Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 1.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...


Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

 

Dolar/TL dün ABD'nin gümrük vergisi adımlarının küresel risk iştahını baskılaması, lokallerin döviz alımları ve bankacılık hisselerinde yüzde 5'e ulaşan kayıpların etkisiyle yönünü yukarı çevirirken, bu sabah ise yükseliş devam etti ve kur 4.60 seviyesine yaklaştı.

 

Piyasalar bugün ABD'de saat 15:30'da açıklanacak tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik ücretler verilerini izleyecek. Ayrıca saat 10:55'te Almanya imalat PMI, saat 11:00'de Euro bölgesi imalat PMI, saat 16:45'te ABD Markit imalat PMI, saat 17:00'de ise ABD ISM imalat endeksi açıklanacak.

 

ABD yönetimi Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'dan ithal alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisi getirdi. Öte yandan Kanada ve Meksika kararına misilleme yaptılar, AB ise kendi misilleme adımlarının hazır olduğunu belirtti. Bütün bunlar yatırımcıların küresel ticaret savaşına ilişkin endişelerini yeniden canlandırdı.

 

Söz konusu ülkeler ABD'nin Mart ayında başlattığı gümrük vergisinden muaf tutuluyorlardı.

 

ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getirmesi sonrası küresel stresin arttığını görüyoruz.

Bugün ABD'de açıklanacak olan tarımdışı istihdam verisi önemli, "Dolar/TL 4.50 bandının üzerine çıktı zaten, teknik olarak 4.52-4.55 altında kalıcılık sağlaması gerek. Kur 4.55 üzerine çıkarsa yukarı momentumun artması söz konusu olur, 4.50'nin altına inmesi halinde ise pozitif olarak değerlendirebilir.

 

Yurtiçinde ise  gelecek hafta açıklanacak enflasyon verileri önemli olacak. Sonrasında ise PPK var. Enflasyon  yüksek gelebilir, aylık yüzde 1.5-2 gibi bir gerçekleşme olursa yıllık bazda enflasyonu yüzde 12'ye taşıyacak beklentisi var. TCMB'nin buna nasıl bir karşılık vereceği önemli. Londra'daki görüşmelerde Mayıs enflasyonun yüksek çıkması halinde faiz artırmaya hazır oldukları sinyali verdiler.

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde attığı adımlar ve Londra'da yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirilen toplantıların TCMB'ye olan güveni tazelemesiyle 4.9290 seviyesindeki tarihi zirvesinden yönünü aşağı çevirmiş, 4.45 seviyesinin altına kadar gerilemişti.

 

Dün ise TL cinsi varlıklara gözlenen baskıya paralel kur yükseldi. Hisse senetlerinde yaşanan çıkışlarla birlikte BIST 100 endeksinde dün yüzde 3, bankacılık endeksinde ise yüzde 4.5 kayıp gözlendi.

 

Dolar/TL  dün güne 4.47 civarında başladıktan sonra yönünü yukarı çevirdi ancak tarihi zirveden hala uzakta seyrediyor.

 

Dün saat 18:00'den sonra 4.5387/4.5390 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah 4.5985'e kadar yükseldikten sonra  4.5755/4.5800 seviyesinde bulunuyor.

 

Dün aynı saatte 4.9150/4.9167 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 4.9599/4.9720, euro/TL  5.3486/5.3504  , GBP/TL ise 6.0530/6.0670 seviyesinde bulunuyor.

 

Reuters'ın 14 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Mayıs ayında medyan bazında yüzde 1.45 artış bekleniyor.

 

Ankette yıl sonu enflasyon tahminleri ise son dönemde TL'deki değer kaybı ve genişlemeci maliye politikaların da etkilediği beklentilerdeki bozulmalarının yansıması olarak bir önceki anketteki yüzde 10.15'ten yüzde 11.50'ye yükseldi.

 

Öte yandan 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 14.13, valörde son işlemde yüzde 14.31 oldu. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 17.27, valörde son işlem yüzde 17.47 oldu.

 

Asya borsaları zayıf yenin Japon hisselerini desteklemesi ve yüksek ihracat verisinin Güney Kore hisselerini yükseltmesiyle ilk baştaki kayıplarını geri aldı ancak ABD'nin korumacı ticaret politikalarına ilişkin yeniden canlanan endişeler kazanımları sınırladı.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.1 yükseldi ancak haftalık yaklaşık yüzde 0.6 ekside bulunuyor. Endeks bu hafta içinde İtalya'daki siyasi gelişmelere ilişkin endişelerle altı haftanın dip seviyesini görmüştü.

