Günlük ekonomi analizi!

Euro tarihi rekor kırdı, peki bundan sonra ne olacak? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu, günlük piyasa analizinde dikkat çeken detayları yorumladı.


Günlük ekonomi analizi!

FED’in şahinleşen duruşu, içerde Kürt Referandumunun devam eden sancıları son günlerde TL üzerinde baskı kursa da, dün soluklanma ihtiyacı hissedildi

 

USD/TL kurunda 200 günlük ortalamaların geçtiği 3,5920 seviyesinden gelen satışlar bu sabah 3,55’lere kadar devam ettiğini görüyoruz

 

Ay ve dönem sonu olması nedeniyle düzeltme isteğinin bugün de devam edebileceğini düşünmekle birlikte, TL açısından pek de pozitif konuşamıyoruz

 

FED’in faiz politikasına ışık tutan PCE enflasyonu bugün TSİ15:30’da açıklanacak. Öğleden sonra hareketli geçebilir

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

İstanbul temaslarımız kapsamında bir müddettir okurlarımızdan uzak kaldık. Bugün haftanın, ayın ve çeyrek dönemim son bülteni ile okurlarımıza tekrar kavuşmanın mutluluğu içindeyiz.

 

Türk mali piyasalarında geride bıraktığımız haftadan itibaren görülen satıcılı seyir, dün yerini bir miktar da olsa nefeslenmeye terk etti. Küresel anlamda tehdit unsuru olarak görülen Kuzey Kore dünyayı, yanı başımızda Kuzey Irak bizleri, 1940’lardan sonra ilk kez aşırı sağcı bir partinin parlamentoya girmesi Avrupa’yı sarstı. Özelikle, yıllardır Almanya’da devam eden büyük koalisyonun denenmemiş yeni bir 3’lü parti hükûmet modeline doğru sürüklenmesi, İslam, Türkiye ve AB karşıtı söylemleri ile Merkel’i zorlayacak Alternatif Parti’nin yarattığı endişelerin kombine etkileri, Türk Mali piyasalarını son günleri diken üzerinde tuttu. Bu negatif etkilere ilaveten, Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde getirilen yeni vergilerin bankacılık sektörü üzerinde baskı kurmak suretiyle borsa cephesinde etkileri takip edildi. Bankacılık endeksinin % 5 değer kaybettiği hafta içinde BIST100 ana endeksi 101seviyelerine kadar geri çekilirken, faiz cephesi de % 11 seviyesinin üstünü test ederek Mart 2017 seviyelerine döndü. USD/TL kuru aşağıdaki grafikten de göstermeye çalıştığımız üzere, 3,52 seviyesinin yukarı geçmesi ile 3,5920 seviyesindeki 200 günlük ortalamalarına kadar yükseliş kaydetti. Hızlı yükseliş ardında gelen müşteri satışları ve önemli teknik seviyesinin yukarı yönlü geçilememesi ardından dün kademe kademe aşağıya süzülen USD/TL kuru, bu sabah 3,55 seviyesinin kıyısına kadar geriledi. Bu bağlamda sert satışlar ardından BİST100 endeksi dünkü günü % 1,4 oranında yükselişle tamamlarken, % 11’li rakamlardan gevşeyen 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi de % 10,70 seviyesini tekrar test etti. Özetle, Türk mali piyasaları dün son günlerde artan tansiyon ardından günü olumlu bir eğilim ile tamamladı.

 

Her ne kadar ilk paragrafı okuyan yatırımcılar, risklerin azaldığını düşünse de, son günlerde sert satışlar ardında havanın sadece bir miktar düzeltme ihtiyacı bağlamında rahatladığını söylemek gerekiyor. Kuzey Irak’ın % 93 bağımsızlık yönünde evet oyu ile Merkez Irak Yönetimi ile masaya oturması bekleniyor. Bu noktada kilit unsurlar Musul ve Kerkük şehirleri olacaktır. Sınırda yaşanan askeri tansiyon, Habur sınırının kapatılacağı, uçuşların durdurulacağı, vanaların kısılacağı gibi ekonomik ve izolasyon ambargolarının atılacak adımlara göre koz anlamında saklanılması ve gündemin bir nebze de olsa durulması, piyasalarda tansiyonu da azalttı. Lakin, IKBY’nin atacağı adımlar merakla bekleniyor. İsrail’in referandumum tanıyacağı bir kenarda dururken, Türkiye’nin İran ve Rusya temasları diplomatik çerçevede devam ediyor.

