Bankacılıkta yeni dönem...

Bankacılıkta yeni dönem: Rekabet, yapay zekâ üzerinden olacak... İşte detaylar...


Bankacılıkta yeni dönem...

 

Bankacılıkta Yeni Dönem: Rekabet, Yapay Zekâ Üzerinden Olacak

 

    Dünya ekonomisi dijital ve teknolojik bir dönüşümden geçerken söz konusu bu dönüşüme en hızlı ayak uyduran sektörlerin başında da bankacılık geliyor. Öyle ki, artık bankalar verdikleri kredi ve topladıkları mevduat tutarlarından önce teknolojik altyapıları ve ürünleriyle öne çıkmayı tercih ediyor. Türkiye’den ING Grubu’na Yapay Zekâ ve Robot Teknoloji Global Başkanı olarak göreve başlayan Görkem Köseoğlu, bankacılıkta artık rekabetin yapay zekâ üzerinden olacağını söyledi.

KAMPANYALARDA 5-6 KAT DAHA FAZLA VERİMLİLİK SAĞLIYOR

    Bankacılıkta yapay zekâyı; müşteri ilişkisi yönetimi, süreç otomasyonu ve temel bankacılık işlemleri olmak üzere üç ana alanda kullanmaya çalıştıklarını kaydeden Köseoğlu: “Pazarlama dünyasında ise yapay zekâ büyük avantaj sağlıyor. Örneğin, geleneksel kampanyalarda, en iyisinde bile, %5 gibi bir geri dönüş sağlanıyor. Yapay zekâ uygulamaları ise bunun 5-6 katına kadar verimlilik sağlıyor.” diye konuştu.

KÂRA YÜZ MİLYONLARCA EURO KATKISI OLACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

   Türk bankalarının yapay zekâ ve robot teknolojileri konusunda oldukça iyi noktada olduğunu ifade eden Köseoğlu, söz konusu teknolojilerin kullanımı sonrasında ise kârlarına yüz milyonlarca euroluk bir katkı sağlayacağını hesapladıklarını belirtti.

ROBOTLAR 20 BİN SAAT KAZANDIRDI

    Robot süreç otomasyonu tarafında hâlihazırda ING Bank’ta 1000’den fazla robotun uygulamada olduğunu vurgulayan Köseoğlu: “Çalışmalarımızdan örnek vermek gerekirse; ödüllü uygulamamız Katana; Belçika’daki chatbot uygulamamız Marie; Hollanda’da ilk ve tek banka olarak çıktığımız anında kredi uygulamamız; Almanya ve İspanya’da Scalable Capital ile ortak olarak hayata geçirdiğimiz robo-advice yatırım danışmanlığı uygulamalarımız; süreç otomasyonu için Almanya’da hayata aldığımız otomatik veri işleme uygulamamız; işlem güvenliği ve kara para ile mücadele için hayata geçirdiğimiz ve regülatörden övgü alan 3 gelişmiş modelimiz ve Türkiye’de hayata geçirdiğimiz KGF robotu gibi uygulamaları sayabiliriz.” dedi.

   Şubede yaklaşık 40 dakikada gerçekleştirilen bir KGF başvurusunu, bir robotun 5 dakikadan az sürede ve sıfır hata ile gerçekleştirebildiğini kaydeden Köseoğlu, “Hâlihazırda robotlar ING Bank’a 20 bin saat kazandırmış durumda.” dedi. 

150 ÇALIŞANIN İŞİNİ BİR ROBOTA KAYDIRMIŞ DURUMDAYIZ

   ING Grup olarak yapay zekâ çalışmalarını, hâlihazırda 250 kişilik veri bilimcisiyle yaptıklarını kaydeden Köseoğlu, önümüzdeki dönemde 1.500 kişilik veri mühendisi ve veri bilimcisinden oluşan bir yeni bir birim kuracaklarının altını çizdi. Yapay zekâ ve robot yazılım kullanımları yüzünden insanların işini kaybedeceği yorumlarına katılmadığını belirten Köseoğlu, teknoloji kullanımıyla özellikle şubedeki birçok çalışanın operasyonel yükünün hafiflediğini ve bu çalışanların müşterilere daha yoğunlaştığını vurguladı. Köseoğlu, ING Grubu’nda 150 kişinin işini bir robota kaydırmış durumda olduklarını sözlerine ekledi.

   ING Grubu’nun dijital bankacılığa 2016-2021 döneminde 800 milyon euro yatırım yapmayı üstlendiğini hatırlatan Köseoğlu: “ING Grubu, kendini veri odaklı bir kurum olarak konumlayarak, Türkiye’nin de içinde bulunduğu stratejik ülkelerde yapay zekâ ve robot teknolojileri alanlarında uzmanlaşmış ekipler kurdu. Her ülkenin farklı bir konuya odaklanacağı ve insan kaynağı için görüşmelerin yapılmaya başlandığı bu ekipler, tüm dünyaya yeni nesil bankacılık çözümleri üretecek.” diye konuştu.