Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 6.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...


Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

 

Faiz oranları konusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan da beklenen hamle geldi ve Bankaların Merkez Bankası nezdinde bulundurduğu mevduat ve yasal karşılık oranları ise Bankaların Merkez bankasından borçlandığı  kredi faiz oranlarına artırım yaptığını duyurdu.

Duyuruya göre ;

‘’Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası Yönetim Kurulu 04 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, Türk Parası reeskont iskonto ve avans işlemleri yıllık faiz oranlarıyla, Merkez Bankası nezdindeki Türk Parası mevduat hesaplarına ve yasal karşılıklara uygulanan faiz oranlarını yeniden belirlemiştir.

Buna göre:

1) Vadelerinden bağımsız olmak kaydıyla Merkez Bankası nezdindeki faize tabi Türk Lirası mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 7’den yüzde 11’e ve Türk Lirası yasal karşılıklara uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 5’den yüzde 7,50’ye yükseltilmiştir.

2) Türk Parası olarak tanzim edilen ticari senetler karşılığında Merkez Bankası tarafından yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 11’den yüzde 17,50’ye, Türk Parası olarak tanzim edilen sanayi, ihracat, turizm, eğitim ve tarım sektörleri senetleri karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları yıllık yüzde 7’den yüzde 14,50’ye ve küçük esnaf senetlerinin iskonto faiz oranı yıllık yüzde 7’den yüzde 13,50’ye, döviz mukabili avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı da yüzde 7’den yüzde 13,50’ye yükseltilmiştir.

Söz konusu yeni oranlar 05 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecektir.’’

 

 

Diğer taraftan Türkiye’de seçim öncesi artan bütçe giderleri önümüzdeki hafta başlayacak yüklü ihale/itfa dönemi öncesi ikinci piyasada tahvil getirilerini baskılarken, küresel piyasaları ve TCMB kararını bekleyen dolar/TL ise 4.60 etrafında dalgalı bir seyir izliyor.

 

24 Haziran seçimleri öncesi piyasalarda TCMB'nin sadeleştirme ve yeni olası sıkılaştırma adımlarının yakından izleniyor, bunun dışında ABD ve Avrupa merkez bankalarının önümüzdeki hafta açıklayacaklarını faiz kararları da piyasada izlenen önemli bir gelişme olacak.

ECB ve Fed öncesi ise gözler bugün başlayacak ve yarın sonuçları açıklanacak TCMB faiz kararında olacak.

 

Reuters'da dün yayımlanan ankette de TCMB'nin 300 baz puanlık faiz artışının ardından 7 Haziran ve hatta sonrasına ilişkin faiz artışı beklentilerinin kuvvetlendiği görülüyor.

 

Reuters'ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre TCMB'nin Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, yüzde 16.50 seviyesindeki politika faizinin bir hafta vadeli repo faizini 50-100 baz puan artırması bekleniyor.

 

Ekonomistler Mayıs ayında enflasyonda bozulmanın devam etmesi ve gelecek aylarda da yükselecek olmasının yanı sıra, Londra'da yabancı yatırımcılar ile yapılan görüşmelerde enflasyonda yükselişin sürmesi halinde daha fazla sıkılaştırma yapılacağı sinyali verilmesi nedeniyle bu toplantıda faiz artışı yapılacağını öngörüyor.

 

Ankette 16'da 11 katılımcı faiz artışı beklerken; beş katılımcı 50 baz puan, bir katılımcı 75 baz puan, beş katılımcı ise 100 baz puan artış öngörüyor. Öte yandan beş katılımcı ise haftalık repo faizinin sabit tutulmasını bekliyor.

 

Tüm bu gelişmelerle birlikte dolar/TL 4.60 civarında 4.9290 seviyesindeki tarihi zirvesinden oldukça uzakta dalgalı bir seyir izliyor.

 

Dolar/TL bu sabah da güne düne göre anlamlı bir değişim göstermeyerek 4.5950/4.6016 seviyesinden başladı. Sepet bazında TL 4.9945/4.9980, euro/TL  5.3778/5.3921 seviyesinde işlem görüyor.

