Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez'den piyasa yorumu ve dolar uyarısı!

Para piyasalarının gözü FED'in faiz kararındaydı. FED değişiklik yapmadı, fakat yeni yol haritasından izlenimler oluştu. Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez hem bu süreci değerlendirdi, hem de dolar ve Irak için uyarıları sıraladı..


Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez'den piyasa yorumu ve dolar uyarısı!

·         FED toplantı sonrası faizlerde herhangi bir değişiklik yapmazken, bilanço küçültme konusunda piyasa beklentilerine paralel olarak Ekim ayında 10Mia USD ile başlayacağını bildirdi. Piyasada yakın takip edilen diğer konu ise Aralık ayı FED projeksiyonuydu. Fed Aralık ayı faiz artırım ihtimallerini yükseltecek şahin bir tutum sergilerken FOMC üyelerinin faiz artırım beklenti frekansını yansıtan nokta analizine göre 2017 sonu bir adet 2018'de ise 3 adet daha faiz artıracağı yönünde izlenim oluşturdu.

Konu hakkında şahsi kanaatimiz şahince tutumun USD fiyatlamaları sınırlı olarak etkileyeceği yönünde. USD'de güçlü bir yükseliş hareketi için Trump’ın maliye politikasında daha önceden yapmış olduğu söylemleri hareket geçirmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu noktada vergiler ile ilgili Eylül ve Ekim ayında yapılacak çalışmaların yakın takip edilmesi gerekmekte.

·         Türkiye’nin ,Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne referandumu iptal etmesi karşılığı garantörlük teklifine KIBY'nin uluslararası geniş katılımlı bir garantörlük olması durumda sıcak yaklaşabileceğini açıkladı. Referandum gününe yaklaştıkça pazarlıklar yoğunlaşmakta. Uluslararası çevrelerde destek bulamayan referandum isteği konusunda ABD dışişleri sözcüsü sabah saatlerinde “Sert bir şekilde karşıyız” ifadesini kullandı. Mevcut gelişmeleri değerlendirecek olursak referandum gününe kadar pazarlıkların süreceği ve uygun bir zeminde iptal edileceği kanaatindeyiz.

·         Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD başkanı Trump’ın yapacağı görüşme yakından takip edilecek.

 

USD/TRY: FED'in şahin tutumun etkisi ile 3,50 seviyesinin üzerine fiyatlayan kur için birinci direnç seviyesini 3,52 olarak görüyoruz. 3,52 – 3,55 arasında fiyatlamaların gelmesi durumunda kısmı olarak TL'ye dönülebileceğini düşünmekteyiz. ABD 2 yıllıklara 1,44 seviyesindeyken USD/TRY ile yüksek korelasyonu bulunduğunu bu noktada 2 yıllık tahvil faizlerindeki hareketin takip edilmesi gerektiği kanaatindeyim. ABD faizlerinin artışı ile daha önce 3,39 ile takip ettiğimiz USD/TRY dip seviyesinin yeni koşullarda 3,45 üzerine taşınacağını düşünüyoruz.

 

 

EUR/USD: FED’in şahin tutumu sonrasında 1,1860 seviyesine kadar gevşeyen parite için 1,1850 üzerinde tutunmuş olması teknik olarak olumlu. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki yılbaşında beri %15 değerlenen parite için ABD faizlerinin yukarı yönlü hareketlenmesi çokta olumlu değil yukarı yönlü potansiyelin kısıtlı hale geldiğini düşünmekteyiz.

 

 

GBP/USD: Temmuz ayında başlayan İngiltere’nin para politikasında sıkılaşa bileceği söylemleri ile 1,25'li seviyelerden hareket eden kur BOE son açıklamaları ile de zemin bularak Temmuz’dan bu yana %8 civarında değerlenmişti. Toplantı sonrasında açıklama yapan BOE Başkanı Carney sıkılaşma konusunda yavaş ve zaman yayılmış bir strateji izleyeceklerini söyleyerek hızlanan fiyat hareketlerini bir nebzede olsa yavaşlatmıştı. Bu açıklamaların üzerine FED in son şahin duruşunu koyacak olursak GBP'nin bir süre yatay bir seyir izleyeceğini söylemek mümkün olacaktır. Mevcut resimdeki izlenimlerimizi aktardıktan sonra sayın başbakanın yarın yapacağı konuşmayı sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmem gerekiyor.

 

TSİ

  

Data

 

Beklenti

Önceki

15:30

  USD

 

Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Eyl)

 

1720,00%

18,9

 

SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