Dolar 4.60'ı aştı...

Dolardaki yükselme borsada düşüşe neden oldu...


Dolar 4.60'ı aştı...

 

Dolar/TL 4.63 bölgesini test ederken, borsada yüzde 2'nin üzerinde kayıp var.

Dolar/TL dün ABD'nin gümrük vergisi adımlarının küresel risk iştahını baskılaması, lokallerin döviz alımları ve bankacılık hisselerinde yüzde 5'e ulaşan kayıpların etkisiyle yönünü yukarı çevirmişti.

Haftanın son işlem gününde 4.55'in altında sınırlı bir süre kalan kur, yeniden yönünü yukarı çevirdi. Dolar 4.63 seviyesini test etti.

Bankacılar ayrıca Türkiye'nin kısa vadede yeni bir not indirimi ile karşı karşıya kalabileceği endişelerinin de dün satış baskısında bir miktar etkili olduğunu belirtmişti.

Katılımcılar TCMB'nin faizleri yükselttiğini enflasyonun kötü gelmesi halinde faizleri tekrar artırmaya hazırlıklı olduğuna da dikkat çektiler.

Borsada yüzde 2'nin üzerinde düşüş

Hisse senetleri cephesinde de satıcılı görünüm sürüyor. Güne sınırlı artışla 100.706 puandan başlayan BIST, 97.990 puana kadar geriledi. Endesks yüzde 2 civarı düşüşle 98 binin üzerinde seyrediyor. Bankacılık endeksinde ise yüzde 3'ün üzerinde değer kaybı söz konusu.

Dün azalan küresel risk iştahı ve banka pay piyasalarında yoğunlaşan satışlarla negatif bir seyir izleyen ve kapanışa doğru kayıplarını artıran Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 3,10 düşüşle 100.652 puandan tamamlamıştı.