İktisatbanktan ağustos ayı enflasyon değerlendirmesi...

İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu, ağustos ayı enflasyon verilerini değerlendiriyor...


İktisatbanktan ağustos ayı enflasyon değerlendirmesi...

İktisatbanktan ağustos ayı enflasyon değerlendirmesi

Ağustos ayı enflasyon rakamları: Ne ekersek onu biçeriz
*Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

*Enflasyondaki yükseliş ivme kazanmak suretiyle ağustos ayında da sürdü .

*TÜFE aylık bazda %2.3 ile piyasa tahminleri paralelinde artış kaydetti. Bu sonuçla, yıllık tüketiciye yansıyan enflasyon %17.9’a yükselerek 2004 yılına geri döndü. 

*Enflasyonun alt kalemlerine bakarsak, ana harcama grupları itibarı ile giyim ve ayakkabı grubu hariç yükseliş tüm kalemlere yansımış.  

*Çeşitli mal ve hizmetler bir önceki aya göre %5.85 yükselişle başı çekerken, ev eşyası %4.56, ulaştırma %4.45, konut %3.85, haberleşme ise %2.63 artış kaydetmiş.  

*Dikkat çekici bir nokta var ki enflasyon kalemleri arasında gıda ve alkolsüz içecek grubunda bu ay artış olmamış (artış sadece %0.06). 

*Gıda fiyatlarında son günlerde gözlemlenen sert artışın eylül ayı enflasyonuna yansıyacağını düşünüyoruz. Bugünkü rakamı bu bağlamda sevinçle karşılamak gerekiyor. 

*Çekirdek enflasyon cephesinde de, özel tanımlı C endeksi aylık bazda %2.35 oranlarında artış kaydederken, yıllık rakam %17.22’ye taşındı. 

*Üretici enflasyonunda korkutucu bir tablo ile karşı karşıyayız. TL’nin şiddetli değer kaybı sonrasında üreticiye yansıyan aylık ÜFE enflasyonu %6.6 olurken, yıllık enflasyon da %32.13’e adeta uçmuş. 

*Böylelikle TÜFE ile ÜFE arasındaki yıllık fark da yaklaşık 15 tam puana ulaştı. Bu farkı üreticinin yapamadığı zam olarak okumak lazım. Şirket karları açısından olumsuz ve sürdürülebilir bir tablo maalesef değil. 

*Enflasyon rakamlarının açıklanması ardından TCMB’den hızlı bir bilgilendirme notu piyasada var olan satıcılı havayı kısmen de olsa dağıttı. TCMB, olağan PPK toplantısında (13 Eylül)  faiz artırımına gidilebileceği sinyali verildi. 

*Piyasaların artık sözden ziyade icraat görmek istemesi nedeniyle iyimserlik de saman alevi tarzında oldu. 

*Veri öncesi 6.72 seviyesini test eden USD/TL kuru, TCMB açıklaması ile 6.52 seviyesine kadar gerilese de öğle saatlerinde yeninde 6.63 seviyesine toparladı.

Kaynak: TÜİK