Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Ekonomi Analizi!
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Ekonomi Analizi!

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
18 Temmuz 2018 - 13:16 - Güncelleme: 18 Temmuz 2018 - 14:16
Reklam

 

İktisatbank'tan Günlük Ekonomi Analizi - 18 Temmuz 2018

*Uzun bir süredir baskı altında işlem gören Türk mali piyasaları, dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden nihayet ayrışarak günü olumlu tamamladı. Biraz da olsun nefes almaya ihtiyaç var! 

*Sabah saatlerinde 4.86 seviyelerini test eden USD/TL kurunda, günün son işlem saatlerinde 4.77’lere kadar gerilerken, BİST100 ana endeksi günü %2.1 yükselişle tamamladı. Kur ve hisse senedi piyasasına gelen alımlarla 10 yıllık tahvilin bileşik faizi de yarım puandan fazla gevşedi. 

*Elbette, bu olumlu hareketin arkasında acaba itici güç ne? Ucuzlayan TL ve TL cinsi varlıklara gelen talep bir tarafta, bugün görülecek Rahip Brunson davasından olumlu haber geleceği ise diğer taraftan fiyatlara yansımaya başladı (Türk-Amerikan ilişkilerinde iyileşme, Batı ile diyaloğun yeniden açılacağı beklentisi). 

*Dün gözler öte yandan FED Başkanı Powell’in Kongre’de yaptığı konuşmasına çevrildi. *Ekonomi hakkında iyimser konuşan Powell, USD’nin küresel bazda değer kazanmasına neden oldu.

*Powell’in büyümeye yönelik açıklamaları (ticaret savaşlarını tehdit olarak görmemesi) küresel borsalara alım getirirken, EUR/USD paritesi 1.1740 seviyesinden 1.1640’a geri çekildi. Zaten arka ayağında olan değerli metaller ve petrol ise dün güçlü dolar teması ardından daha da güç kaybetti (bakınız grafik).

*Brexit bilmecesi ve beraberinde iç siyasi riskler ile boğuşan İngiltere’de Sterlin gün geçtikçe değer kaybediyor. Bizim de Sterlin lehine olan bitmek bilmeyen olumlu beklentimizde havlu atma zamanın geldiğini düşünüyoruz (bakınız grafik). 

*Dün açıklanan sanayi üretimi bir miktar ivme kaybedildiğine işaret ederken bugün gözler içerde perakende satış rakamlarında olacak. Dışarda ise Avrupa’da enflasyon;  ABD’de inşaat rakamları takip edilecek.

*Dünya parası olarak gördüğümüz Bitcoin, dün nihayet beklediğimiz yükseliş hareketine başladı (bakınız grafik).

Piyasada yeni “hikâye” ne acaba? Dün Halk Bank hisseleri yükseldi, USD/TL geriledi
    Uzun bir süredir karamsar bir görünüm sergileyen Türk mali piyasaları dün günün ikinci yarısında olumluya döndü. Elle tutulu bir haber ve gelişme olmasa da, bir miktar para girişi olduğu aşikâr. Bir tarafta oldukça ucuzlayan TL ve TL cinsi yatırım araçları, diğer tarafta Batı ile ilişkilerin düzelmeye başlayacağı yönünde inanışlar (Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın telefon konuşması, Rusya’dan alınacak S400 hava savunma sistemi yerine ABD’den Patriot sistemlerinin alınması haberi) geç de olsa Türk mali piyasalarına olumlu yönde yansıdı. BİST100 endeksi günü %2 artıda tamamladı. Hareketin büyük kısmı sanayi sektörü hisselerinde de yaşansa da, USD/TL kurunun sabah saatlerinde test ettiği 486’dan gün sonunda 4.77’lere gerilemesi, 10 yıllık tahvilin bileşik faizindeki günlük düşüş miktarı 60 baz puana ulaşması, Halk Bankası hissesinin günü %4.55 artıda tamamlamasını ortak paydasında acaba ne var? Eğer piyasa okumamız doğru ise, bugün görülecek davada Rahip Brunson’ın olumlu bir haber çıkacağı ve bunun da Türk-Amerikan ilişkilerini olumlu etkileyeceği beklentisinin fiyatlanmaya başlayacağını düşünüyorum.

Kaynak: Reuters

Kaynak: Reuters

Bitcoin
Dünya parası olarak görülen Bitcoin dün nihayet bir hafta gecikmeli de olsa beklediğimiz yükselişe başladı. Teknik anlamda önemli seviyeleri grafiğe işaretledim.

Kaynak: Reuters

Altın (usd/ons)

FED Başkanı Powell’in dünkü güçlü söylemleri ardından altının ons fiyatında değer kayıpları daha da tırmandı. 2015 yılından gelen teknik çizgi aşağıya geçiliyor. Hareketin devam etme ihtimali var. Teknik manada önemli seviyeleri işaretledim.

Kaynak: Reuters

GBP/USD
Brexit konusunda kafalar oldukça karışık. Öte yandan, Muhafazakar parti içinde David Davis ve Boris Johson gibi önemli isimlerin istifası ardından Başbakan May’in zayıf duruşu ile siyasi belirsizlik yaşanan Sterlin cephesinde, 1,3050 seviyesinin altında oyunun sertleşeceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Reuters

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x