Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 14 Aralık 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 14 Aralık 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
14 Aralık 2018 - 11:03
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 14 Aralık 2018

TCMB PPK ve ECB faiz kararı - Bireylerin döviz ile aşkı - Çin'den gelen zayıf büyüme rakamları...

*İngiltere Başbakanı May’in güvenoyu almasıÇin’in ABD’nin taleplerine yaklaşmak adına bazı adımlar atması (ticaret savaşları) ve nihayetinde İtalya’nın AB’ye uyumlu bir bütçe sunması nedeniyle küresel mali piyasalar dün iyimser bir görünün kaydetti.

*Türk mali piyasaları da, günün ikinci yarısından bu iyimserliğe eşlik etti. Özellikle, TCMB’nin dün sonuçlanan olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklenildiği üzere faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesi ve karar sonrasında yayımlanan politika metininde sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğine vurgu yapılması, özelikle döviz piyasalarında sığ likiditenin de yardımı ile hissedildi. Böylelikle, son günlerde piyasa kulislerinde acaba TCMB yakın gelecekte faizlerde indirime gider mi yönünde bazı söylentiler de teyit edilmemiş oldu.

*Karar öncesinde 5.39 seviyesine dayanan USD/TRY kuru (bakınız grafik), faizlerin sabit bırakılması kararı ardından bir kez daha kurda “Araf” bölgesi olarak takip ettiğimiz 5.31 seviyelerine geriledi. Türk mali piyasaları, artan jeopolitik risklere karşın, TCMB desteği ile yurtdışı iyimserliğe dün de eşlik etti. USDTRY kuru günü 5.35 seviyelerinde tamamlaması ile BİST100 endeksi bir önceki günün kayıplarını telafi ederek günü %1.5 yükselişle tamamladı. Tahvil faizleri ise uzun vadede sakin kalırken kısa vadede bir miktar yükseliş kaydetti.

*Dünkü olumlu eğilim, az önce Çin’den gelen zayıf makro ekonomik verilerin yarattığı büyüme endişeleri ile gölgelendi. Çin’de açıklanan perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerin beklentiler karşılayamadı. Asya hisse senedi endekslerinin günü %2’ye varan düşüşlerle tamamladığını görüyoruz.

*İngiltere cephesinde ise Başbakan May koltuğunu korumayı başarsa da, gerek kendi partisinde karşılaştığı muhalefet; gerekse Parlamento’nun geriye kalanından aldığı tepkiler ışığında yakın vadede “kırılgan” görünümünü koruyacağını düşünüyoruz. Her ne kadar Almanya şansölyesi Merkel halen daha düzenli bir şekilde Brexit sürecinin tamamlanması için zaman olduğunu söylese de, sürecin çok ama çok sancılı geçeceği şüphe kaldırmıyor. İngiltere cephesinden akan son haberlere göre, Başbakan May’in AB liderlerine yaptığı sunumda, süreci tıkayan İrlanda sınırına dair bazı talepleri reddedildi. Her geçen gün anlaşmalı boşanmanın, anlaşmasız boşanmaya doğru ilerlediğini görüyoruz. GBP/USD paritesinde 1.27 altı sancılı seviyeler olarak görülüyor. GBP/TL cephesinde ise 6.80 seviyesinin üzerinde gecelik kapamış görmeden heyecanlanmayacağız.

*Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dünkü toplantısı beklentilere paralel sonuçlandı. ECB tahvil alımlarını resmen sonlandırma kararı alırken, Başkan Draghi’nin basın toplantısında öne çıkan enflasyon ve büyüme ile ilgili aşağı yönlü öngörüler, EUR üzerinde aşağı yönlü baskı kurdu (bakınız grafik).

*TCMB verilerine göre, gerçek kişiler (bireyler) son dört haftada DTH (döviz tevdiat hesaplarını) 8.8 milyar dolar artırdı (bakınız grafik).

*Gözler hafta sonuna girerken Suriye sınırına çevrilmiş durumda. Sınıra askeri yığınak devam ederken, dün gece Irak’taki Sincar ve Karacak'a hava operasyonu düzenleyerek terör örgütüne darbe vurdu. Artan jeopolitik riskler nedeniyle kur cephesinde bugün dalgalı bir seyir görülebileceğini düşünüyoruz. USD/TRY kurunda aşağıda 5.31 yukarda ise 5.38 seviyesine dikkat etmek gerekiyor (bakınız grafik).

