Döviz mi, emlak mı? Atıl Ayaz yazdı!

Kıbrıs ekonomisi için dövizin yeri önemli. Aynı şekilde emlak da öyle. Son dönemde Kıbrıs emlak sektörü hızla gelişiyor. Peki yatırım için tercihiniz hangisi olmalı? Kıbrıs Emlak Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Atıl Ayaz tek tek sıraladı.


Döviz mi, emlak mı? Atıl Ayaz yazdı!

EURO MU? DOLAR MI? STERLİN Mİ?

Para piyasaları için hareketli bir dönem başlıyor. Uzun zaman sonra dövizde rekor haberleri girmeye başladık. Dahası da gelebilir.

Bu tür süreçler genelde paniğe sebep oluyor. Yatırımcı da, borçlu da kendi bütçesi için telaşlanıyor.

Peki ne yapmak lazım?

Ortak bir tavsiyede bulunmak çok da sağlıklı değil. O yüzden az önce bahsettiğim gibi yatırımcı ve borçlu olarak ikiye ayırarak ilerleyebiliriz.

 

Dilerseniz döviz borcu olanlar ya da dövizle borçlanmayı düşünenlerle başlayalım.

Bugüne kadar birçok yazımda, televizyon programlarımda sık sık vurguladığım bir konu aslında bu. Kazancınızla paralel borçlanma kararı alın. Yani Türk Lirası kazanırken, sterlin ile borçlanmaktan uzak durun. Dövizdeki anlık hareketler kabusunuz olmasın, rüyalarınız kaçmasın.

 

Olması gereken bu ama uygulama maalesef çok farklı. Kredi için bankanın kapısını çalan, döviz alarak çıkıyor. Düşük faiz cazip geliyor. Benzer uyarıları yapan bankacılar bile kimi zaman döviz mağduru oluyor bu yüzden.

Tabii bütçe sizin, tercih de sizin.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!