Sterlin daha da yükselecek mi?

Brexit müzakerelerinin 3. turu başladı. Sterlin hem Dolar hem Türk Lirasına karşı bakın ne kadar değer kazandı?


Sterlin daha da yükselecek mi?

İngiltere ekonominin büyüme performansı birçok kesim tarafından eleştirilirken geçtiğimiz hafta Moody’s, ada ülkesinde konut sektörü ve tüketici harcamalarındaki yavaşlamanın büyümeye ilişkin endişeleri arttırdığını belirtmiştir. Bunun yanında bugün başlayacak Brexit müzakerelerinin üçüncü turu öncesinde İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Brexit sürecinde mali yükümlülüklere sadık kalınacağını belirtmiş, bu durum ülke ekonomisi üzerinde artacak borç yükü ve Sterlin açısından olumsuz olarak değerlendirilmiştir.


Hafta sonu İngiltere İşçi Partisi Brexit sözcüsü Keir Starmer AB’den ayrıldıktan sonraki geçiş sürecinde ülkenin ortak pazarda ve Gümrük Birliği’nde kalması gerektiğini savundu. Bilindiği gibi Gümrük Birliği’ne bağlı ülkeler ortak tarife üzerinden hareket ediyor ve vergi ücreti gibi ek tarifeler ödemiyor.

Ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson AB’den çıkarken hukuki yükümlülükleri yerine getireceklerini ancak düşündükleri rakamdan fazla ödeme yapmamaları gerektiğini açıkladı.


Özellikle Brexit’in ekonomideki aktivite ve momentum açısından aşağı yönlü riskleri artırdığı bir dönemde İngiltere ekonomisindeki yavaşlama bu konudaki soru işaretlerini artıracaktır.

Teknik açıdan bakacak olursak;
Hem Sterlin Dolarda, hem de Sterlin/TL’de
Bir kaç haftadır yaşanan aşağı düşüş görünümü kısa vadede bozulmuş durumda.


1.27’lerden 1.29’lara çıkan bir Sterlin/Dolar paritesi oldu. Yaklaşık %2 değer kazanımı.

BEKLENTİ: 1.308


4.42’den 4.47’lere çıkan bir Sterlin/Türk Lirası paritesi oldu. Yaklaşık %2 değer kazanımı.

BEKLENTİ: 4.487

[ilgili-haber=18415]