Reklam
  • Reklam
“Havayolu şirketlerinin yeni nesil yolculara iyi hizmet sunması...

“Havayolu şirketlerinin yeni nesil yolculara iyi hizmet sunması hedefleniyor”

Turizm ve seyahat sektörünün teknoloji ortağı Amadeus’un “Geleceğin Gezgin Grupları 2030: Seyahati Daha Cazip Hale Getirmek” adlı yeni raporunda havayolu şirketlerine, yeni kuşaklara nasıl ulaşacaklarına ilişkin ipuçları veriliyor.

Reklam
21 Kasım 2016 - 09:03
Reklam

Ali CANSU

Londra’da World Travel Market’te (WTM) gerçekleştirilen toplantılarda, dünyada uçak ile yapılan seyahatlerin daha cazip hale getirilmesi için hazırlanan bir rapor da yayımlandı.

Küresel seyahat ve turizm sektörü için gelişmiş teknoloji çözümleri üreten Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu’nun yayımladığı rapora göre, havayolu şirketleri ve seyahat firmalarının, yolcuların yıllar içinde değişecek talep ve ihtiyaçlarına nasıl ayak uyduracakları anlatılıyor.

“Geleceğin Gezgin Grupları 2030: Seyahati Daha Cazip Hale Getirmek” adlı rapora göre bunun yolu ‘kişiselleştirilmiş satın alma deneyiminden’ geçiyor.

Amadeus’un raporu, havayolu şirketlerine yeni kuşaklara nasıl ulaşacaklarına ilişkin ipuçları veriyor.
2030’da seyahat nasıl değişecek?

Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu, seyahat şirketlerine, 2030 yılı itibarıyla ortaya çıkması beklenen altı yeni gezgin grubunun talep ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayacakları konusunda yol gösteriyor.

Araştırma, havayolu şirketleri ve tamamlayıcı hizmet sağlayıcıların gelecekte çok daha etkili satış stratejileriyle yolcuların isteklerine nasıl daha iyi cevap verebileceklerini ayrıntılarıyla açıklarken, yolcu verilerinin daha iyi değerlendirilmesi, yeni teknolojiler ve giderek artan satış kanalları sayesinde 2030’a dek seyahatin nasıl değişeceğini de ortaya koyuyor.

Rapor aynı zamanda, kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet paketlerinin, seyahat sağlayıcı ile yolcu arasında kesintisiz iletişimin ve sorunsuz satın alma sürecinin geleceğin yolculuk tecrübesini şekillendireceğine dikkat çekiyor. Bununla beraber ortaya çıkacak satış kanallarını, daha kapsayıcı bir tecrübe sunan, keşif amacıyla kullanılacak “ilham” kanalları (akıllı telefon, tablet, sanal gerçeklik başlığı) ve özet içerikle satın almaya odaklanan “enformasyon” kanalları (akıllı saat, sanal gerçeklik gözlüğü ve hizmet robotları) olarak ikiye ayırmak mümkün.

Bu gelişmeler ışığında veri, havayolu şirketlerinin en önemli kaynağı haline gelecek. En iyi veri toplayan ve bu verileri en iyi şekilde kullanan firmalar rekabette bir adım öne çıkacak.

Bunların yanı sıra rapor, yeni veri toplama teknoloji ve tekniklerinin önümüzdeki 10 yılda seyahat tecrübesinin daha da kişiselleştirilmesine nasıl katkıda bulunacağını gün yüzüne çıkarıyor.

“Havayolu şirketlerinin yeni nesil yolculara iyi hizmet sunması hedefleniyor”

Amadeus Hava Yolu BT Stratejik Pazarlama Direktörü Robert Sinclair-Barnes konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Geleceğin Gezgin Grupları isimli çalışmamızın ilk bölümü, seyahat firmalarının gelecekte kime hizmet edeceklerini tanımladı. Bu rapor ise hava yollarına ve tamamlayıcı hizmet sunan şirketlere, yeni ortaya çıkacak yolcu gruplarına nasıl hazırlanmaları gerektiğine ve seyahatin dokuz aşamasında da onlara nasıl hitap edeceklerine ilişkin pratik tavsiyeler sunuyor. Sonuçta, yolcuların talepleri ve satın alma davranışlarının evrimini anlamak, hava yolu şirketleri ve diğer seyahat firmalarının yeni nesil yolculara daha iyi hizmet sunmalarına yardımcı olacak.”

Frost & Sullivan Baş BİT Danışmanı Lawrence Lundy ise şunları kaydetti:

“Şirketler, ‘seyahat’ satan firmalardan müşterilere ‘deneyim’ sunan kurumlara dönüşmek için stratejiler geliştirirken, yeni nesil yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak satın alma deneyimini de kurgulamalılar. Örneğin, 2030 itibarıyla ortaya çıkacak altı yeni gezgin grubundan biri olan ‘Sosyal Medyacılar’, seyahatlerini planlarken sosyal medya ağlarından ilham alırken şirketlerden de yüksek oranda kişiselleştirilmiş hizmet bekler. Seyahatlerinin her anında yeni hizmetlere açık olan bu gezginler, kendilerine öncelik gösterilmesi için ellerindeki verileri memnuniyetle paylaşırlar. Hizmet robotları ve sanal gerçeklik uygulamaları gibi yeni teknolojileri rahatlıkla kullanırlar.”

“Geleceğin Gezgin Grupları 2030: Seyahati Daha Cazip Hale Getirmek” çalışması, Future Foundation’ın bu yıl yayınladığı ve 2030 yılı itibarıyla ortaya çıkacak yeni altı gezgin türünü tarif eden “Geleceğin Gezgin Grupları 2030: Yarının Gezginini Anlamak” raporunun devamı niteliğinde.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..