Koopbank'tan Kudret Özersay için hapis vurgulu basın açıklaması!

Kıbrıs ekonomisinin köklü kurumlarından Kooperatif Merkez Banrası, dikkat çeken bir basın açıklaması yayınladı. Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay için para ve hapis cezası uyarısı yapıldı! İşte detaylar.


Koopbank'tan Kudret Özersay için hapis vurgulu basın açıklaması!

Kooperatif Merkez Bankası LTD Yönetim Kurulu, KKTC Bankalar Yasası’na göre, “Merkez Bankası’nın veya herhangi bir bankanın itibarını kırabilecek ya da şöhretine, servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olduğu tespit edilen, bu yolda asılsız haber yayanların” suç işlediklerini belirtti.

Bu suçtan mahkum olanların 15 milyar Türk Lirası’na kadar para cezasına veya yedi yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecekleri belirtilen açıklamada, tüm kesimler bu konuda daha duyarlı davranmaya çağrıldı.

Kooperatif Merkez Bankası LTD Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, banka yönetim kurulunu hedef alan açıklamalara detaylı şekilde dikkat çekilerek, Banka Yönetim Kurulu üyelerinin hiçbirinin Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd. ortağı olmadığı vurgulandı.

Yönetim Kurulu açıklamasında, “Bir Kooperatif iştiraki olan Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd, Kooperatif Merkez Bankası’nın da olduğu gibi Kıbrıs Türk halkının ortak servetidir. Kimsenin özel malı değildir. Çiftçinin, üreticinin, hayvancımızın yanında duran, onlara hizmet vermeye çalışan bir kurumdur” denildi.

“Banka Yönetim Kurulumuz, şubelerimizden gelen her bilgiyi dikkatle inceleyip yetkili karar mercii olarak gerekli kararları üretmiştir. Bu kararlar sonucunda ise bankamızın kârlılığı yükselmiş, mevduatları en çok yükselen yerel banka olmuş, faiz dışı gelirleri artmış ve kâra geçmiştir” denilen açıklamada, bankalar yasasındaki ilgili maddeye atıfta bulunuldu.

Yönetim Kurulunun görevde bulunduğu süre içerisinde alınan kararların sayesinde bankanın gerek mevduatlarını, gerekse kârlılığını artırdığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yürürlükteki mevzuatta da belirtildiği gibi (Bankalar Yasası: Madde 53) ‘Merkez Bankası’nın veya herhangi bir bankanın itibarını kırabilecek ya da şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olduğu tespit edilen ya da bu yolda asılsız haberler yayanlar bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 15.000.000.000-TL’ye (On Beş Milyar Türk Lirası) kadar para cezasına veya yedi yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler’ maddesini hatırlatır, tüm kesimleri bu konuda daha duyarlı davranmaya davet ederiz.”

Açıklamada, bankaya ve banka yönetim kuruluna yönelik suçlamalarla ilgili yasal hakların kullanılacağı da kaydedildi.