Reklam
  • Reklam
Hekimler Birliği’nden Bakan’a rest!

Hekimler Birliği'nden Bakan'a rest!

Serbest Çalışan Hekimler Birliği lehine sonuçlanan dava sonrası Serbest Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanı Sucuoğlu’na çağrıda bulundu. İşte ayrıntılar...

Reklam
02 Şubat 2017 - 09:40 - Güncelleme: 02 Şubat 2017 - 11:14
Reklam

Yüksek Mahkeme, doktorların ikinci iş yapmasını anayasaya aykırı buldu…

Yüksek İdare Mahkemesi’nde iki yıldır süren kamuda çalışan doktorların ikinci iş yapmamasına yönelik Serbest Çalışan Hekimler Birliği lehine sonuçlanan dava sonrası açıklama yapan Serbest Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanı Sucuoğlu’na çağrıda bulunarak, “Bakan, mahkeme heyetine 'aleyhime karar verirseniz uygulamam, istifa ederim' demişti. Ya alınan kararı uygulayın ya da mahkemedeki şahadetinizin arkasında durup istifa edin” dedi.

Gardiyanoğlu, kamuda çalışan hekimlere de seslenerek “İstifa edecek olanlar da yarın sabah erdemli ve onurlu birer hekim olarak istifalarını Sağlık Bakanlığı’na bıraksınlar, Sağlık Bakanlığı’nın da önünü açsınlar" çağrısı yaptı.

Kamuda çalışan doktorların özel sektörde de hizmet vermesine ilişkin 2 yıldır devam eden davanın sonucunda Yüksek İdare Mahkemesi, kamu hekimlerinin ikinci iş yapmasını yasaklayan kararını açıkladı. Mahkeme, Sağlık Bakanlığı'na 6 ay süre verdi. Karar sonrası artık kamu hekimlerinin özel klinik veya hastanelerde çalışması yasak hale geldi.

Mahkeme çıkışında Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu ve Avukat Güner Göktuğ açıklamada bulundu.

GARDİYANOĞLU: “BUNDAN ÖNCEKİ ALTI YILI HARCADIKLARI GİBİ 6 AYI DA HARCAMASINLAR”

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, iki yıldır zorlu bir yol yürüdüklerini belirterek, dava sürecinde hekimlerin birbiriyle kavga ediyor gibi yorumlandığını ifade etti. İsteklerinin Anayasa Mahkemesi’nin kararının uygulanması olduğunu dile getiren Gardiyanoğlu sözlerine şöyle devam etti, “Ders alması gereken biz değiliz başkalarıdır. Biz bir Sivil Toplum Örgütü’yüz. Bu STÖ’nün üyeleri hekimlerdir tabiî ki, karşı tarafta da hekimlerdir. Çok zorlandık ama avukatımız bize sürekli destek oldu, hukukken doğru yolda olduğumuzu, sonuna gidebileceğimizi belirtti. Biz sona geldik. Alınan karar, tarihe geçecek bir karardır ancak zafer olarak addedemem. Yarından sonra özellikle Sağlık Bakanı, bundan önceki altı yılı harcadıkları gibi 6 ayı da harcamasınlar”

GARDİYANOĞLU: “YA BU KARARI UYGULAYIN YA DA İSTİFA EDİN”

Mahkeme emrinin uygulanması sürecinin takipçisi olacaklarını bildiren Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanı’na çağrıda bulunarak, “Sağlık Bakanı’ndan bir talebim var. Kendisi mahkeme heyetine; 'aleyhime karar verirseniz uygulamam, istifa ederim' demişti. Çağrı yapıyorum, mahkeme aleyhinize karar verdi. Ya bu kararı uygulayın ya da mahkemedeki şahadetinizin arkasında durup istifa edin” açıklamalarında bulundu.

“İSTİFA EDECEK OLAN HEKİMLER, YARIN SABAH İSTİFALARINI VERSİNLER”

Bu yolda kimsenin kendilerini ciddiye almadığını ifade eden Gardiyanoğlu, kamusa çalışan hekimlere de çağrıda bulundu. Gardiyanoğlu, kendilerine başaramazsınız denilmesine rağmen başardıklarını ifade ederek, “40 yıldır usulsüzlük devam ediyor, size ne oluyor, sistemsizlik sistemdir, sağlıktaki sorunlar Kıbrıs sorunu karar eski bir sorundur diyenler bugün o sorunların bittiğini, sağlık adına yeni bir sayfa açılacağına inanıyoruz. Bundan sonra kamu hekimi olan arkadaşlarımıza bir çağrımız var, gayrı yasal zeminde çalışma şartları artık bitmiştir. Bir an önce yasal zemine dönsün meslektaşlarımız. Kendi taleplerini kendi isteklerini gayrı yasal zeminde istemesinler. Yasalar zemininde çalışsınlar. Maskeleri amaçları değil gerçek amaçları doğrultusunda çalışsınlar. İstifa edecek olanlar da yarın sabah erdemli ve onurlu birer hekim olarak istifalarını Sağlık Bakanlığı’na bıraksınlar, Sağlık Bakanlığı’nın da önünü açsınlar"  şeklinde konuştu.

GÖKTUĞ: “BİR KARAR YOKMUŞ GİBİ DAVRANIRLARSA HUKUK DEVLETİ ORTADAN KALKAR”

Mahkeme kararının ardından açıklama yapan Avukat Güner Göktuğ bu uygulamanın durdurulmasıyla ilgili mahkemeye müracaatta bulunduklarını belirtti ve uzun duruşma sürecinden sonra mahkeme bugün kararını açıkladığını ifade ederek, “Mahkeme iddiaları değerlendirmiş ve neticede şartların oluştuğunu tespit ederek bizim lehimize karar verdi. Bugünkü kararında serbest çalışan hekimler lehine bir karar verdi ve idareye bu yasayı uygulamak için 6 aylık süre vermiştir. Sadece Serbest Çalışan Hekimler Birliği tek başına bir şikâyet değildi. Bizim asıl talebimiz Anayasa Mahkemesi kararına uyulması. Anayasa Mahkemesi önemli bir erktir. AYM bir maddeyi iptal etmiş, buna rağmen iktidarlar böyle bir karar yokmuş gibi davranırlarsa hukuk devleti ortadan kalkar” açıklamalarında bulundu.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018