*Makroekonomik cephede ise bugün dünyada açıklanacak PMI rakamları takip edilebilir. Günün ikinci yarısında ABD’de perakende satışlar ile sanayi üretim verileri izlenecek. Gözler ise AB-İngiltere arasında devam eden Brexit görüşmesine çevrilmiş durumda.

USD/TRY (4 saatlik)

USD/TRY kurunda son dönemlerde yaşanan sıkışma devam ediyor. Mavi ile renklendirilmiş sıkışma alanının bugün itibarı ile üst bandı 5.38; alt bandı ise 5.31 seviyesinden geçiyor. Dün TCMB’nin olağan PPK toplantısı öncesinde 5.3890 seviyesini test eden USD/TRY kuru, TCMB’nin faizleri sabit bırakması ardından aşağıda yeniden 5.31 seviyesini test etse de, karar ardından yaşanan zikzaklar dikkat çekti. 5.31 seviyesinin aşağıda önemli bir destek görevi üstlendiğini düşünüyoruz. Yukarda ise 5.38 seviyesine dikkat edeceğiz. Geçildiği yöne doğru hareketin ivme kazanacağını düşünüyoruz. 5.38 seviyesinin herhangi bir nedenle geçilmesi durumunda, daha da yukarda 5.46/5.47 seviyesi önem arz ediyor. Sn. Cumhurbaşkanı’nın Fırat’ın doğusuna yönelik askeri operasyon yönünde vermiş olduğu sinyal ardından hafta sonu riski almak istemeyen yatırımcıların kuru bugün yukarda tutma isteği içinde olabileceklerini düşünüyoruz.

15447726134684f01b1209c37a0c9c358b6c1d8d78_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ayağını gaz pedalından çekiyor.

ECB Başkanı Draghi, beklenildiği üzere faiz oranlarını sabit bıraktıkları dünkü olağan toplantı ardından, tahvil alımlarını sonlandırdı. Toplantı öncesinde faizlerde ve ana politika duruşunda bir değişiklik zaten beklenmiyordu. Beklenildiği üzere, tahvil alım programı ise sonlandırıldı. Toplantı ardından mikrofon karşısına geçen Başkan Draghi’nin güvercin olarak algılanan konuşması (yumuşak ton), EUR üzerinde aşağı yönlü baskı kurdu. Özellikle, enflasyonun kısa vadede daha da gerileyebileceği ve büyümenin yavaşlayacağı vurgusunda bulunması bu eğilimde etkili oldu. Sene ortasında EUR/USD paritesi için 1.11 ve 1.1250 hedeflerini aşağıda temel argüman olan bilanço farkları ve faiz makası ile değerlendirmiştir, geçen haftalarda 1.12 seviyesinin diplerine kadar gelerek hedeflediğimiz bölgeye ulaşmış olduk. Kısa vadede EUR’da yavaş yavaş dip seviye arayışlarına girildiğini, orta/uzun vadede ise yukarı yönlü bir hareket olacağı kanaatindeyiz.

1544772613fe967ca12ad23acf628854456680e473_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerini açıkladı.

TCMB’nin her hafta perşembe günü açıkladığı Para ve Banka İstatistikleri önemli ip uçları sunuyor. Bu bağlamda, dün açıklanan veriye göre, son dört haftada, gerçek kişilerin DTH’ı 8.8 milyar dolar artarken; tüzel kişilerin ise 5.9 milyar dolar azaldı. Bu önemli değişim bize diyor ki: Döviz borcu olmamasına rağmen gerçek kişiler (bireyler) döviz alırken; şirketler ise döviz ödemelerini DTH’ları üzerinden gerçekleştiriyor.

15447726148312b452177833374c370f78ab9ddec0_3_1200.jpg
Kaynak: TCMB

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 Türk bankasının notu düştü..
18 Türk bankasının notu düştü..
Ekonomi gündemi - 19 Haziran
Ekonomi gündemi - 19 Haziran