Kıbrıs ekonomisinde sterlin ve euro etkisi!

Para piyasalarının gözü döviz kurlarında. KKTC ekonomisinde sıkça kullanılan sterlin 5 liraya demirledi. Euro ise yeni rekorlar kırıyor. İşte detaylar.


Kıbrıs ekonomisinde sterlin ve euro etkisi!

Türk varlıklarında değer kaybı ve gelişmekte olan ülkelere karşı güçlü negatif ayrışma devam ediyor.

Dövizin sıkça kullanıldığı KKTC ekonomisi de bu süreçten olumsuz etkileniyor.

Dolardaki küresel değerlenme, Hazine'nin artan borç çevirme oranlarının TL varlıklarda yarattığı baskı, ABD ve Avrupa ülkeleriyle gerilen ilişkiler ve artan jeopolitik endişeler piyasalarda kayıpların derinleşmesini sağlıyor.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde dolar bugün 3.90 seviyesinin üzerini test etti. Buna eşlik eden euro, döviz sepeti ve altın fiyatlarında tarihi rekorlar görüldü. Son günlerde dolardaki yükselişten bağımsız olarak rekorlar tazeleyen Borsa İstanbul (BİST) ise dalgalı bir seyir izledi.

Öte yandan, tahvil faizlerindeki yükseliş bugün de devam etti. 2 yıllık tahvil faizi 12 baz puan artışla yüzde 13,62’ye çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi 7 baz puan artışla yüzde 12,3 oldu.

Euro ve döviz sepetinde rekor

Aslında piyasalar güne fena başlamadı. Sabah saatlerinde gelen sanayi üretimi verileri 3. çeyrek için güçlü büyüme beklentilerini destekledi. Ancak, büyüme beklentileri zaten büyük oranda fiyatlandığı için piyasalar tarafında pek dikkate alınmadı.

İlk işlemlerde 3.87 civarında hareket eden dolar, öğle saatlerine doğru yukarı yönlü bir hamle yaptı ve 3.9012 lirayı gördü. Dolardaki bu yükselişe eşlik eden euro, 4.5238 ile rekor kırdı.

Bu seviyeler, 1 dolar ve 1 eurodan oluşan döviz sepetini 4.20'nin üzerine taşıyarak bir rekor daha görülmesini sağladı.

Diğer taraftan, dolar/TL 1 yıllık Swap faiz oranı 2008'den bu yana ilk kez yüzde 14'ün üzerine çıktı.

Döviz fiyatları, akşam saatlerine doğru bu bir miktar geri çekildi ve dolar 3.88, euro da 4.50 seviyesinde dengelenmeye çalıştı.

Kıbrıs ekonomisinde en sık kullanılan para birimi sterlin ise artık 5 liranın üzerinde seyrediyor. 

Altının gramı 160 lirayı geçti

Yükseliş eğilimindeki dolar kurunun etkisiyle altının gram fiyatı bugün ilk kez 160 liranın üzerine çıktı.

Altının gram fiyatı, dolar kurunun 3,90'ın üzerini test etmesi ve altının ons fiyatının 1.282 dolara çıkmasının etkisiyle 160,4 liraya çıkarak rekor tazeledi. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 262 liraya, Cumhuriyet altını da 1.068 liraya çıktı.

Teknik açıdan bakıldığında, dolar/TL'de tarihi zirve 3,9422'nin gündeme gelebileceğini aktaran analistler, bu durumda gram altındaki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini ve altının ons fiyatı değişmese bile 162 lira seviyelerinin görülebileceğini öngörüyor.

Borsa hareketli bir gün geçirdi

Düne yüzde 0,51 artışla 113.000 seviyesine yakın başlayan BİST 100 endeksi, gün içerisinde bankacılık endeksi öncülüğünde başlayıp sınai endekse de sıçrayan satışlar sonrasında yüzde 1’i aşan düşüşle 110.759 puana kadar geri çekildi.

Böylece ABD’nin kısıtlı olarak vize başvurusu almaya başladığı haberiyle oluşan artıyı iki günde geri veren endeks, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla yeniden yükselişe geçti ve 112.000 seviyesinin üzerine çıktı.

Selçuk Altun - Dünya