Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 13 Aralık 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 13 Aralık 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
13 Aralık 2018 - 10:56
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 13 Aralık 2018

Fırat'ın doğusuna yönelik olası kara harekâtı, TL'nin cazibesini hızla azaltabilir.

*Türk mali piyasaları son günlerde olduğu üzere dün de günü temkinli ve tedbirli bir seyir izleyerek tamamladı.

*Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Birkaç gün içinde Fırat’ın doğusuna yönelik bir operasyon başlayacak.” yönünde açıklamaları, TL ve TL cinsi yatırım araçlarında satışlarına sebebiyet verdi. ABD’nin bölgedeki politikalarını sert biçimde eleştiren Sn. Cumhurbaşkanı, teröre karşı olarak Türkiye’nin gerekli her türlü adımı atmaktan imtina etmeyeceğini belirtti.

*Suriye operasyonu konusunda Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü samimi söylemlerinden şüphe duymasak da, piyasaların asıl merak ettiği konu operasyonun hangi boyutta gerçekleşeceği yönünde oldu. Sınırlı bir hava operasyonu, küresel arenada sınırlı da olsa tepki görebilecek olsa da, akabinde diplomasinin işlev kazanacağını düşünüyoruz. Böyle bir senaryo, yılın düşük likidite ortamında, TL’de devam eden göreceli yatay ve olumlu havayı bozmaya yetmeyeceğini düşünüyoruz. Lakin, TSK’ın Suriye’ye girip Afrin benzeri bir kara operasyonuna soyunması, yılın düşük işlem hacmine sahip bugünkü ortamda (!), riskleri yükselmesine neden olabilir.

Haliyle, ABD askeri gücünün bölgede olması, olası pek çok senaryonun beraber konuşulmasına neden olabileceğini düşünüyoruz. TL’nin hâlen daha kırılgan dış kabuğu veya zayıf koruma kalkanına sahip olması nedeniyle, ekonominin yeniden ABD ile sözlü de olsa karşı karşıya gelmesini kaldıracak güçte olmadığını düşünüyoruz. Bu minvalde, dün Sputnik haberlerine göre sınıra yoğun bir askeri sevkiyat yapıldığı; Türkiye ve ABD arasında Menbiç nedeniyle yoğun bir görüşme trafiği yaşandığın okuyoruz. Hatırlanacağı üzere, gerek son MGK toplantısında gerekse de G20 Zirvesi’nde Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan herhangi bir emrivakiye müsaade edilmeyeceğini net bir dille ifade etmişti.

*“Fırat'ın doğusuna harekât birkaç güne başlar.” açıklamasının ardından tedirgin bir gün geçiren Türk mali piyasalarının imdadına bir noktaya kadar, Trump’ın Çin ile ilişkilere yönelik iyimser açıklamaları yetişti. ABD ve Avrupa borsalarının ciddi yükseldiği günde, USD/TL kuru 5.35 seviyesinin altından yönünü yukarı çevirip 5.40 seviyelerine temas etse de, günü yurtdışı olumlu havanın kollarına teslim ederek göreceli olarak yatay tamamladı. Lakin, benzer senaryoyu tahvil ve hisse senetleri için kullanamıyoruz. BİST100 endeksi günü banka hisselerinde yoğunlaşan satışlar ile %2 kayıpla tamamlarken, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi bir önceki güne göre yaklaşık yarım puan yükselerek %18 oldu. Özelikle, bu hafta yapılan gösterge 2 yıllık ihalede faizi baskılama çabası (rekabetçi olmayan tekliflerin (ROT) gerçekleşme faizi %18.62 olurken, 2 yıllık referans tahvil piyasada %21 ile işlem görüyor) piyasada rahatsızlık uyandırdığın not edelim.

*Biraz da yurtdışına bakmak gerekirse… İngiltere Başbakanı May güvenoyu alması sterlindeki kayıpları bir nebze de olsa durdururken, AB’nin yeni yaramaz çocuğu olarak görülen İtalya'nın AB kurallarla uyumlu bir bütçe sunması sonucu küresel risk iştahının olumlu seyrettiğini not edelim.

*Bugün TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecek. Teknik manada işlem hacminin yıl sonu etkisi ile düştüğü bir ortamda, faize dokunmayacağını düşünüyoruz. Yine de, karar ardından yayımlanacak politika metninin satır aralarında verilecek mesajları önemle takip edeceğiz.

*TCMB’nin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı da bugün sonuçlanacak. Tahvil alımlarının sonlandırılacağı toplantıda, faiz artırımlarına ilişkin herhangi bir sinyal verilmesini beklemiyoruz. Başkan Draghi’nin KKTC saati ile 15.30’da başlayacak basın toplantısı sinyal bağlamında önemli olacak.

*Her hafta perşembe günü olduğu üzere, TCMB'nin haftalık para ve banka istatistiklerini takip edeceğiz.

USD/TRY (4 saatlik)

Yukardaki satırların tonu ister istemez bir miktar temkinliye döndü. Özellikle, ABD ile yaz aylarında yaşanan kriz ve akabinde yaptırım endişeleri, kur üzerinde spekülatif atağa neden olmuştu. Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir kara harekâtı, bölgede yeniden jeopolitik riskler tırmandırabilir. Böyle bir gerçekleşme, likiditenin oldukça düşük seyrettiği bugünlerde USD/TRY kurunda sert yansıma bulabilir.

Teknik manada, 5.44-5.46 aralığının üzerinde olası bir gecelik kapanış, yükselişin ivme kazanması neden olabilir. Şimdilik gelişmeleri kenardan takip ediyoruz.

154468637037a6f9e0783ead63d8ab160f63bcdfd8_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..