İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 10 Eylül 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...


İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 10 Eylül 2018

 

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 10 Eylül 2018

 

*Türk mali piyasaları geride bıraktığımız haftanın ikinci yarısını olumlu bir seyir ile tamamladı. 

*Özellikle yüksek açıklanan enflasyon verisi ardından TCMB’den beklenen yüksek faiz artırımı ve beraberinde ABD-Türkiye ilişkilerini geren Papaz Brunson davasına yönelik iyimser beklentiler, piyasaların arkasında yatan ana iti güç idi.

*Elbette, içerde TCMB faiz kararı ve Rahip Brunson derken, dışarda ise konsantrasyonun Türkiye’den özellikle Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkelere kayması, TL’de satış baskısını dindirirken, Türk insanının barometresi olan USD/TL kuru da 6.38 seviyelerine varan bir gerileme kaydetti.

*Özellikle, TCMB’nin faiz artırım sinyali vermesi ardından tahvil faizlerinde yaşanan düşüş dikkat çekmeye başladı. Ay sonuna göre 10 yıllık tahvilin bileşik faizi kabaca 250 baz puan geriledi.

*Elbette, Türk lirasının seyri açısında Perşembe günü düzenlenecek TCMB olağan PPK toplantısı gündemin bir numaralı maddesi olarak takip ediliyor. TCMB’den beklenen yüksek oranda faiz artırımına paralel, teknik anlamda USD/TL kurunda 5.70 seviyesine kadar bir gerilmenin ihtimal dahilinde olduğunu düşünüyoruz.

*Her ayın ilk cuması olduğu üzere, ABD’de açıklanan ve ABD ekonomisi hakkında en önemli ip uçlarını verdiğine inanılan istihdam raporu oldukça kuvvetli sonuçlandı. Özellikle, manşet rakamlardan ziyade, raporun alt kalemi olan ve FED’in faiz artırımlarına ışık tutan yıllık maaş artış oranı, 9 yılın zirvesinde yükselirken (enflasyonist baskı) veri ardından ABD Doları küresel bazda değer kazandı.

*Bugüne döndüğümüzde ise içerde TSİ10.00 TÜİK tarafından açıklanacak büyüme rakamlarını takip edeceğiz. Verinin yılın ikinci çeyreğine ilişkin olması bağlamında geçmişi gösteren bir veri olacağı görüşünden hareketle, önemli bir piyasa yansıma yapmayacağını düşünüyoruz (beklenti %5) .

*Gözler ise İdlib’te yaşanan gelişmelere çevrildi. Kimyasal saldırı durumunda, ABD operasyon tehdidinde bulundu (yeni bir jeopolitik risk olarak takip ediliyor).

USD/TL

Hafta başı 6.72; cuma günü ise açıklanan güçlü ABD verisine rağmen 6.38 seviyesini test eden USD/TL kuru, açık bir şekilde perşembe günü TCMB’den beklenen faiz artırımını fiyatlandığını gösteriyor. Gündemin kalabalık olması nedeniyle perşembe gününe kadar inişli çıkışlı bir seyir izleyebileceğine ihtimal verdiğimiz USD/TL kurunda teknik olarak 5.70 seviyesine kadar bir gerilmenin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu beklentinin gerçekleşmesi için elbette temel olarak da TCMB kararı ve Brunson davasında beklentilerin gerçekleşmesi gerekiyor.

4 saatlik grafik
 

 

Kaynak: Reuters

Günlük grafik

6.55 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış yapmaması kaydı ile (sarı) kademeli olarak düşüşün devam edeceğine ihtimal veriyoruz.

 


Kaynak: Reuters