 

Wall Street ABD'nin dün Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'dan ithal alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisi getirmesinin ardından sert düşüşler kaydetti.

 

Washington'un müttefiklerinin ABD'nin ek gümrük vergilerine karşı misilleme adımları atmalarıyla son birkaç haftada yatışan küresel ticaret savaşı endişeleri yeniden ortaya çıktı.

 

Ancak Güney Kore'nin KOSPI endeksinin beklentilerin üzerinde gelen ihracat verisinin desteğiyle yüzde 0.7 ve Japonya'nın Nikkei endeksinin dolar karşısında zayıflayan yenin etkisiyle yüzde 0.3 yükselmesiyle bölgesel risk iştahı biraz toparlandı.

 

Dolar, ABD'de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde tüm G-10 paraları karşısında yükseldi.

 

Euro İtalya'daki siyasi kriz endişelerinin yatışmasıyla yedi haftanın ilk haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor ancak Kanada doları ve Meksika pesosu ABD'nin Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'dan ithal alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisi getirmesinin ardından zayıf seyir izliyor.

 

Kanada ve Meksika, ABD'nin kararına karşı misilleme yaparken, Avrupa Birliği'nin kendi misilleme adımlarının hazır olduğunu belirtti.

 

Euro EUR= hafif değişim göstererek 1.1692 dolar seviyesinde bulunuyor ancak Salı günü gördüğü 10 ayın dip seviyesi olan 1.1510'dan toparlanmasını sürdürüyor.

 

Euro, euro bölgesi ekonomisindeki yavaşlama işaretleri ve İtalya ve İspanya'daki siyasi istikrarsızlığın etkisiyle art arda altı hafta düşüş kaydettikten sonra bu hafta şimdiye kadar yüzde 0.4 yükseldi.

 

Ancak, İtalya'nın tahvil getirileri ülkenin bir koalisyon hükümeti kurma çabalarının yeniden başlamasıyla sert şekilde düştü.

 

İtalya'da 5-Yıldız Hareketi ve aşırı sağ Kuzey Birliği partileri, ilk baştaki euro karşıtı ekonomi bakanı adaylarının Cumhurbaşkanı tarafından reddedilmesinin ardından ekonomi bakanlığı adayında anlaştılar.

 

İspanya'da ise Pedro Sanchez'in Sosyalist Partisi'nin, yolsuzluk davasına ilişkin bugün planlanan güven oylamasında, Mariano Rajoy'yi devirmek için yeterli oy sağlamasının ardından Sanchez'in İspanya'nın yeni başbakanı olacağının nerdeyse kesin olmasıyla siyasi boşluk önlenecek gibi görünüyor.

 

Ekonomik açıdan, euro bölgesi ekonomisinin geçen yılki güçlü büyümesi yavaşlıyor, ancak dün açıklanan tüketici fiyat verileri, enflasyonun yüzde 1.6 olan beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 1.9 yükseldiğini gösterdi.

 

Piyasanın Güney Avrupa'daki siyasete ilişkin endişeleri daha da yatışırsa, bu veriler Avrupa Merkez Bankası nihai faiz artırım beklentilerini yeniden canlandırabilir.

 

Öte yandan Fed'in para politikasının seyrini değerlendiren yatırımcıların dikkati TSİ 15:30'da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam raporuna çevrildi.

 

PARİTELER

 

Ø  USD/TRY

Dolar, ABD'de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde tüm G-10 paraları karşısında yükseldi. Pazartesi gününden düne kadar yüzde 5 değer kazanan TL dün yaşanan gelişmeler; Fed’in Deutshe Bank’ı sorunlu borç verenler listesine eklendiği söylentisi ve ABD'nin ithal çelik - alüminyuma yönelik bir süredir muaf tutmakta olduğu gümrük vergilerini 1 Haziran’dan itibaren Avrupa Birliği , Kanada ve Meksika'ya da uygulayacağını açıklaması ve karşı tepkiler TL üzerinde de olumsuz hava yarattı. Bugün yurt içinde İmalat PMI verisi takip edilirken ABD tarafında Fed’in 12-13 Haziran tarihinde toplantısı öncesi son TSİ 15.30 da açıklanacak Tarım Dışı istidam verisinde 190.000 beklentisi bulunuyor. Dolar/TL kurunun 4.50 seviyesi altında kapanış gerçekleştirememesi sonrasında yeniden 4.5400 seviyesine yükseldi. Fiyatın dört saatlik grafikte yeniden hareketli ortalamaları üzerine çıkması ile yükselişlerde 4.5800 – 4.6000 - 4.6200 ve 4.6500 seviyeleri yendidne gündeme gelebilir. Düşüşlerde 4.5400 – 4.5200 ve 4.5000 psikolojik seviyesi destekler olarak izleniyor.

