Reklam
  • Reklam
İflasın eşiğindeki işletmelere "Kurtarma Paketi"!

İflasın eşiğindeki işletmelere "Kurtarma Paketi"!

Bakanlık iflas aşamasına gelen eko turizmcilere kurtarma paketi hazırlandığını açıkladı. İşte detaylar...

Reklam
20 Nisan 2017 - 09:52 - Güncelleme: 20 Nisan 2017 - 14:41
Reklam

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Karpaz’da pansiyonculuğun geliştirilmesi ve eko turizm kapsamında 2006-2008 döneminde kredilendirilen ancak ödeme zorluğu nedeniyle iflas aşamasına gelen eko turizmcilere kurtarma paketi hazırlandığını açıkladı.

Atun, Karpaz Pansiyonculuğunun geliştirilmesi kapsamında 3 Milyon TL kaynak ayrıldığını ve bu kaynağın Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında imzalanan mali protokol uyarınca finanse edileceğini açıkladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı kararın dün Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini kaydeden Atun, Karpaz pansiyonculuğunun geliştirilmesi ve Kalkınmada birinci öncelikli yörelerde kullandırılmış ve dönüşünde zorluk bulunan Eko/Agro Turizmi projesi kapsamındaki Turizm Kredilerinin “Bonifikasyonu ve/veya Konsolidasyonu ve/veya Rehabilitasyonu kapsayacak şekilde genişletildiğini belirtti.

“KREDİNİN YÜZDE 50’Sİ HİBE EDİLECEK”

Atun, karar uyarınca, Karpaz pansiyonculuğunun geliştirilmesi projesinden yararlanan yatırımcılara 250 bin TL.’ye kadar hibe eş finansman desteği esasları çerçevesinde her bir yatırımcının kullandığı toplam krediyi projenin büyüklüğü kabul edilerek, 250 Bin TL.ye kadar yüzde 50’sinin hibe edileceğini vurguladı.

“17 İŞLETMEYE YENİDEN DÜZENLEME YAPILDI”

Atun, Karpaz’da pansiyonculuğun geliştirilmesi kapsamında kullandırılmış ve dönüşümünde zorluk bulunan eko-agro turizm projesi kapsamındaki turizm kredilerinin konsolidasyonu ve rehabilitasyonu ile ilgili 17 işletmeye yeniden düzenleme yapıldığına dikkat çekti.

“KAYNAK KALKINMA BANKASI ÜZERİNDEN VERİLECEK”

250 bin TL’ye kadar hibe eş finansman desteği esasları çerçevesinde her yatırımcının kullandığı krediyi “proje büyüklüğü” kabul edilip hibe programına alınmasının sağlanacağı projenin kalan bakiyesi 9 yıl vadeli kredi olarak KKTC Kalkınma Bankası üzerinden verileceğini de söyleyen Atun, kredilerle ilgili işlemlerin yapılabilmesi için de 30 Kasım 2017 tarihine kadar süre verileceğini kaydetti.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..