline gireceğini beklesek de, içinden geçtiğimiz kırılgan dönem, riskli pozisyonları hafifletmek ve döviz alım ihtiyaçlarını gidermek için fırsat olarak da görülebilir. 5.30 seviyesinin altını ise, 2019 yılının Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler ve nereye everileceğini kestiremediğimiz Brexit (29 Mart İngiltere AB’den boşanıyor) mevzusuna hazırlıklı girmek adına fırsat olarak okuyacağız.

1542785356797e9d989bae3e0efad80625ea7b3501_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

VIX endeksi yükseliyor.

Piyasaların korku endeki olarak takip ettiği VIX endeksi son 2 aydır yükselirken, hisse senedi piyasalarında ise satışlar dikkat çekiyor. VIX’in yükselmesi, paranın “rahatsız/huzursuz” olduğu anlamına geliyor.

15427853563cc8525239e4bab8e3c9ca52ebf6403f_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları