İş dünyasının keyifli durağı: Rüstem Kitabevi..

Kitap, tarih, sanat ve lezzet… Hepsi burada, bir arada. İş dünyası keyifli bir mola için, kahve için, yemek için, hatta çok özel toplantılar için tercih ediyor Rüstem Kitabevi’ni. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, biz de Rüstem Kitabevi’ne konuk oluyoruz.


İş dünyasının keyifli durağı: Rüstem Kitabevi..

 

80 yıllık bir işletme, bir tarih aslında. Lefkoşa’nın en özel adreslerinden biri Rüstem Kitabevi. İçeri adımını atanı büyülüyor resmen. Bir kahvenin kırk yıllık hatırı, o atmosferde daha da artıyor sanki. Hele bir de yemekleri var ki, mutlaka uğramalısınız. Kitapların arasında kurulan masalar, yerel lezzetler ve samimiyet, apayrı bir keyif katıyor yemeğe de. 

Rüstem Kitabevi’nin ikinci kuşak işletmecisi Ali Rüstem ile birlikteyiz. Lefkoşa’nın bu özel mekanını birçok farklı açıdan konuştuk. 


100 YILLIK BİNA, 80 YILLIK İŞLETME

Gelin biraz geçmişe yolculuk yaparak başlayalım sohbetimize. Rüstem Kitabevi kuruluş hikayesi nedir?

Hoşgeldiniz… 1917’lerde inşası tamamlandığı düşünülen binanın alt katında,  Rüstem Kitabevi 1937’de babam Kemal Rüstem tarafından kurulmuştur. Kitabevinin ilk yıllarında sadece İngilizce kitaplar, kartpostallar, haritalar ve Kıbrıs hakkında kitaplar bulunmaktaydı. 1995 yılından itibaren ise yönetime ben geçtim.’’


 
İkinci kuşak eli değdi yani. Hangi değişiklikleri yaptınız? 

2005 yılında Türkçe kitaplara da yer verip ardından kitabevi bünyesine kafe ve restoran ekledim. Son dönemlerde ise sanat eseri ve kültürel etkinliklere de yer vermeye başladık.
 

“YAYINCI VE BULUŞMA MERKEZİ”

Farklı bir mekan, çok hoş bir konsept. Peki misafirleriniz kimler?

Kıbrıs Türk toplumunda Rüstem Kitabevi her zaman için pek çok kültürel, tarihi ve siyasi belgeler ve kitaplar çıkaran önemli bir yayıncı ve buluşma merkezi olmuştur. Rüstem Kitabevi’nin tarihi binası, pek çok yabancı diplomat, siyasetçi, avukat, düşünür ve aydınlar için bir buluşma noktası olup halen bu kimliğini devam ettirmektedir.’’

“İLK ADIMINI ATAN BÜYÜLENİYOR”
 
Sabit ziyaretçileriniz tamam, bir de yeni eklenenler var. Onların ilk izlenimi nasıl?

Yatırımcıların, iş toplantısı için gelenlerin ve yeni üniversitelerle birlikte yeni eğitimcilerin sayısı artıyor son dönemde. Adımını ilk kez içeriye atan herkesin tepkisi tek kelimeyle ‘büyülenmek’ oluyor.

RÜSTEM KİTABEVİ’NDE KIBRIS LEZZETLERİ
 
Biraz da yemeklerinizden konuşalım. Menü içeriğinizde neler var?

Menümüz, Kıbrıs Türk mutfağından oluşan geniş bir yelpazeye sahiptir. Günlük olarak belirleyip, sosyal medya hesabımızdan yayınlıyoruz. Haftanın altı günü, restoran 12:00’den 15:00’e kadar, kitabevi ve kafe bölümü ise 09:00- 18:00 arası hizmet veriyor.
 
Farklı hizmetler de veriyorsunuz bildiğimiz kadarıyla… Sadece yemek ve kahve için değil size yapılan ziyaretler.

Evet. Sergi ve çeşitli kültürel etkinlikler yapıp, topluma faydalı olmaya çalışıyoruz.

Örneğin Ocak ayının başında çok değerli bir bilim insanı-filozof Ervin Laszlo’yu ağırladık.
 
Okurlarımıza bir mesajınız var mı?

‘‘Okuyan her daim yolunu bulur.’’