Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..


Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

 

Küresel Gündem

 

  1. Klasik bir hafta başını geride bıraktık. Geçtiğimiz haftanın tansiyonunun düştüğü, sakin bir Pazartesi oldu. Avrupa tarafında yaşanan Katalonya krizi, İspanya hükümeti tarafından yönetilmeye devam ediyor. Katalanlar her ne kadar bağımsızlık ilan etmiş olsa da, İspanya hükümetinin hukukun gerekliliklerini yerine getirerek doğru adımlar atması piyasa tarafında sert ve dramatik sonuçların yaşanmamasına neden oluyor. Sürecin akılcı bir şekilde yönetilmesi yatırımcılar tarafından başarılı bulunuyor.

 

  1. Dün Amerika tarafında kişisel tüketim beklentileri ve harcamaları verileri açıklandı. Beklentilerin üstünde gelen verilerle Amerika tarafındaki olumlu seyrin devamı açısından önemli bir göstergeydi.

 

  1. Dün bültenimizde de bahsettiğimiz yeni FED başkanının bu hafta açıklanması bekleniyor. Yatırımcılar Donald Trump’ın haftanın son gününe kadar yeni FED adayını açıklamasını bekliyor.  Bu konudaki net tarihin Perşembe günü olma ihtimali de piyasalarda konuşuluyor. Şahin aday John Taylor ihtimalinin azalması ve daha ılımlı olan Jerome Powell ihtimalinin güçlenmesi de dolar da negatif, gelişmekte olan ülke kurları ve tahvillerinde de pozitif bir etki yaratıyor.

 

 

  1. Dünün bir diğer gelişmesi ise Amerika tarafından geldi.  ABD başkanı Trump’ın eski kampanya menajeri Paul Manarof ’un polise teslim oldu. Kampanya sürecinde Rusya ile olan ilişkiler konusunda 12 ayrı suç sebebi ile yargılanmak üzere tutuklanan Manarof ‘un dava gidişatını nasıl etkileyeceği merak konusu oluyor. Manarof ‘un kampanya döneminde Rusya ile nasıl bir ilişkisinin olduğu merak ediliyor. Eğer Trump’ın zaferle çıktığı seçimle ilgili beklenmeyen detaylar olması durumunda, Trump’a olan güvenin iyice azalmasına ve vergi reformu konusundaki oylama öncesi, tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabilir. Bu durumda doların negatif etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır.

 

  1. Bugünün gelişmelerine bakacak olursak, ilk olarak Avrupa Birliği işsizlik oranı,  büyüme rakamları ve TÜFE verileri açıklanacak. Euro tarafında etki yaratabilecek bu veriler dikkatle takip edilmelidir. Amerika tarafında ise ilk olarak konut fiyatları endeksi takip edilecek, daha sonra da Ekim ayı tüketici güveni verisi piyasalar tarafından yakından izlenecek.

 

Türkiye Gündem

  1. TL varlıklar hafta başına değer kazanımlarıyla başladı. BIST alımlarla haftaya başlarken USD/TRY 3,76-3,78 bandında yatay bir seyir izliyor. Hafta içerisinde yurt içinden gelebilecek siyasi ve jeopolitik gelişmeler, Amerika’dan gelecek istihdam verileri, yeni FED başkanı kimin olacağına dair açıklamalar TL varlıklar üzerinde sert hareketler yaratabilir.  

 

  1. Bugün açıklanan TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2017 yılı Eylül ayında,  2016 yılının aynı ayına göre %8,7 artarak 11 milyar 848 milyon dolar, ithalat %30,6 artarak 19 milyar 982 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

 

  1. Haftanın son gününde açıklanacak olan TÜFE verileri TL varlıklar adına önemli olacaktır. Bu çeyrekte de beklentiler artış olacağı yönünde, enflasyonda gerçekleşecek beklentiler üzerinde bir artış, TL varlıklarda değer kaybına yol açacaktır. Bu konuda TCMB sıkı para politikası duruşundaki kararlılığını sürdürüp nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

 

Günlük Parite Yorumları

 

  1. EUR/USD

 

ABD’de kurumlar vergisi oranının kademeli olarak indirilebileceği iddiası dolarda gerileme yaşanmasına neden oldu. Dün paritede alımlar yaşanmış ve bir miktar yükseliş görülmüştü. Gün içinde Euro bölgesi enflasyon, büyüme ve işsizlik oranları paritede hareket yaratma potansiyeli var, önemle takip edilmeli. İki gün sürecek olan FOMC toplantısı yarın sona erecek. Beklenti herhangi bir faiz artırımı olmaması ancak Aralık ve 2018 yılı için verilecek mesajlarda paritede hareket yaratabilir. ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yeni Fed Başkanını açıklayabilir. FED’ in başına şu andaki Fed Guvernörü Jerome Powell’ın getirilmesi düşünülüyor. Bu durum dolarda bir miktar gevşemeye neden olabilir.

Direnç: 1,1670 – 1,1700 – 1,1730

Destek:1,1630 – 1,1600 – 1,1560

 

  1. USD/TRY

 

K. Irak sorununda olumlu gelişmeler yaşanması TL üzerinde olumlu etki yarattı. Aynı zamanda Türk Bankalarına ilişkin çıkan olumsuz haberler sonrasında ABD Hazine Bankanı Mnuchin ’in Türk bankalarına herhangi bir yaptırım uygulama durumunun olmayacağı açıklaması kurun bir miktar gerilemesini sağladı. ABD’ nin vergi sisteminde değişikliğe gitmek isteyen Cumhuriyetçilerin kurumsal vergi oranında kademeli bir indirimin planlanması hayal kırıklığı yaşattı. Aynı zamanda Donald Trump’ın yeni Fed başkanını Perşembe günü açıklaması bekleniyor. Powell’ın yeni başkan olma durumunda TL varlıklar bir miktar değer kazanımı yaşayabilir.

Direnç: 3,7800 – 3,8080 – 3,8200

Destek: 3,7700 – 3,7400 – 3,7200