Reklam
  • Reklam
Hayvancılar için bir ton balya geldi.. İşte balya fiyatları..

Hayvancılar için bir ton balya geldi.. İşte balya fiyatları..

Hayvancıların dört gözle beklediği balya yüklü gemi dün limana ulaştı. Nakliye işlemleri bugün yapılacak.. İşte gelen balyanın fiyatları..

Reklam
22 Ağustos 2016 - 11:01 - Güncelleme: 22 Ağustos 2016 - 11:04
Reklam

KKTC’de kurak geçen yılın ardından alınan balya ithal edilmesi kararının ilk ürünü olan gemi, Gazimağusa limanına geldi. Bin ton balya ile adaya gelen geminin nakliye işlemlerine bugün başlanacak. Toplam 3 bin 297 adet balya, AKIN isimli gemi ile adaya ulaştı

Ülke hayvancısının kuraklık nedeniyle yem sıkıntısı yaşamaması için alınan balyaların fiyatı da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklandı.

TÜK tarafından belirlenen fiyatlar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından açıklandı.

Liman teslimi balya fiyatı, üç aşamada üreticiye verilecek. Buna göre, Doğrudan Gelir Desteği’ni temlik eden üreticiler, balyanın kilosuna limanda 35 kuruş ödeyecek. İki ay vade isteyen üretici kilosuna 36 kuruş, 3 ay vade isteyen ise 37 kuruş ödeme yapacak.

Toprak Ürünleri Kurumu ambarlarından balya alacak üreticiler de yine aynı şekilde üç aşamalı ödeme yapabilecek. Bu kez, Doğrudan Gelir Desteği’ni temlik eden üretici balyanın kilosuna 36 kuruş, iki ay vadeyle almak isteyen üretici kilosuna 37 kuruş, üç ay vadeyle almak isteyen üretici de yine kilosuna 38 kuruş ödeyecek.

 

Arpa fiyatları da belirlendi

Üreticileri Doğrudan Gelir Desteği ödemesini temlik etmek istemesi halinde TÜK ambarlarından hemen kilosu 63 kuruşa yemlik arpa alabileceğini belirten Çavuşoğlu, aynı ödeme biçimiyle önümüzdeki hafta gelecek olan gemilerden liman teslimi kilosu 61 kuruş yemlik arpa temin etmelerinin de mümkün olabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, bu uygulamadan faydalanmak isteyen üreticilerin Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Doğrudan Gelir Desteği Birimi’nden bugünden itibaren, alacaklarını gösteren mühürlü belgeyi temin ederek TÜK satış noktalarına başvurabileceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, belgeyle alım uygulamasının 26 Ağustos 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar yürürlükte olacağını da dile getirdi.

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..