Alpet birçok projeye öncü olacak..

Birçok yeniliğe imza attı, zirveler düzenledi, sosyal sorumluluk alanında birçok projeyi hayata geçirdi. Altınbaş Holding’in enerji sektöründeki güçlü markası Alpet için verimli bir yıldı 2017. Peki 2018 için beklentiler nasıl?


Alpet birçok projeye öncü olacak..

 

Alpet Kıbrıs için hareketli bir yıldı 2017. Üst düzey değişim yaşadı kurum. Alpet Kıbrıs Genel Müdürü Ali Murat Yeşilyurt, Alpet Türkiye CEO’su olarak terfi etti, İstanbul’daki merkeze geçti. Yılarca Alpet Kıbrıs’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Toprak da Alpet Kıbrıs Genel Müdürü oldu. 

Fatih Toprak tam bir saha insanı. Hem Alpet öncesi tecrübeleri,  hem de Alpet’teki görevinde sahada aktif olan bir isim. Yani bir istasyonda ya da bir tesiste olup bitene, ne olması gerektiğine adı gibi hakim. 

Bu özelliği hem yeni pozisyonda kendisi, hem çalışma arkadaşları, hem de Alpet müşterileri adına bir avantaj. 


Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, Fatih Bey ile hem 2017 yılını değerlendirdik, hem de yeni yol haritasını konuştuk. 


“ZOR BİR YILA RAĞMEN HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK”

2017 yılı ALPET için nasıl bir yıl oldu? 

Alpet olarak 2017 yılını geniş bir yelpazeden bakarak değerlendirecek olursak, ülkemizde ve komşu ülkelerde meydana gelen istikrarsızlıklar ve iç kargaşalar hem ülke hem de dünya çapında ekonomiye etki etmektedir. Ülkemiz ekonomisinin büyük bir kısmı turizme yönelik olduğundan insanların seyahat etmeleri için istekli olmaları gerekiyor, bunun da dayandığı nokta, iç huzurun olmasıdır. 2017 yılı bizler için zor oldu. Hedeflerimiz çok yüksek olarak koymuştuk, zorlu bir süreçti.  Şükürler olsun tüm ekibimizle gerekli çalışmalarımızı ve etkin kararlarımızla hedeflerimize ulaşmış olduk. 

“MODERN TEKNOLOJİYE ÖNCÜ OLACAĞIZ’
 
Şirketinizin ‘vazgeçilmez değerleri’ neler?

Dürüst,  şeffaf,  etik, insana saygılı, çevreye duyarlı, yenilikçi,  müşteri odaklı ve çalışanların gelişmesini destekleyen takım çalışmasını önemsiyoruz.

Şirketimizin hedefleri; 
• Akaryakıt sektöründe performansına özenilen, modern gelişen teknolojiye öncü ve önemli bir şirket olmak. Alpet yönetimi olarak, bir işe başlamadan evvela iyi bir fizibilite çalışması yapıyoruz. Gerek bizim için, gerek bayimiz olacak kişiler için yapılacak yatırımın en hızlı şekilde dönmesi ve ekonomiye gerekli katma değeri kazandırması hem bayi için hem de bizim gibi dağıtım firmaları için çok önemli yatırımlardır. Taşıt yönetim sistemimiz, müşterilerimiz çok memnun olduğu bir sistem ve kurumsal firmalar tarafından yüksek oranda talep görmektedir. Akaryakıt istasyon giderleri içerisinde elektrik tüketimlerinin önemli bir kalem olması nedeni ile bu yıl hizmete giren Salamis petrol istasyonumuzun solar enerji sistemi ile çalışması, istasyon için çok büyük bir tasarruf sağlamıştır. İnşallah önümüzdeki dönemde birçok yeni projeye öncülük yapacağız.

HAVADA, KARADA VE DENİZDE: ALPET

Biraz da tesisleri konuşalım. Nasıl bir fiziki yapılanması var Alpet Kıbrıs’ın?

Alpet Kalecik Akaryakıt ve LPG Dolum Depolama Tesisimiz İskele ilçesi, Kalecik yerleşkesinde olup, yaklaşık 55 dönüm arazi üzerine kurulmuş, adanın en büyük akaryakıt dolum ve depolama tesisi olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda en büyük ve en yeni akaryakıt taşımacılık filosuna sahiptir. Akaryakıt ürünlerinin bayimizin deposuna kadar taşınması bizim sorumluluğumuzdadır. Müşteri memnuniyeti bizler için çok önemli bir husustur. Önceliğimiz müşterilerdir. Akaryakıt fiyatını devlet belirlediği için adamızın her bir noktasında akaryakıt fiyatları aynıdır. Fiyatlara herhangi bir müdahalemiz olamaz. Kalitemiz, müşterilerimize sunmuş olduğumuz hizmet ile ölçülmektedir. Geniş bir müşteri portföyüne sahip olduğumuz için sürekli işimiz ve ticaretimizle alakalı durum değerlendirmesi yapmaktayız. Zaman zaman gizli müşteri tarafından hizmetlerimizle alakalı ölçümleri yapılmaktadır.

Ada genelinde 54 adet kurumsal kimlikli Alpet istasyonlarımız bulunmaktadır. Akaryakıt istasyonlarımıza gelen her bir müşterinin canı ve malı bizlere emanettir. Bu bizler için önemli ve onlara hizmet etmek bizlere ayrı bir zevk veriyor. Akaryakıt istasyonlarımızda market kısmında sıcak ve soğuk içecekler, muhtelif araç aksesuarları ve madeni yağ ürünlerini bulabilirler. Müşterilerimize yönelik, akaryakıt dışında ücretsiz internet, günlük gazete ve televizyon, araçları yıkanırken dinlenme ortamı mevcut olup, aynı zamanda araç yıkama self servislerimiz bulunmaktadır.

