Güneş Tutulmasını Seyretmenin Maliyeti 700 Milyon Dolar!

21 Ağustos’ta geçekleşecek olan güneş tutulması en net şekilde ABD’nin belirli bölgelerinden izlenebilecek. Fakat tutulmayı seyretmek ABD için biraz pahalıya patlayacak!


Güneş Tutulmasını Seyretmenin Maliyeti 700 Milyon Dolar!

Ay’ın yörünge hareketiyle birlikte Dünya ile Güneş arasına kara kedi gibi girmesi, benzersiz bir doğa olayının ve göz alıcı karelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. 1800’lerin başlarından beri kaydı tutulan farklı türlerde en az 185 güneş tutulması örneği bulunuyor.

İşte bu tutulmalardan bir tanesinin de 100 yıl sonra aynı bölgede gerçekleşmesi bekleniyor. Son olarak 1918 yılında ABD’nin Oregon, Idaho, Wyoming, Tennessee ve Güney Carolina hattında gerçekleşen tam tutulma, bu yılın 21 Ağustosu’nda yeniden meydana gelecek.

Büyüleyici bir manzarayı gözler önüne serecek olan bu güneş tutulmasının maliyeti de adeta göz dolduracak. Tutulmayla birlikte iş gücünde oldukça büyük boyutlarda kayıp yaşanabileceğini belirten uzmanlar, meydana gelecek olan bu doğa olayının faturasının ise 694 milyon dolar civarında olabileceğini ileri sürüyorlar.

Çalışanların seyretmek için ortalama 20 dakikalarını ayıracakları bu 2 dakikalık tutulmanın çalışma saatlerinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Fakat bu süre, çalışanların gün içerisinde kişisel e-posta kontrolleri, mesajlaşmak ve online alışveriş gibi ortalama 42 dakikalarını ayırdıkları, haftada 8 saate oranlandığında 15,5 milyar dolar kayıp yaşatan faaliyetlerin gerisinde kalıyor.

Fatura ne kadar büyük olursa olsun hem çalışanların hem de işverenlerin yüzyılda bir gerçekleşen bu doğa mucizesini seyredeceklerine kesin gözüyle bakılıyor. Bölgede yaşayanların yanı sıra Tennessee eyaletine 50 bin ila 75 bin, Güney Carolina’ya 100 bin, Idaho’ya ise yaklaşık 500 bin civarında turistin gelmesi bekleniyor.

700 milyon dolara mal olan tutulmanın turistik açıdan getirisinin ise en az 100 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu arada yüzyılda bir yaşanan bu tutulmanın Türkiye’den görülemeyeceğini de belirtmeden geçmeyelim.