Reklam
 • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Ekonomi Analizi!
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Ekonomi Analizi!

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
17 Temmuz 2018 - 11:39
Reklam

 

İKTİSATBANK GÜNLÜK PİYASA ANALİZ VE YORUMU 17.07.2018 - SALI

 

 • Türk mali piyasalarında son dönemlerde yüksek miktarda değer kayıpları göze çarpıyor. 
 • Borsanın lokomotifi olan Bankacılık endeksi (XBANK) yılbaşına nazaran %37 değer kaybederken, USD/TL cephesinde uzunca bir süredir korunan negatif ayrışman yılbaşına nazaran %22 seviyelerine ulaştı.
 • Kur ve borsa cephesinde yaşanan negatif havaya elbette tahvil piyasası da eşlik ediyor. 10 yıl vadeli tahvil, yıla %11’li seviyelerden başlaması ardından %19 seviyesine yaklaşırken, benzer bir şekilde 2 yıl vadeli tahvil de %13’den %21 seviyesine dayandı.
 • Haliyle, elinde sopayla bekleyen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, ekonomi politikalarının son dönemlerde bozulduğuna dikkat çekerken, yüksek cari açıkla makroekonomik istikrara dair aşağı yönlü risklerin de arttığı uyarısında bulunuyor. 
 • Fitch’in Cuma gecesi not ve görünüm indirimi ardından dün sahneye bir diğer rating kuruluşu olan Moody’s çıktı.
 • Moody’s bankaların takipteki kredilerine işaret ederken asıl sorunun takibe düşmeyip de yeniden yapılandırılanlar olduğuna vurgu yaptı. Moody’s’in raporu ardından bankacılık endeksinde değer kayıpları dün daha da şiddetlendi. Son 5 günlük bilanço %19 değer kaybına işaret ediyor. 
 • Borsa İstanbul bankacılık endeksinde dip seviyelere yaklaştık mı? (bakınız grafik). 
 • Türk mali piyasalarındaki yaşanan panik havası her ne kadar dün yerini daha sakin bir seyre terk etse de, genel anlamda huzursuz bir havası egemen olmaya devam ettiğini görüyoruz. Piyasalar yeni kabinenin piyasa dostu söylemlerini bir kademe daha ileriye çekerek söylem dışında daha etkili hamleler bekliyor. 
 • Dün Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran ayı merkezi bütçe gerçekleşmeleri açıklandı. Bütçe dengesi 25.6 milyar TL ile tarihin en yüksek ikinci açığını verdi (bakınız grafik). 
 • Dün Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Son dönemlerde ilişkilerde yumuşama dikkat çekerken, Reuters’in haberine göre S400 füzeleri yerine Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemleri satılması gündeme geldi. 
 • Bu bağlamda 18 Temmuz tarihinde Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li Rahip Brunson davası bir kademe daha önem arz ediyor.
 • Bugüne dönersek Türkiye’de açıklanacak sanayi üretimi, İngiltere istihdam raporu, ABD’de sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verilerine dikkat edeceğiz. TSİ 17.00’de başlayacak FED Başkanı Powell’in Kongre savunması da yakında takip edilebilir.


Bütçe gerçekleşmeleri

     Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Haziran ayı bütçe gerçekleşmelerini olumlu olarak okumak mümkün değil. Bütçe dengesi Haziran ayında 25.6 milyar TL açıkla tarihi en yüksek ikinci açığını verdi. Her ne kadar, bu rakam, GSYIH’ye oran olarak yüksek olmasa da, son dönemlerde bütçe cephesinde yaşanan bozulma dikkat çekiyor.

Kaynak: Reuters

 

USD/TRY
 
     Geride bıraktığımız hafta Asya seansında yaşanan ve psikolojik 5 seviyesine adeta koparak giden USD/TL kuru, son günlerde göreceli olarak yatay bir seyir izliyor. Mavi kesik çizgiler arasında hareket eden kurda yukarda 4.86 aşağıda ise 4.83 seviyelerinin geçtiği yöne doğru bir hareket bekliyoruz. Şimdilik izlemedeyiz.

Kaynak: Reuters

 

XBANK (Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi) (Aylık Grafik)

    Borsa İstanbul bankacılık endeksine, günün kuru gürültüsünden kurtularak biraz da uzaktan baktığımızda, son 8 senedeki yaşanan 4 majör düşüş hareketi görülebilir. Aylık grafikler düşüşün korunmaya devam ettiğini gösterse de, bazı indikatörler yavaş yavaş dip oluşumuna işaret ediyor.

Kaynak: Reuters

 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x