Kıbrıs ekonomisinde sterlin kasırgası

Sterline neler oluyor? Türk Lirası Sterlin karşısında adeta eriyor! K.K.T.C'de yaşayanların parası pul oldu! İşte son 10 yıllık Sterlin tablosu...


Kıbrıs ekonomisinde sterlin kasırgası

Sterlin gün geçtikçe değer kazanmaya devam ediyor, Türk Lirası'na, Dolar ve Euro'dan sonra bir darbe de Sterlin'den geldi.

Kıbrıs'ta evinizi alırken, kiralarken, araç alıp satarken, hatta bakkaldan sigara bile alırken Sterlin'e rastlamak mümkün. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Türk Lirası olmasına rağmen, Sterlin Kıbrıs’ta Türk Lirasından sonra gündelik hayatta en çok kullanılan para birimi.

10 YIL ÖNCE BUGÜN

Takvimler bundan tam 10 yıl önceyi, yani 16 Mayıs 2008'i gösterdiğinde 1 Sterlin'in Türk Lirası karşılığı yalnız 2 Lira 38 kuruştu. 

Takvimler 17 Mayıs 2018'i, yani bugünü gösterdiğinde ise Sterlin bir rekor daha kırarak, 6 Lira, 03 kuruşa yükseldi.

Kısacası paramız pul oldu. 10 yılda %150 değer kazanan Sterlin ise hiç yerinde duracağa benzemiyor.

[ilgili-haber=22404]

KORKUTAN SENARYO: 7 LİRA 

Uzmanların ön görüsü ise bu tabloyu daha da korkutucu hale getiriyor, 24 Haziran Türkiye Genel Seçimlerine kadar, Sterlin'in 7 lirayı görmesi tahmin ediliyor..

BORCUMUZ KAÇ KAT ARTTI?

Son 10 yılda Sterlin ile borçlanan insanların borcu tam 3 kat arttı. Yani 2008 yılında 100.000 Sterlin borcu olan bir vatandaşın borcu 238.000 lira yaparken, bugün aynı Sterlin 603.000  lira yapıyor.

Aradaki fark ise dudak uçuklatıyor, tamı tamına 365.000 Lira.

Ekonomistlerin beklentileri gerçekleşirse, Sterlin 7 liraya ulaşırsa, bu rakam daha da büyüyecek ve cebimizde ki para adeta eriyecek.

UZMANLAR UYARIYOR!

Son bir not, uzmanlar dövizle borçlanma konusunda uyarıyor, ev kiralayacaksanız, kredi çekecekseniz, dövizle borçlanmak yerine, Türk Lirası üzerinden işlem yapmayı tavsiye ediyor.

 

EKONOMİ KIBRIS HABER MERKEZİ