 

İtalya'ya ilişkin endişeler yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri ABD Hazine tahvillerine yöneltirken ABD 10 yıllık getirileri kritik bir gösterge olan yüzde 3'ün de altında düşüşe devam ediyor.

 

TL cinsi tahvillerinde de önemli bir belirleyici olan ABD getirilerindeki düşüşe rağmen, getiriler seçim öncesi artan bütçe giderlerine her geçen gün bir yenisinin eklenmesiyle yükseliş trendinde.

 

Hazine Haziran ayında toplam 14.3 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 13 milyar TL'si piyasadan 15.7 milyar TL'lik iç borçlanma öngörüyor. Borçlanma programın detaylarına bakıldığında önümüzdeki iki hafta 6 ihale ve 1 kira sertifikası ihracı gerçekleşecek.

 

Daha sonra Hazine'nin yüklü ihale programı Temmuz ayında toplam 17.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 17.6 milyar TL'si piyasadan toplam 19.1 milyar TL'lik iç borçlanma ile devam edecek.

 

Hükümet seçim öncesi emeklilere kalıcı yılda iki kez ikramiye ödenmesine kadar vermişti. Bu ikramiyenin kamuya maliyeti ise yıllık yaklaşık 22 milyar TL. Düzenlemeler bütçe giderlerini artırdığı için piyasalar tarafından yakından izleniyor. Artan harcamaların Hazine'nin borçlanma rasyolarını ve bütçe açığını yükselteceği endişesi piyasalara yansıyor.

 

Öte yandan emeklilere verilen bu iyileştirmenin ardından bir çok alanda da gider artırıcı adım atıldı. Hükümet son olarak bu hafta bazı kamu çalışan ve emeklilerinin ek göstergelerinin 3,600'e yükseltileceğini açıkladı. Bu düzenleme de bütçe giderlerini hatırı sayılır bir artış getirirken Maliye Bakanı henüz net bir rakam telaffuz etmedi.

 

Tüm bu gelişmelerle tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün de yaklaşık 30 baz puan yükseldi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 15.01 valörde son işlem yüzde 15.22 oldu.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 17.54 oldu.

 

BİST-100 endeksi dün yüzde 1,44 değer kaybederek yıl içindeki en düşük puan seviyesinde kapatarak günü 97.823 puandan tamamladı. Endeks bir yıl önceki seviyesine gerilemiş oldu. Yarın ki TCMB PPK toplantısında faiz artışı yapılıp yapılmayacağı konusundaki belirsizlik seçim öncesi süreçte endeksin yukarı hareketini engelliyor.

 

Asya borsaları Wall Street'in teknoloji hisseleri öncülüğünde yükselmesinden destek bularak artıda seyrederken, yatırımcılar tahvil piyasasında İtalya hakkındaki endişelerle güvenli liman olarak kabul ettikleri ABD Hazine tahvillerine yöneldi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi yüzde 0.5, Japonya'nın Nikkei endeksi  yüzde 0.4 artıda bulunuyor.

 

Teknoloji hisselerinin ağırlıkta olduğu ABD'nin Nasdaq endeksi  dün tüketici ürünleri ve teknoloji hisselerindeki kazanımlardan destek bularak art arda ikinci defa rekor kırarak kapandı. Ancak S&P 500 endeksi bankaların kârlarını aşağı çekme ihtimali bulunan ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş nedeniyle yatay kapandı.

 

İtalya'da yeni Başbakan Giuseppe Conte'nin dünkü konuşmasında daha cömert sosyal güvenlik politikalarından bahsetmesi zaten yüksek olan borç yükünün daha da artacağı endişelerini güçlendirerek hafta başında bir haftanın dip seviyesine gerileyen İtalya'nın devlet tahvil getirilerinin tekrar yükselmesine yol açtı. Yatırımcılar buna paralel olarak güvenli liman olarak gördükleri ABD Hazine tahvillerine yöneldiler.

