Sigorta Uzmanı Dilek Kurnaz'dan elektrik kesintilerine karşı kritik uyarı!

Elektrikler özellikle bu dönemde sıkça kesiliyor. Ve bu kesintiler buzdolabı, klima, televizyon gibi birçok cihaza hasar veriyor. Peki cihazlarınız sigortalı mı? İşte dikkat çeken bir uyarı. Sİgorta Uzmanı Dilek Kurnaz yazdı..


Sigorta Uzmanı Dilek Kurnaz'dan elektrik kesintilerine karşı kritik uyarı!

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

Sıcakların  artmasıyla birlikte elektrik kesintilerinin artması  adamızda maalesef  üzülerek  kabul etmek zorunda olduğumuz  bir sorunumuz olarak  yeniden  gündemimizde. Sıcağın hepimizi fazlasıyla  bunalttığı bu dönemler , bir de üzerine  bu kesintiler ve maalesef tuzu biberi oluyor. Yangın poliçelerine ek  olarak verilen( Birçok firma yangın sigortası olmaksızın  tek başına bu teminatı vermeyi kabul etmiyor fakat istisnalaı olabiliyor) “Elektronik Cihaz Sigortası” ihtiyacımız  genellikle bu dönemlerde   hasarların artmasıyla birlikte  dikkatimizi çekmeye başlıyor. Önemli bir kalem bu  teminattan bahsedelim istiyorum bu yazımda.

Elektronik Cihaz Sigortası poliçede belirtilen adreste bulunan eletronik cihazların başına gelebilecek tüm zararları hasar sebebinin  aşağıda belirtilen unsurlardan biri olması  durumda  karşılayan  bir sigorta türüdür.  Elektronik Cihaz Sigortaları diğer tüm mühendislik sigortalarında olduğu gibi muafiyetli sigorta ürününüdür.Bu  muafiyet oranı\değeri düşüldükten sonra hasar tazminat talebi değerlendiriliyor.

 Sigorta bedelleri belirlerken dikkate alınması  gereken konular;

 • Cihazların yeni ikame değerleri olup , cihazların yeni  (sıfır) ikame değeri
 • Gümrük, vergi ve harçları
 • Nakliye ve montaj masrafları

Gibi madderi  bedel belirtlenirken hesaplanmalıdır.

Hem konut hem de ticari sigortalarda oldukça önem arz etmektedir. Teminat kapsamı Elektronik Cihaz Sigortası  genel bir kapsamıdır.

 • Elektronik Hasarlar
 • Çalışanların dikkatsizliği , ihmali
 • Elektrik şebekesinde düzensizliklerden kaynaklanan hasarlar (kısa devre, ani voltaj dalgalanmaları vb. )
 • İstisna edilemeyen diğer haller
 • Yangın , yıldırım, infilak,
 • Kavrılma, kararma, duman , is
 • Fırtına, sel, seylap, yer kayması, toprak çökmesi gibi tabii  olaylar
 • Hırsızlık

Yukarıda da anlaşılacağı üzere oldukça etkili veihtiyacımız olabilecek bir ürün türüdür. Tabii ki tüm sigorta türlerindeolduğugibipoliçe üretilirken bu risklerden korunmak için hangi önlemlerin alınınıpalınmadığısigorta danışmanınız tarıfında kontrol edilip , değerlendirdikten sonra sigortanızıüretecektir.(Voltaj düzenleyici, jenaratör, ups vs)

Elektronz Cihaz Sigortası ile hangi cihazlar sigortalanabilir?

Ticari amaçla kullanılantüm elektronik cikazlar (bilgisayar, bilgi işlem merkezleri, ofis ekipmanları, grafik, basım yayın endüstri ekipmanlaörı, alarm , test, otomaston ve ölçüm ekipmanlar vs) ilediğer elektronik cihazlar sigortalanabilir.

Konuta Sigortalarında ise;

Aksam ve teffauratlaı dahil olmak üzere; masaüstü bilgisayar, televizyon, sinema ve ses sistemleri, buzdolabı, derin dondurucu , çamaşır(yıkama\kurutma) makinası, bulaşık makinası , fırın, ocak , davlunbaz, elektrikli şohben , kombi, müzik seti, elektirk süpürgesi, video , VCD\DVD\Bluearay cihazı, alarm ve güzvenlik sistemleri, klima\ısıtma soğutma sistemleri vb elektronik\elektirkli cihazlar

Görüldüğü gibi oldukça önemli bir sigorta türüdür,Poliçelerinizde buteminatınızın olup olmadığını tekrar kontrol edip danışmanınızlatekrar değerlendirmeniz tavsiye ederim.

 

DİLEK KURNAZ

SİGORTA UZMANI

 

[ilgili-haber=17754]

[ilgili-haber=17756]