Reklam
  • Reklam
Hastaneye Personel istihdam edilecek..

Hastaneye Personel istihdam edilecek..

Bakan Sucuoğlu: "Hastaneye 60 yeni hemşire alınacak. Ayrıca, 4 eczacı, 6 laborant, anestezi teknikeri istihdam edilecek. Bu arada son iki ayda 11 doktor alımı yapıldı ve bu alımlar devam edecek."Kaynak: Sağlıkta tansiyon yükseldi; gözler 1 Ağustos'a çevrildi!

Reklam
26 Temmuz 2017 - 10:37
Reklam

Kamu hekimlerinin ikinci iş yapmasını tarihe gömecek Yargıtay kararının uygulamaya gitmesine az bir süre kalırken, tansiyon da iyice yükselmeye başladı 

Kamuda çalışıp aynı zamanda ikinci iş yapan hekimlerle ilgili işlem yapılmasını öngören Yargıtay kararının uygulanmaya konmasına son 6 gün kaldı. Mahkemenin Sağlık Bakanlığı’na kararı uygulaması için verdiği 6 aylık süre dolarken, tansiyon da iyice yükselmeye başladı. Karar uyarınca 1 Ağustos 2017 tarihinden itibaren özel hasta bakamayacak olan kamu hekimleri adına açıklama yapan Tıp-iş, sorunları çözülmezse sendikal mücadele başlatacaklarını söylerken, Sağlık Bakanlığı ise sürecin bitmesine doğru hummalı bir çalışma başlattı. Bakanlık, önceki gün “özel hastane ve kliniklerde hasta bakılmasını öngören” tüzükle ilgili son çalışmalarını tamamladı. Tıp-İş’in de destek verdiği tüzüğe Serbest çalışan Hekimler Birliği şiddetle karşı çıkarken Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, 50 yıldır süren sistemsiz uygulamanın tarihe karışacağını, geçiş döneminin sancılı olacağını ifade etti. Basına açıklamalarda bulunan Bakan Sucuoğlu, “Mahkeme bize 6 ay süre verdi. Bu kısa sürede yıllanmış sorunları ele aldık ve yasaları yaptık. Sağlıkta yeni dönem 1 Ağustos tarihinde başlayacak. Yeni dönemle 50 yıldan sonra alışılagelmiş sistem değişecek” dedi. 

KISA SÜREDE ÇOK ÇALIŞTIK 

Sucuoğlu, bakanlık olarak daha fazla süreye ihtiyaçları olduğunu ancak mahkemenin 6 ay süre tanıdığını ve bu kadar süre içerisinde 40 yıldır yapılamayan işleri yaptıklarını söyledi. Bakan Sucuoğlu, 6 aylık süre içerisinde yaptıkları icraatları anlattı:“Hekimlerin özlük hakları ile ilgili çalışma yaptık ve bu ay yeni çıkan yasaya göre maaş alacaklar.1990 yılından beridir bekletilen Döner Sermaye Yasası’nın tamamlayıp bakanlar kurulundan geçirdik. Özel Hastaneler Yasası ile ilgili tüzükleri hazırladık ve bitirdik. Meclise göndereceğiz. Hasta Hakları Yasası’nın tamamladık ve bu hafta bakanlar kuruluna vereceğiz. Bu yasalarla ilgili tüm sorumluluğumuzu yerine getirdik. Bu yasalar haricinde Tabipler Birliği yasası başta olmak üzere birçok sağlıkla ilgili yasalar üzerinde de çalışma yapılıyor. Tabipler Birliği Yasası şuanda teknik komitededir ve buradan sonra görüş için savcılığa gönderilecek.” 

YILLANMIŞ SORUNLARI ELE ALDIK 

Sucuoğlu, 40-30 yıldır yapılamayanları 6 aya sığdırdıklarını ifade ederek, 1 Ağustos tarihine çok az bir zaman kaldığını, değişim sancıları yaşandığını söyledi. Sucuoğlu, “50 yıldan sonra alışılagelmiş sistem değişiyor. Ya sistemsizliğin sistem olduğu bir ortamda çalışmaya devam edecektik ya da sistemin sistem olduğu bir şekli kabul edecektik. Artık bir sistemli bir döneme gireceğiz. Yoğun bir şekilde aylardır çalışıyoruz. Geçiş süreci zor olacak ancak zamanla yeni sistem oturacak” dedi. 

YENİ BİR SİSTEM 

Yaptıkları çalışmalar içerisinde en önemli adımın Döner Sermaye Yasası olduğunu, 84 ülkede bu sistemin başarıyla uygulandığını kaydeden Bakan Sucuoğlu, ayrıca hekimlerin sorunlarını giderecek tüzük çalışmasının da tamamlandığını ifade etti. Sucuoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceki gün tüzükle ilgili 4 saat süren bir toplantı gerçekleştirdik. Tüzüğe son şeklini verdik. Tüzük son haliyle yarın Başbakanlığı verilecek. Bu tüzüğü hazırlarken hukukçularla çalıştık. Yasal çerçeve içerisinde hazırlanmış bir tüzüktür. Tüzükte, hastane başhekimlerinin tespiti doğrultusunda, ihtiyaç duyulması halinde özel hastanelerden ve özel kliniklerden hizmet alınması öngörülüyor. Tabi hizmet alınacak yerler ile sağlık bakanlığı arasında imzalanacak protokol çerçevesinde uygulama yapılacak. Tüzüğün kabul edilmesi halinde sağlıkta çoğu sorun düzelecek. Ayrıca Döner Sermaye uygulaması ile de hekimler ne kadar çok çalışırsa o kadar çok kazanacak.” 

BİRÇOK ADIM ATILDI 

Bakan Sucuoğlu, Lefkoşa Devlet Hastanesi ile ilgili icraatlarını da anlattı. Sucuoğlu, “Alt yapı çalışmaları yapıldı.40 yıldır yapılamayan çevre düzenlemesi gerçekleştirildi. Yine Gönyeli Belediyesi ile sağlık bakanlığı i birlikte bahçe çalışmalarına başladı. Hastanede yeşillendirme çalışmaları olacak. Birçok ihaleler hazırlandı. Hastaneye 22 tane solunum cihazı bir anda alındı ve hepsi monte edildi. Ayrıca 20 tane daha sipariş edildi.” 

HASTANEYE YENİ PERSONEL ALIMI YAPILACAK 

Sucuoğlu, hastane ile ilgili iyileştirmelerin devam edeceğini ifade ederek şunları söyledi: “hastaneye 60 yeni hemşire alınacak. Ayrıca, 4 eczacı, 6 laborant, anestezi teknikeri istihdam edilecek. Bu arada son iki ayda 11 doktor alımı yapıldı ve bu alımlar devam edecek. Türkiye’de olup ta ülkeye dönmek isteyen doktorlar bize başvuruda bulundu. Bu hekimlerimizi hastaneye alacağız. Öte yandan Güzelyurt Hastanesi yapım çalışması sürerken, Karpaz Hastanesi için ise projelendirme çalışması yapıldı” şeklinde açıklama yaptı. 

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Suna Erden / Gündem Kıbrıs

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..