İktisatbanktan Günlük Ekonomi Analizi - 8 Ağustos 2018

ıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...


 İktisatbanktan Günlük Ekonomi Analizi - 8 Ağustos 2018

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 08/08/2018 – Çarşamba

*Türk mali piyasalarında yaşanan Kara Pazartesi ardından dün de yüksek dalga boyu korunmaya devam etti.

*USD/TRY kuru sabah saatlerinde 5,1850 seviyesini test etmesi ardından öğle saatlerinde 5,37 seviyesine yükselerek geniş bandından hareket etmesi ardından geceyi 5,25 seviyelerinde tamamladı.

*Dün bültenimizde ön plana çıkardığımız üzere, aşağıda 5,19 yukarda ise 5,37 seviyeleri teknik manada önemli ve takip edilmesi gereken seviyeler…

*Öte yandan dün Hazine Müsteşarlığı’nın düzenlediği 3 ayır tahvil ihracı zor da olsa tamamlandı. İhalelerde 6 milyar borçlanılırken, ikincil piyasada 2 yıllık tahvilin bileşik faizi % 22,6 ile yeni bir rekor kırdı.

*Kur ve faiz cephesinde yaşanan tatsız görüntünün Borsa cephesine tam olarak yansımadığını görüyoruz. Değerlenme anlamında oldukça ucuz seviyelere gerileyen BIST100 ana endeksi günü % 2 artışla tamamladı. 

*ABD ile ön mutabakatın sağlandığı haberi ardından dün Washington’a yola çıkan 9 kişilik heyetin yarattığı kısmen de olsa iyimserliğin borsa cephesindeki yükselişte payı olduğunu söyleyebiliriz.

*Büyük resimde, ABD ile yaşanan diplomatik kriz, AB perspektifinden uzaklaşıldığı izlenimi, Rusya ile biraz da mecburiyete dayanan yakınlaşma, yakın komşular ile engebeli patikada devam eden ilişkiler, İsrail ile her daim devam eden didişme, Mısır ile temassızlık, Türkiye’nin şu anda mevcut makroekonomik sorunlarının yarattığı kırılganlıklara ilave katalizör görevi üstleniyor.

*Ekonomiyi potansiyelin üzerinde büyütme ısrarının yarattığı olumsuz yan etkiler (enflasyon, cari açık, bütçe açığı) TL ve TL cinsi yatırım araçlarında satışları tetiklerken, diş politikada ise yaşanan süreç ister istemez Türkiye riskinin artmasına neden oluyor. 

*Yabancın yatırımcının risk algısını yansıtan 5 yıl vadeli CDS primleri 340 baz puana dayanırken, Türkiye’nin adı bir zamanlar yan kulvarımızda koşan Güney Afrika, Rusya, Brezilya, Hindistan gibi ülkeler yerine tarihi temerrütler ile dolu Arjantin ile anılmaya başlandı. (bakınız grafik) 

*TCMB’nin faiz haftalık repo ihale faiz oranının (% 17,75) 2 ve 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin (piyasa) oldukça altında kaldığını görüyoruz. TCMB’nin faiz artırmasını şu noktada savunmasak da, piyasanın kendi faizini artırdığını not etmek gerekiyor (bakınız grafik) 

*Türk mali piyasalarının bugünkü seyri, Washington’dan gelecek haberlere kilitlendiğini not etmek gerekiyor. ABD’nin duruşunda herhangi bir değişiklik görülmezken, piyasanın üzerinde durduğu ana senaryo, heyetin dönüşü ile birlikte Rahip konusunun çözüme kavuşacağı yönünde…

*ABD’de işlem gören Türkiye hisse senedi fonu (ETF) % 5’e yakın geceyi artıda tamamlamış. Hisse senedi piyasasında dün yaşanan % 2 artışın bugüne de taşınacağını düşünüyoruz.

*Bugünün makro ekonomik veri gündemi oldukça sakin görünüyor. Tüm dikkatler Türkiye - ABD diplomasisinde olacaktır. ABD’ye giden heyette Adalet, Hazine ve Maliye Bakanlığından toplam 9 kişilik heyetten gelecek olası açıklamalar, fiyatlamalar üzerinde dalgalanmalara neden olabilir. 

USD/TL (4 saatlik)

USD/TL kurunda 4 saatlik grafiklerde 5,2360 seviyesi destek görevi üstenirken, yukarda ise 5,2750 seviyesini takip ediyoruz. Geçildiği yöne dikkat edeceğiz.


Kaynak: Reuters

TCMB politika faizi vs piyasa faizleri


TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama faizi % 17,75 seviyesinde seyrederken (mavi), 2 ve 10 yıl vadeli gösterge tahvillerin bileşik faizinin, TCMB’nin üzerine yükseldiğini görüyoruz.

Kaynak: Reuters

Türkiye CDS
 
Yabancı yatırımcı nezdinde Türkiye’nin riskini gösterir. CDS’in (Credit Default Swap) yükselmesi, riskin arttığına işaret ediyor. Yılbaşında 152 baz puan olan Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS primi, dün 337 puan seviyesine yükseldi. Arjantin’in benzer vadedeki CDS primi 446 puanda bulunuyor (Brezilya 213)

Kaynak: Reuters