Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 17 Aralık 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 17 Aralık 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
17 Aralık 2018 - 10:51
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 17 Aralık 2018

Erdoğan-Trump telefon görüşmesi, Brexit bilmecesi, dolarilazsyon...

*Geride bıraktığımız haftanın yüksek miktarda volatiliteye gebe olduğunu gördük. Bunun arkasında yatan ana faktörlerden biri pek çok yatırımcı için senenin bitmiş olması ve dolayısıyla azalan likidite.

*ABD Merkez Bankası FED’in çarşamba günü sonuçlanacak olağan FOMC toplantısı ile teknik manada yıl tamamlamış olacağız. FED’in faizlerde 25 baz puan artırıma gitmesine kesin gözüyle bakılsa da, asıl merak edilen konu, 2019 yılı faiz patikası olacak. Bu bağlamda faiz kararının kendisinden ziyade, karar metninde geleceğe yönelik verilecek sinyal, üyelerin faiz tahminleri ve Başkan Powell’in konuşması piyasalarda kısa vadeli de olsa bir oynaklık yaratacağını, sonrasında ise tatil havasının hakim olacağını bekliyoruz.

*Türk mali piyasalarında, geride bıraktığımız haftanın en önemli satır başları arasında gördüğümüz, yakın bir gelecekte beklenen Fırat’ın doğusuna yönelik kara operasyonu, tabir caizse, TL ve TL cinsi yatırım araçlarını diken üzerinde tuttu. Kara operasyonu ihtimali ve haliyle bölgede bulunan ABD askerleri ile karşı karşıya kalma endişesi, özellikle hisse senedi piyasası üzerinde baskı yaratırken, USD/TRY kuru teknik bir hareketin parçası olarak cuma günü 5.42 seviyesini test etti. Her ne kadar kapanış itibarı ile haftayı 5.36’lı seviyelerde tamamlasa da, döviz piyasasında da huzursuzluk her geçen gün artarak hissediliyor. Borsa İstanbul kapanışa doğru gelen sınırlı alımları ile haftanın son iş gününü %1 düşüşle bitirirken, tahvil piyasası ise nispeten sakin bir seyir izledi.

*İngiltere cephesinde ise yüksek tansiyonun devam ettiğini görüyoruz. Her geçen gün “anlaşmasız” Brexit ihtimali piyasalar üzerinde baskı yaratsa da (İngiltere 29 Mart 2019 14.00 itibarı ile AB’den resmen boşanıyor), ikinci bir referandum söylentileri, konunun ne kadar “Arap saçına” döndüğünü izah etmeye yetiyor. GBP/USD paritesinde 1.27 seviyesinin altını “uçurum” olarak görmeye devam ediyoruz. GBP/TL kurunda ise 6.80-6.90 bandı aşılmadan heyecan yapmayacağız.

*Her ne kadar haftayı Fırat’ın doğusuna yönelik olası kara operasyonu endişesiyle tamamlasak da, hafta sonu Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında Suriye ve Irak ekseninde, daha etkin bir koordinasyon sağlanması konusunda mutabakata varılan telefon konuşmasını önemsiyoruz. Kısa vadede operasyon ihtimalinin azaldığı yönünde söylemlere rastlasak da, er ya da geç operasyonun masada kalmayarak gerçekleşebileceğinden endişe ediyoruz.

*Bugünün veri takvimine bakarsak, Türkiye cephesinde işsizlik, bütçe ve sanayi üretimi verileri; yurtdışında ise, AB’de TÜFE enflasyonuABD’de ise NY Empire State verisi takip edilebilir.

USD/TRY

Teknik manada, cuma günü test edilen 5.42 seviyesi, 4 saatlik grafiklerde düşüş trendi çizgisine denk geliyor (mavi çizgi 4 numara). Eğer bu mavi çizgisi çalışırsa, bugün itibarı ile yukarda takip edeceğimiz seviye 5.41-5.42 aralığı olacaktır. Geçilmesi halinde yükseliş ivme kazanabilir.

1545032013e0134b1f456f2eab28463116a2e53391_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Dolarizasyon

Hemen hemen her hafta perşembe günü açıklanan TCMB haftalık para ve panka istatistiklerini irdeliyoruz. Baktığımız en önemli kalem, yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları (DTH). Halk arasında “dolarizasyon” olarak kabul gören bu eğilim, yani yabancı paranın ekonomideki yaygın kullanımını veya döviz mevduatının toplam içerisindeki payının yüksekliğidir. Son dönemde bu oranın Türkiye’de arttığını görüyoruz. Karılaştırma yapabilmek adına, ekli grafikten de görülebileceği üzere, Türkiye, Lübnan’ın ardından ikinci sırada yer alıyor. Bu durum önemli bir ekonomik sorun. Yerel paraya olan güvenin düşük olduğunu gösteriyor.

1545032013e338a22449f14df110551a9d55972474_2_1200.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları