Petrol fiyatları, varil başına 60 dolar civarında...

Petrol fiyatlarında son durum...


Petrol fiyatları, varil başına 60 dolar civarında...

 

Petrol Fiyatları Varil Başına 60 Dolar Civarında

 

Petrol fiyatları, ABD'de özel sektör verisinin ham petrol stoklarının arttığını göstermesinin ardından kayıplarını varil başına 69 dolar civarında korudu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, salı günü yüzde 0.5 düştükten sonra fazla değişmedi. Özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) verilerine göre, ABD'de ham petrol stokları geçen hafta 38.000 arttı. Bunun yanından, benzin ve distile ürün stokları da artış gösterdi. Çarşamba günü açıklanacak resmi verilerin ise, ham petrol stoklarının geçen hafta 1.49 milyon varil düştüğünü göstermsi bekleniyor.

Petrol fiyatları, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşnın küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği ve enerji talebini azaltabileceği endişelerinin sürmesi ile birlikte haziran sonuında gördüğü zirvelerden bu yana %7'nin üzerinde düşüş gösterdi. Kasım ayı başlarında yürürlüğe girecek olan ABD'nin İran'ın petrol ihracatına getirdiği yaptırımlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkelerinin atıl kapasitelerinin olduğunu ve ihtiyaç duyulduğunda üretimi artırabileceklerini kaydetmelerine karşın temel bir arz riski olarak kalmaya devam ediyor.

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1 sent yükselerek Tokyo saati ile 08.37'de varil başına 68.54 dolara çıktı. Kontrat salı günü 34 sent düşerek 68.53 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %86 altındaydı.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, salı günü 26 sent düşüşle günü varil başına 75.95 dolar seviyesinden tamamladı.