Dolar güne nasıl başladı?

Dolar, yeni günde düşüşte...


Dolar güne nasıl başladı?

Dün 3.62'ye gerileyerek ABD'yle yaşanan vize gerilimi öncesi seviyelerine dönen, ardından 3.66'ya yükselen kur yeni günde düşüşte. Kur erken saatlerde 3.64 seviyelerinden, Euro/TL de hafif düşüşle 4.32'den işlem görüyor.

Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı yok, ABD'de enflasyon verisi açıklanacak. Dün ABD'de aylık ÜFE %0.4 ile beklentiye paralel gelmiş, yıllık artış %2.6 ile 5.5 yılın zirvesinde gerçekleşmişti.

Kapital FX Araştırma Müdürü Enver Erkan yolladığı notta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin Türkiye’ye yönelik aldığı vizeleri askıya alma kararı konusunda Büyükelçi John Bass’i suçlamaya devam etmesinin Lira açısından negatif fiyatlandığına dikkat çekti.

Erkan "Bu kapsamda kur hareketinin yeniden 3.66 üzerine çıktığını gördük. Kur halen 3.65 üzerinde kalmaktadır, söz konusu destek bölgesinin altına geçmesi ile beraber 3.60 hedeflenebilir, ancak iyi fiyatlanabilecek bir TÜFE verisi USDTRY kurunu da 3.71 seviyelerine taşıyabilir." değerlendirmesini yaptı.

Fed yetkililerinin konuşmaları bugün de sürecek. Charles Evans, Robert Kaplan ve Jerome Powell'ın gün içinde konuşma yapması bekleniyor. Powell dünkü açıklamasında kademeli politika normalleşmesinin devam edeceğini belirtmiş, Atlanta Fed Başkanı Bostic ise Fed'in Aralık'ta faiz artıracağına dair şüpheleri olduğunu bildirmişti.

Hafta sonu Washington'da düzenlenecek ve Fed Başkanı Janet Yellen, Çin Merkez Bankası Başkanı  Zhou Xiaochuan, Japonya MB Başkanı Haruhiko Kuroda ve Avrupa MB Başkanı Mario Draghi'nin de katılacağı G30 Uluslararası Bankacılık Semineri düzenlenecek. Yellen'ın bu toplantıda konuşma yapması bekleniyor. 

 

http://www.ekonomikibris.com