Reklam
  • Reklam
İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu’ndan...

İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu'ndan günlük ekonomi analizi!

Kıbrıs ekonomisi için para piyasalarındaki sert hareketler büyük etki gösteriyor. Peki yeni haftada hangi başlıklara dikkat etmek lazım? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu günlük ekonomi analizinde madde madde sıraladı.

Reklam
05 Ekim 2017 - 10:04 - Güncelleme: 05 Ekim 2017 - 10:20
Reklam

 

Küresel ekonomilerden gelen güçlü büyüme sinyalleri, şirket karlarında artışlara işaret ederek küresel hisse senedi piyasalarını da yukarıya itiyor

 

Dün bu bağlamda ABD’de açıklanan hizmet sektörü ISM endeksi 2005 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek düzeye gelirken, ABD borsaları da geceyi yeni rekorlarla tamamladı

 

Katalonya referandumu ardından bağımsızlık ilanına yönelik bekleyiş devam ediyor. EUR/USD paritesinin henüz referandumu fiyatladığını söyleyemeyiz. 1,1680 seviyesinin altında satışlar derinleşebilir

 

Böyle bir durumunda, USD/TL kurunun da yukarda yeniden 200 günlük ortalamaları (3,5930) test etmesini bekliyoruz. Geçişmesi durumunda 3,64 / 3,6650 hedef sahasına girecektir (bakınız grafik)

 

ABD’de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam raporu, kasırgaların gölgesinde ikinci planda kalabilir

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün küresel mali piyasaların gündemini etkileyecek boyutta önemli bir gündem maddesi bulunmazken, makro ekonomik tarafta açıklanan güçlü ve büyümeyi destekleyen veriler, düşük enflasyon ortamında hisse senedi piyasalarının seveceği bir ortam yaratmak suretiyle, başta ABD olmak üzere birçok ülkede alımları destekledi. Özellikle, ABD’de dün açıklanan hizmet sektörü ISM verisinin 2005 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek düzeyde açıklanması söz konusu eğilimi pekiştirdi. Aslında, verinin alt bileşenlerinde enflasyon kalemlerinde de önemli kıpırdanmalar olduğunu görüyoruz. Bu yönüyle bakıldığında, güçlenen istihdam ve büyümeye işaret eden veriler yakında enflasyonu da getirebilir. Dün FED’in eski Başkan Yardımcısı ünlü ekonomist Stanley Fischer de şu anda düşük seyreden enflasyona nazaran güçlenen istihdam piyasalarının yakında enflasyonist baskıya işaret edebileceğine vurgu yaptığını görüyoruz. Her ne kadar son zamanlarda (belki de yıllarda demek daha doğru olacaktır) piyasalar FED’in enflasyon tahminlerinde hep yanıldığını veya bir türlü enflasyonun gelmemesi nedeniyle şu anda mevcut ve destekleyici piyasa dinamiklerinin büyüsüne kendilerini bıraktığı bir ortamda, enflasyonun gerçekten yükseldiğini gösterecek bir veri gelmeden dolarda da kalıcı bir yükseliş beklememek gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, her ayın ilk Cuması olduğu üzere, ABD’de yarın açıklanacak resmi istihdam verileri önemle takip edilecektir. Ekonomik aktivitenin kasırgalar nedeniyle bir miktar da olsa sarsıldığı son haftalarda, istihdamın da yavaş seyredebileceği beklentisi hakim. Reuters anketine katılan ekonomistler de bu görüşü destekliyor. Tarım dışı sektörde çalışan kişi sayısının geçen ay 90bin artması beklenirken, işsizlik oranının % 4,4 seviyesinde kalması; enflasyonist gösterge olarak takip edilen ortalama saatlik kazançlar verisinin de % 0,3 artması bekleniyor. Manşet istihdam artışından ziyade; ortalama saatlik kazançlarda artış, piyasaların daha çok ilgisini çekerek doların da elini kuvvetlendirebilir. Son günlerde küresel anlamda PMI / ISM gibi öncü göstergelerin güçlü açıklanması, artan büyümü hikayesi, küresel borsalara alım getirmek suretiyle risk iştahını da canlandırdı. ABD borsalarının tarihi zirvelerden kapandığı dünkü günde, BİST100 endeksi de bankacılık hisselerinin lokomotif görevi üstlenmesi ile günü % 0,6 oranında yükselişle tamamladı. Kur cephesinde ise, son günlerde 200 günlük ortalamaların geçtiği 3,5930 seviyelerini aşamaması ardından dün 3,56 – 3,58 aralığında salının devam ettiğini görüyoruz. Olası aşağı sarkmalarda 3,5450-3,55 seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönelmesi durumunda ise, 3,5930’un aşılması kaydı ile 3,64-3,6650 seviyeleri gündeme gelecektir. Hazine’nin yüksek borçlanma ihtiyacı ve beraberinde enflasyonun özellikle çekirdek göstergelerde katılık kazanması ardından yukarı yönlü seyir devam ediyor. 2 yıl vadeli tahvil % 11 ; 10 yıl vadeli tahvil ise % 12 seviyelerinde işlem gördüğünü not edelim.