 

Euro’nun  yeni İtalyan başbakanına tepkisi ise aksi yöndeydi. Euro, Conte'nin euro bölgesini terk etmek gibi bir planı olmadığını açıklamasının ardından dolar karşısında değer kazanırken günü yüzde 0.2 artıda bitirdi. Euro bugün 1.1724 dolar ile dünkü kapanışa paralel seyrediyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0.1 ekside 93.833'te bulunuyor.

 

 

PARİTELER

 

USD/TRY

Türk Mali piyasalarında önemli bir veri akışı olmayan günde kur yatay hareket ederek günü 0.10 yükselişle 4.5950 seviyelerinde tamamladı. TCMB’nin yarın gerçekleştireceği PPK toplantısında yeni bir faiz artışına gidilip gidilmeyeceği konusundaki belirsizlik ile dar bant içinde kaldı. Bugün de Türk Mali Piyasalarında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Paritenin yükselişlerde 4.6000 üzerinde 4.6200 ve 4.6500 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Düşüşlerde 4.5800 , 4.5500 ve 4.5300 seviyeleri  izlenebilir.

 

 

EUR/USD

 

Euro yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gelecek haftaki para politikası toplantısına odaklanmasıyla birlikte yatay seyir izlerken, ABD'nin Kanada ve Meksika ile serbest ticaret anlaşmasından çekilebileceği endişeleri bu iki ülkenin para birimi üzerinde baskı yarattı. Hafta başından bu yana yüzde 0.5 değer kazanan euro bugün yatay seyrederek 1.1724'te bulunuyor. Dün ayrıca Bloomberg'de ECB'nin gelecek haftaki toplantısında varlık alım programının ne zaman sona ereceği konusunda bir açıklamada bulunacağını bildiren haber euroya destek oldu. Dün Avrupa Bölgesi PMI verilerinin beklentiler dahilinde gerçekleşmesi Euro için hafif değer artışı sağlarken ABD verilenin olumlu seyri ile parite 1.1700 bölgesinde dengeli duruşunu koruyor. İtalya’da yeni hükümetin kurularak güven oyu alması ile Euro bir miktar daha yukarı yönlü isteği koruyabilir. Avrupa bölgesinde önemli bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında İhracat, İthalat rakamları ile Ticaret Dengesi ve Tarım dışı üretgenlik ve birim emek maliyetleri takip ediliyor.

Parite’de yükselişlerde 1.1730 , 1.1750 seviyesi ve 1.1775 ve 1.1800 yükselişlerde direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1700 - 1.1670 -1.1630 seviyeleri destek seviyeleri yeniden gündeme gelebilir.

 

  • ALTIN

Altın fiyatları doların gücünü bir miktar azaltan ABD Hazine tahvil getirilerindeki geri çekilmenin etkisiyle yukarı yönlü hareket etti, ancak Fed'in gelecek haftaki toplantıda faiz artıracağı beklentisi kazanımları sınırladı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.1 artıda 1,297.47 dolarda bulunuyor.. Gram Altın ise TL.190 seviyelerinden TL.192 seviyelere yükselerek işlem görmeye başladı.

 

  • PETROL

Brent petrolü Venezüela'nın petrol ihracatını durdurmayı değerlendirdiği yönünde Reuters'da yer alan haberin ardından yükseldi. Ancak ABD'nin Suudi Arabistan ve diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinden üretimi artırmasını istediği yönündeki haber kazanımları sınırladı.Venezüela'da petrol üretiminin bir süredir düşüyor olması Brent petrolünün varil fiyatını 80 dolara doğru taşıyan başlıca unsurlar arasında yer alıyor. Üç kaynağın dün Reuters'a verdiği bilgiye göre kamu petrol şirketi PDVSA sahalarda üretimin düşmesi ve nakliyat alanındaki darboğaz nedeniyle bazı sevkiyatlarda mücbir durum ilan etmeyi değerlendiriyor. Brent petrolünün  varil fiyatı dün 8 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra bugün yüzde 0.6 artıda 75.85 dolarda bulunuyor.