Ticari diğer faaliyetlerimize bakacak olursak, birçok noktaya toptan satışlarımız bulunmaktadır.  Ülkenin önemli lokomotifleri olan inşaat ve endüstriyel alanlarına da akaryakıt satışlarımız bulunmaktadır.  Barış suyu projesinin yapımını üstlenen firmanın, Ercan Havalimanı yüklenici firma ve birçok yol ihalesini yapan firmaların akaryakıtı,  Alpet tarafından tedarik edilmektedir. 
Aynı zamanda adamızın önemli iki deniz ulaşımı merkezi Gazimağusa ve Girne limanlarına yanaşan birçok geminin akaryakıt ikmalleri de en hızlı şekilde yine Alpet Marina tarafından sağlanmaktadır.

12 BİN UÇAĞIN YAKITI ALPET’TEN

Sadece karaya değil, havaya da hizmet veriyorsunuz. AIR  Alpet neler yapıyor? 

Adamızın dünyaya bağlandığı ikinci ulaşım noktası Ercan Devlet Havalimanı sınırları içerisinde AB, IATA ve Ortak Denetim Grubu standartlarında inşa edilen, son derece modern ikmal araçları ve deneyimli personelleri ile başta THY, Pegasus Hava Taşımacılığı, Corendon Havayolları ve charter seferi düzenleyen birçok uçak firmasının jet yakıtı ikmalleri,  Alpet Hava İkmal İşletmesi tarafından yapılmaktadır. Yılda yaklaşık on iki bin uçak ikmali gerçekleştirilmektedir.

BAŞARININ SIRRI DOĞRU YÖNLENDİRME”

Peki bu başarının en önemli ilkesi ne?

Çalışanlarımızın başarılara ulaşmalarındaki en önemli düsturumuz, insan kaynaklarının sağladığı güncel eğitimlerdir. Ayrıca akaryakıt tesis ve sahada çalışan personelimiz de devlet otoritesi ve özel kurumlar tarafından belirli zamanlarda hazırlanan eğitimlere iştirak etmektedirler. Başarı, doğru insanı doğru lokasyona yönlendirmekten kaynaklanmaktadır ve tecrübeli yöneticiler sayesinde önemli mesafelere ulaşılır. Bu sayede, kıymetli zamanı iyi kullanma şansınız olacaktır.
‘‘Devletimize sorumluluklarımızı bu yıl da yerine getirdik’’ 
Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sofu ALTINBAŞ ve Altınbaş Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Vakkas ALTINBAŞ, 2016 yılı vergi sıralamalarında,  şahıslar olarak ikinci ve üçüncü sırada yer aldılar. Ayrıca Altınbaş Petrol Ltd. şirketimizin de ilk elli sıralamasında yer alması, ülkemiz ve biz çalışanlar için de çok gurur vericidir. Bu ülkede kazandıklarımızın bu ülke için harcanması da ayrı bir sevinçtir ve bu vergilerin halka yatırım olarak dönmesi gerektiği düşüncesindeyiz.’’


“MÜŞTERİLERİMİZE YÖNELİK ÇOK GÜZEL PROJELERİMİZ VAR”

Gelelim bu seneye... 2018 yılı için planlarınız neler?

Zor bir yıl olacağını tahmin ediyoruz ama buna rağmen hedeflerimiz çok yüksek. Müşterilerimize yönelik çok güzel projelerimiz var. Keza paydaşlarımızla ortak aldığımız satış ve kalite artırıcı kararlar da hayata geçirilecektir. Hedeflerimizin gerçekleşeceğine inancım tamdır, SEÇ-G çevreye karşı sorumluluklarımızı yerine getirilmesini amaçlayan, risk önleyici tedbirler üzerinde de çok ciddi çalışmalarımız var.  

Sosyal Sorumluluklarımız Var

Paydaşlarımıza ve iş ortaklarımıza uluslararası arenada gerek bilimsel gerek kültürel olsun,  sportif faaliyetleri adamızla buluşturacağımıza söz vermiştik. Bu bağlamda birçok sponsorlukla etkinliklere desteğimiz oldu. Bunlar Markalar İşbirliği, Kemal Saraçoğlu Vakfı, SOS Çocuk Köyü, Hayvanları Koruma Derneği, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Bellapais Müzik Festivali, Avrupa ERC Ralli Şampiyonası, İskele Ralli Şampiyonası, Serdarlı Belediyesi Babutsa Festivali, Bence Annem Resim Yarışması, adada ilki yapılan Jet Fest model uçak uçuşları, yamaç paraşütü etkinliği, okullara araç ve gereç dağıtım desteği, Rotary Kulübü ile kan bağışı etkinliği, en güzel köpeğin seçildiği Kar Dog Show etkinliği olarak sayılabilir. Lefkoşa Belediyesi’nin organize etiği SOS Çocuk Köyü için Koşuyoruz Maratonu’na da tüm Alpet çalışanları katılarak destek verdi.

ALPET 20 YAŞINDA

Kapanışı en yeni buluşmanızla, 20’nci yıl kutlamanızla yapalım. Nasıl bir etkinlik oldu? 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizi çok seviyoruz. Ülke turizmine katkı koymak adına uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve Türkiye Alpet ile ortak organize ettiğimiz 20’nci yıl bayi vizyon toplantımızı adamızda yaptık. Türkiye Alpet bayileri ve Kıbrıs Alpet bayilerimizle çok güzel ve faydalı bir organizasyon oldu. Akaryakıt sektörünün içinde bulunduğu mevcut hal ve gelecekteki durumu üzerinde perakende sektörü ile alakalı geniş bir panel düzenlendi.