 

İspanya’nın anayasa aykırı olduğu gerekçesi ile güç kullandığı ve katılımın % 42; bağımsızlık yönünde oyların ise % 93 olduğu Katalonya referandumu ardından gözler bağımsızlık ilan edilip edilmeyeceğine çevrildi. Şimdilik piyasaların referanduma yönelik tepkisi bir miktar sessiz. Keza, ortak para birimi EUR, 1,1750 seviyelerinde salınarak önemli bir tepki veremedi. Öte yandan, İspanya göstergelerinde ise referandumunun izlerine rastlıyoruz. İspanyol tahvil faizleri son 6 ayın zirvesine yükseldi. Olası bir bağımsızlık durumunda, EUR/USD paritesi teknik anlamda 1,1680 seviyesinin altına sarkarsa, aşağıda düzeltme yönünde önemli bir derinlik bulunuyor. Öte yandan, İspanya krizinin unutulması durumunda ise, EUR’nun yeniden yönünü yukarıya çevirebileceğini de göz ardı etmiyoruz.

 

Türk mali piyasalarında son günlerde bir miktar da olsa kafa karışıklığı var. Yükseliş emareleri gösteren enflasyona karşı gerekli tedavinin geride bıraktığımız sene uygulanamaması ardından kontrolden çıkan enflasyon nedeniyle TCMB’nin sıkı para politikası devam ederken, büyümeyi destelemek adına gevşek maliye politikası enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratıyor. Bütçe açıklarının artmaya başlaması, Hazine’nin % 150 seviyelerinde borçlanma ihtiyacının ikincil piyasa tahvil faizleri üzerinde yarattığı baskı, yanı başımızda cereyan eden referandum sürecinin yarattığı jeopolitik riskler ve en önemlisi ABD cephesinde kıpırdanmaya başlayan faizler, özelikle kur üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Teknik anlamda, USD/TL kurunda yukarda 3,5930 seviyesini takip ediyoruz. Kırılması durumunda hızlı bir şekilde 3,64 / 3,6650 seviyeleri gündeme gelebileceği düşünüyoruz. Temkinli duruşumuzu koruyoruz.

 

Ø  USD/TL kurunda 200 günlük ortalamaların geçtiği 3,5930 seviyeleri mercek altında kalmaya devam ediyor

 

Katalonya referandumunun şimdilik EUR/USD paritesi üzerinde fiyatlama anlamında bir etkisinin görülememesi, ABD tahvil faizlerinde yükselişin % 2,37 seviyelerinde durulmasına paralel, USD/TL kuru da 200 günlük ortalamaların geçtiği 3,5930 seviyelerini iki kere deneyip kıramaması ardından 3,56 – 3,57 sularına kadar geri çekildi. Aşağıdaki teknik grafikten de görülebileceği üzere, kurun bulutun tepesine takıldığını görüyoruz. Bulutu delebilmesi durumunda, 3,9417 – 3,3885 hareketinin % 50 düzeltmesi olan 3,6650 seviyelerin hedef sahasına girebilir. Aşağıda, olası geri çekilmelerde 3,54 / 3,55 seviyesini takip edeceğiz.

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..