Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..


Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..


ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

Fed'in yeni başkanının kim olacağına odaklanan piyasada dolar/TL 3.66 civarında seyrini sürdürürken,  ABD ile vize krizi sonrası gelişmeler ve dün başlayan AB Liderler Zirvesi takip ediliyor.

 

ABD Senatosu'nun Cumhuriyetçilerin Demokratların desteğini almadan vergi kesintisi tasarısını geçirmesine imkan verecek 2018 mali yıl bütçe tasarısını onayladı.  

Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu Senato bütçe tedbirleri tasarısını 49'a karşı 51 oyla kabul etti. Söz konusu tasarı ile önerilen vergi kesintileri, 10 yıllık süreçte bütçe açığının 1.5 trilyon dolara kadar daha yükselmesine neden olacak.

 

Öte yandan Fed başkanlığına para politikasında sıkılaştırma yanlısı bir ismin getirilmesi ihtimali dolara destek verirken, TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde zayıf seyre neden olmuştu.

 

Fed başkanlığı için beş adayı değerlendiren Trump, konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre kararını Kasım başında yapacağı Asya seyahatinden önce verecek.

 

ABD ile Türkiye arasındaki vize konusunun çözüleceği umudunu artıran haberler olumlu. Önemli bir verinin bulunmadığı bugün, AB liderler zirvesinden Türkiye ile ilgili yapılacak değerlendirmelerin yansıması Türkiye piyasalrında  geçici de olsa etkili olabilir. Kurda bugün 3.65-3.64 aralığının destek olmaya devam etmesini bekliyorum, 3.68-3.69 aralığı ise direnç olarak izlenebilir.

 

Tahvil faizlerinde de son dönemde yukarı hareket söz konusu. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.40, İki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.26 seviyesindeydi.

 

TCMB'nin dün açıkladığı verilere göre yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü 13 Ekim ile biten haftada bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 600.9 milyon dolar azaldı.

 

Hazine'nin yılın kalanında yüksek borçlanma yapacak olmasının yanı sıra jeopolitik riskler ve ABD krizi tahvil faizlerinde yükselişe neden oluyor.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de insan haklarına ilişkin durumun kabul edilemez olduğunu ve Avrupa Birliği liderlerinin, icra organından Türkiye'ye aktarılan üyelik öncesi mali yardımın azaltılmasını "sorumlu bir şekilde" gözden geçirmelerini istediğini söyledi.

 

Vize krizi konusunda ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ dün, ABD ile vize görüşmelerinin gayet olumlu geçtiğini; tarafların birbirini anladığını ve kanaatlerini hükümetleriyle paylaşmak üzere ayrıldıklarını söyleyerek, "Sonucunu beraber göreceğiz; ben sürecin daha fazla uzatılmaması gerektiğine inanıyorum" dedi.

 

 

Amerika’dan gelen olumlu veriler ile karşılaşmamıza rağmen, USD tarafında değer kayıpları yaşadığımız bir günü geride bıraktık. Olumlu gelen işsizlik sigortası başvuruları ve imalat anketi verileri, ancak yaşanan düşüş hareketini bir süreliğine durdurmaya yaradı.

 

Asya borsaları, ABD Senatosu'nun Cumhuriyetçilerin Demokratların desteğini almadan vergi kesintisi tasarısını geçirmesine imkan verecek 2018 mali yıl bütçe tasarısını onaylamasının ardından yükselirken, dolar değer kazandı.

 

Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu Senato bütçe tedbirleri tasarısını 49'a karşı 51 oyla kabul etti. Söz konusu tasarı ile önerilen vergi kesintileri, 10 yıllık süreçte bütçe açığının 1.5 trilyon dolara kadar daha yükselmesine neden olacak.

 

Salı günü 10 yılın zirvesine yükselen Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yüzde 0.3 yükseldi ancak haftalık bazda hâla hafif düşüşte.

 

ABD hisse vadeli işlemleri SPc1 yüzde 0.4 yükselirken, ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirileri  Perşembe günkü 2.321 seviyesinden 2.346'a yükseldi.

 

Dolar ABD vergi reformlarına ilişkin iyimserliğin artmasıyla değer kazanırken; Yeni Zelanda doları, yeni hükümetin ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlikle beş ayın dip seviyesini gördü.

