FED Nedir? – Ekonomi Sözlüğü

Sürekli duyarız FED açıklama yaptı Dolar düşecek, ya da artacak gibi haberleri. FED başkanları sürekli konuşmalar yapar, peki ne iş yapar bu “Amerikan ekonomisi” denince akla gelen kurum?


FED Nedir? – Ekonomi Sözlüğü

Federal Rezerv Sistemi (İngilizce: Federal Reserve ya da Fed olarak da bilinir) 23 Aralık 1913'tekurulan ABD'nin merkez bankasıdır. Zamanla Federal Rezerv Sistemi'nin rolleri ve sorumlulukları genişletilmiş ve yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Merkezi Washington'da olan bankanın başkanı Janet Yellen'dır. Banka, Amerikan Doları basımı ve dağıtımı yetkisini elinde bulundurur.

Bankanın 2016 Aralık toplantısından sonra gecelik borçlanma faiz oranı %0,5 - %0,75 civarındaydı.

Fed FOMC, Haziran ayında politika faizini de 25 baz puan artırarak yüzde 1,00-1,25 aralığına yükseltmişti.

FED kararlarını nasıl alır?

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’de, ülkenin merkez bankası (FED), aldığı kararlar ve sahip olduğu enstrümanlar ile küresel finans piyasalarında son derece etkili olmakta ve varlık fiyatlarına yön vermektedir. FED’in para politikası ve aldığı kararlaryatırımcılar tarafında çok yakından takip edilmektedir. Federal Reserve System (FRS) olarak isimlendirilen bir sistem ile faaliyet gösteren ABD merkez bankasının yapısı, dünya üzerindeki çoğu ülkede yürürlükte olan uygulamadan farklı bir organizasyondur.

FRS, ülkede ki 12 bölgenin merkez bankalarından ve bir yönetim kurulundan oluşur. Her merkez bankasının kendi yönetim kurulu ve başkanı vardır. Normalde ekonomik şartlar altında yılda 8 kez yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısında, yönetim kurulu üyeleri ve 12 bankanın başkanları hazır bulunurlar. Söz konusu toplantı sayısı gerektiği durumlarda artış göstermektedir.

FOMC toplantılarında, karar verme mekanizması içerisinde yer alan üyeler büyük önem arz etmektedir. Faiz oranına ve bankanın politikalarına ilişkin alınacak kararların oylamasında, 7 kişiden oluşan yönetim kurulu ve 5 merkez bankası başkanı yer almaktadır. Geriye kalan 7 merkez bankasının başkanları görüş bildirebilirken, alınacak kararlarda oy verme hakkına sahip değildirler.

 

2017 Komite Üyeleri

Janet L. Yellen , Yönetim Kurulu, Başkan

William C. Dudley , New York, Başkan Yardımcısı

Lael Brainard , Yönetim Kurulu

Charles L. Evans , Chicago

Stanley Fischer , Yönetim Kurulu

Patrick Harker , Philadelphia

Robert S. Kaplan , Dallas

Neel Kashkari , Minneapolis

Jerome H. Powell , Yönetim Kurulu

 

Alternatif Üyeler

Raphael W. Bostic , Atlanta

Loretta J. Mester , Cleveland

Mark L. Mullinix , Richmond İlk Başkan Yardımcısı

Michael Strine , New York İlk Başkan Yardımcısı

John C. Williams , San Francisco

 

Bir dahaki olası toplantıları;

Eylül: 19-20

Ekim / Kasım: 31-1

Aralık: 12-13

olarak web sayfalarında yer alıyor.