 

Türk Mali piyasaları bugün günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak PCE enflasyon verisini takip edecek. FED’in düşük enflasyona karşı faiz oranlarını uzunca süre düşük tutmanın tehlikelerini ön plana çıkarmaya başlaması, bilanço daraltma adımın paradigma değişimi anlamında bol likidite vanasını kısacağı anlamına gelmesi, dahası Aralık ayında faiz artırım ihtimalinin % 70 ihtimal ile fiyatlanması ve elbette Trump’ın vergi reform paketi de bu olayları üzerine tuz biber oldu. Geride bıraktığımız haftalarda % 2 seviyelerine kadar gevşeyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeniden bu gelişmelere ile % 2,32 seviyelerine kadar yükselerek doları da elini kuvvetlendirdi. Elbette doların fiyatını belirleyen ana unsur faiz ise, ABD cephesinde kısa ve uzun vadeli faizlerde görülen yükseliş, dolar endeksinin de değer kazanmasına neden oldu. EUR/USD paritesi 1,20 seviyelerinin üzerinden yönünü elbette Alman seçimlerinin de negatif etkisi ile aşağıya çevirerek 1,17 seviyelerinin diplerine kadar gevşedi. FED’in şahince duruşunun açıklanacak makroekonomik veriler ile teyit edilmesi durumunda, piyasa beklentileri dolar yönünde bir kademe daha artmasına kesin gözüyle bakıyoruz. Bu minvalde, bugün TSİ15:30’da açıklanacak ABD PCE enflasyon verisi günün en önemli verisi olarak takip edilecektir. Enflasyonun hız kazandığına yönelik olası emareler, doların yeniden değer kazanmasına yardımcı olacaktır.

 

Hafta, ay ve çeyrek dönemin son günü ılımlı bir hava ile başladı. Amerikan borsaları rekorlara doymazken, sabah Asya piyasalarında göreceli olarak yatay bir seyrin hakim olduğunu gözlemliyoruz. Günün en önemli verisi her ne kadar PCE enflasyon olsa da, Almanya’da sabah saatlerinde açıklanacak TÜFE enflasyonu, istihdam raporu ve perakende satışlar; İngiltere'de GSYH büyümesi ve konut fiyatları; Euro Bölgesi TÜFE enflasyonu; ABD’de Michigan tüketici güven endeksi; Türkiye'de dış ticaret verileri ön plana çıkıyor. Bunlara ilave olarak ECB Başkanı Draghi ile BOE Başkanı Carney'in konuşmaları da piyasalarca yakından takip edilecektir. Her ne kadar geride bıraktığımız 1 hafta nezdinden yaşanan fırtına ardından deniz durulsa da, temkinli seyrin elden bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Ø  USD/TL kurunda 200 günlük ortalamalardan gelen tepki uzun soluklu olmayabilir

 

USD/TL kurunda 3,52 seviyesinin yukarı yönlü kırılması ile başlayan (4 numara) hareket dün 200 günlük ortalamaların geçtiği (yeşil kesik) 3,5921 seviyesine kadar devam etti. Sert yükseliş adından gelen ve sağlıklı olarak gördüğümüz düzeltme isteği bugün de ay ve dönem sonu olması bağlamında devam edebilir. Lakin, büyük resimde, yukarı yönlü isteğin 4 numaralı trend kırılışı ardından devam edebileceğini düşünüyoruz. Özellikle, 200 günlük ortalamaların geçilmesi durumunda, 3,64 – 3,66 aralığının test edilme ihtimalinin belirdiğini düşünüyoruz. Olası aşağı sarkmalarda, 3,5260 (10 günlük ortalamalar) takip edilebilir.

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  Sepet kurda 3,84 üzeri yukarı yönlü istek devam edebilir

 

(½ USD/TL + ½ EUR/TL)’den oluşan Türk Lirası bazında sepet kur, 7 numaralı bölgede görülebileceği üzere, trend çizgisinin üzerine yükselerek dün 3,91 seviyelerine varan bir yükseliş kaydetti. Yükseliş eğilimli seyrin 3,84 seviyesinin üzerinde devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Kaynak: Reuters

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