Yeni finans merkezleri belli oldu!

Asya ve Avrupa'da gelişmekte olan piyasaların küresel alanda yükselmesiyle beraber yeni finans merkezi inşaatları da hız kazandı. 40'tan fazla ülkede şu anda yüzlerce yeni şehir kuruluyor. İşte dikkat çeken 5 yeni mega kent projesi:


Yeni finans merkezleri belli oldu!

 

Forest City, Malezya
Son yılların en tartışmalı mega kent projelerinden biri olan Forest City (Orman Kenti), Malezya'nın Singapur'a yanıtı olarak görülüyor. 100 milyar dolara mal olması beklenen Forest Park, Çinli inşaat devi Country Garden ve Johor Kralı'na ait Esplanade Danga şirketler tarafından inşa ediliyor.     

Singapurluların ve Çinli emlak yatırımcılarının rağbet göstermesi beklenen Forest City, "ekolojik alanlarıyla "gelecğin şehri" olarak niteleniyor. 
 

700 binden fazla kişiye ev sahipliği yapacak deniz kenarına inşa edilen kentte ofis kuleleri, rezidanslar, alışveriş merkezleri yer alacak ve araba girişi yasak olacak.
 

2045'te tamamlanması planlanan kentin 220 bin kişilik istihdam yaratması bekleniyor.

 

Xiong’an New Area, Çin
Çin devletinin desteklediği Xiong’an New Area, ülkede son yıllarda yükselen ve finans merkezi olarak dikkat çeken mega kentlerin son örneklerinden.    

Bazı kaynaklara göre başkent Pekin'e 100 kilometre uzaklıkta inşa edilen kentin, "Çin'in üçüncü büyük ekonomi motoru" olması bekleniyor.     

Kent aynı zamanda, Çin'in serbest piyasa açılımlarında bir laboratuvar işlevi de görecek. Araştırma, eğitim, teknoloji ve mühendislik alanında önemli kurumlara ev sahipliği yapması planlanan Xiong’an New Area'da üniversite kampüslerinin de yer alacağı belirtiliyor.

 

Nurkent, Kazakistan 
Kazakistan'da "dünyanın okyanustan en uzak noktası" olan bölgede kurulan Nurkent, Avrasya'da ekonomik potansiyelin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyor. 

Çin ve Kazakistan sınırında yer alacak Nurkent, iki ülke arasında önemli bir köprü olacak. Çin ve Kazakistan arasında gümrüksüz ticari geçişlere de açık olacak bölge, 200 bin kişiye ev sahipliği yapacak.    

Bugün sadece tren istasyonu bulunan ve büyük oranda terk edilmiş durumdaki bölgede inşa edilecek yeni kentin, Avrasya'nın ekonomik dönüşümünde etkili olması hedefleniyor.    

Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev'in de destek verdiği Nurkent'in inşasına 9 milyar dolar harcanacak.

 

Colombo Port City, Sri Lanka

Çin destekli bir başka mega kent projesi olan Colombo Port City, Sri Lanka’nın başkenti Colombo'nun kıyısında inşa edilecek.     

Hint Okyanusu kıyısında, dünyanın en yoğun sevkiyat hattının olduğu bölgede kurulacak liman kenti, Çin ile Ortadoğu ve Afrika arasındaki ticarette de önemli bir geçiş noktası olacak.     

2041'de inşası tamamlanacak kentin kendi yasaları ve özel politikaları olması planlanıyor. 
Öte yandan Çin'in ticaret alanındaki rakiplerinden Hindistan'ın bu projeden pek memnun olmadığı söyleniyor.

    

Dumq, Umman
Çin'in "modern İpek Yolu" olarak nitelenen Kuşak ve Yol projesine dahil olan Umman, Arap Denizi kıyısında 11 milyar dolara mal olacak yeni bir kent inşa ediyor. 
    

Çin'in de desteklediği Dumq'un, üretim ve ticaret alanında bölgenin önemli kentlerinden biri olması hedefleniyor.     

Umman'ın ham petrolünün yüzde 80'inin Çin'e ihraç edildiğine dikkat çeken uzmanlar, Çin'in bu yatırımla bölgedeki enerji kaynakları üzerinde etkisini artırmaya çalıştığını vurguluyor.

 

[ilgili-haber=21923]