 

Ø  EUR/USD

Euro İtalya'daki siyasi kriz endişelerinin yatışmasıyla yedi haftanın ilk haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor. Euro, euro bölgesi ekonomisindeki yavaşlama işaretleri ve İtalya ve İspanya'daki siyasi istikrarsızlığın etkisiyle art arda altı hafta düşüş kaydettikten sonra bu hafta şimdiye kadar yüzde 0.4 yükseldi. Euro  hafif değişim göstererek 1.1692 dolar seviyesinde bulunuyor ancak Salı günü gördüğü 10 ayın dip seviyesi olan 1.1510'dan toparlanmasını sürdürüyor.

Dün veri akışında Avrupa Bölgesinde enflasyon, Mayıs'ta yüzde 1.9'a hızlanarak 1.6 beklentisinin üzerinde gerçekleşerek Euro’nun Dolar karşısında hafif yukarı yönlü kapanışını sağladı. Ancak ABD verilerindeki Fed'in kademeli faiz artış stratejisini destekleyici nitelikteki sonuçlar yukarı yönün hızlanmasına izin vermedi. Mayıs ayı genelinde parite yüzde 3.20 değer kaybetti. Bugün Avrupa Bölgesinde İmalat PMI verileri takip edilirken, ABD tarafında Fed’in 12-13 Haziran tarihinde toplantısı öncesi son TSİ 15.30 da açıklanacak Tarım Dışı istidam verisinde 190.000 olarak açıklanması beklentisi bulunuyor.  Fiyatın yükselişlerde 1.1700 psikoljik seviyesi üzerinde 1.1730 ve 1.1760 seviyesi yükselişlerde direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1630 – 1.1580 ve 1.1530 seviyeleri destek seviyeleri yeniden gündeme gelebilir.

 

GBP/USD

GBPUSD için kısa vadeli düşünenler bile aşağı trend görünümünün korunuyor. Parite 1,3277 seviyesine kadar geldi.  Buseviyenin  altında 1,3248 - 1,3214 - 1,3185 ve 1,3140  destekleri hedef seviyesi olarak kullanılabilir. Ancak 1,3335 üzerine yeniden çıkarsa, 1,3380 - 1,3440 ve 1,3500 seviyesine doğru yukarı hareketlerinin devamı mümkün gözüküyor.

 

Ø  ALTIN

Altın fiyatları küresel ticaret savaşı endişelerinin yeniden canlanmasıyla ilk işlemlerde yatay seyrediyor ancak yüksek seyir izleyen dolar ve beklentilerin üzerinde gelen ABD ekonomik verileri piyasayı baskıladı. Spot altının ons fiyatı hafif değişim göstererek 1,298.20 dolarda bulunuyor.. Gram Altın Cuma gün gördüğü TL.200’lü seviyelerden kademeli düşüşle  dün 187-TL’yi görürken bu sabah TL.190 seviyelerinde  işlem görmeye başladı.

 

Ø  PETROL

Ham petrol vadeli işlemleri ivme kaybederken, ABD piyasası rekor seviyedeki ABD üretiminin ve OPEC'in üretimi artıracağı beklentilerinin baskısıyla ikinci haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor. Brent ham petrol vadeli fiyatı  yüzde 0.1 düşüşle varil başına 77.47 dolara geriledi.

 
 

 

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

10:55

EUR

Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)

56,8

56,8

11:00

EUR

İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)

56,0

55,5

11:30

GBP

İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)

53,5

53,9

15:30

USD

Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık)

%0,2

%0,1

15:30

USD

Ortalama Saatlik Kazançlar (Yıllık)

%2,7

%2,6

15:30

USD

Tarım Dışı İstihdam

185K

164K

15:30

USD

Katılım Oranı

 

%62,8

15:30

USD

Özel Tarım Dışı Bordrolar

175K

168K

15:30

USD

İşsizlik Oranı

%3,9

%3,9

16:45

USD

Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)

 

56,6

17:00

USD

Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) İmalat İstihdamı

 

54,2

17:00

USD

ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)

57,7

57,3

20:00

USD

Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı

 

844