 

Euro dolardaki yükseliş işaretleriyle yüzde 0.3 düşüşle 1.1818 dolara gerilerken, sterlin yüzde 0.4 düşüşle 1.3107'e indi.

 

Yeni Zelanda doları, yeni kurulan koalisyonun göç ve yabancı yatırımlar konusunda dışa dönük merkez sağ hükümetten daha sert tutum benimseyeceği endişeleriyle beş ayın dip seviyesini gördü.

 


PARİTELER


Ø 


USD/TRY


USDTRY, yükselişin devamı için  3,6850 seviyesinin kırılması beklenirken, bu direncinin üzerinde kalmayı başaramadan geri çekilme içine girdi ve  3,64 e kadar düşüş devam etti. Bu sabah an itibarıyle 3,6530 – 3,6580 seviyelerinde bulunuyor. Bu nedenle yine 3,63 seviyesi önemini koruyor. Gün içinde 3,63 altında  fiyatlanmalar gerçekleşirse,  3,61 ilk hedef olmak üzere geri çekilme 3,59’a doğru  devam edebilir. Ancak 3,63 kırılamaz ise, yukarı tepkiler ile 6,6685 - 3,6770 ve 3,6850 ana direncine doğru tepkiler mümkün olabilir.

 

 

 

 


 

Ø  EUR/USD


EURUSD sonunda Amerika’daki olumlu verilere rağmen Geçen hafta da test ettiği 1,1880 seviyesi  olan direnç seviyesini göremedi. Bu sabah an itibari ile 1,18 seviyesinde bulunuyor. Yukarı hareketin devamı için 1,1880 seviyesinin aşılması halen gerekli. Bu koşul gerçekleşirse,  1,1915 -1,1937 ve 1,1990 hedefli yukarı hareketin devamı mümkün. Ancak kırılma aralığımızın geçilememesi durumunda,  1,1790 - 1,1760  1,1730 ve 1,1690 destekleri hedef konumuna gelebilir.

 

 

 

 

 

Ø  GBP/USD


GBPUSD için dün, 1,3260 günün en kritik direnç olduğunu, buranın altında  1,3180 - 1,3150 1,3130 ve 1,3110’a doğru hareketin devamı mümkün olabileceğini paylaşmıştık. Paritenin de sabah 1,3110’a kadar  gerilediğini gözledik. Bugüne baktığımızda yukarı 1,3260 önemini koruyor. Aşağıda ise 1,3110 en önemli destek konumunda. Bu sabah saatlerinde 1,3110 altına doğru yaptığı denemler sonucunda buranın altında tutunmayı başarırsa , 1,3073 ve 1,3027 seviyelerine doğru ilk aşamada geri çekilmeler mümkün olabilir. Yukarıda 1,3260 üzeri hareketler izlersek,  1,3315 ve sonrasında 1,3390 test edilebilir.

 

 

 

 

 

Ø PETROL


Çin Merkez Bankası'nın ülke ekonomisine yönelik aşırı iyimserlik konusunda uyarıda bulunmasının piyasaları bir miktar baskılamasına karşın, petrol fiyatları arzda sıkılaşma sinyalleri ve talebin etkisiyle yükseldi. Brent ham petrol vadeli fiyatı  yüzde 0.28 artışla varil başına 57.39 dolara yükseldi. ABD hafif ham petrol vadeli fiyatı  yüzde 0.35 artışla varil başına 51.47 dolara yükseldi.

 

 

 

 

 

 

 

Ø ALTIN


Altın fiyatları, ABD Senatosu'nun Cumhuriyetçilerin Demokratların desteğini almadan vergi kesintisi tasarısını geçirmesine imkan verecek 2018 mali yıl bütçe tasarısını onaylamasının ardından doların değer kazanmasıyla yönünü aşağı çevirdi. Spot altının ons fiyatı yüzde 0.4 düşüşle 1,284.60 dolara gerilerken, haftalık bazda da yüzde 1.6 düşüşte. ABD altınının Aralık vadeli fiyatı  yüzde 0.3 düşüşle 1,286.10 dolara geriledi.Gram altın fiyatı ise TL.151 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

 

DİLEK KEMANCIOĞLU

LİMASOL BANK HAZİNE VE FON YÖNETİMİ MÜDÜRÜ