Limasol Bank Genel Müdürü İlkin Yoğurtuçoğlu'ndan başarıda personel vurgusu!

Kıbrıs Türk bankacılık sektörünün güçlü ve öncü markalarından Limasol Türk Kooperatif Bankası 78 yaşında. Finans, sigorta, gayrimenkul ve sosyal sorumluluk alanlarında birçok projeye imza atan Limasol için, personelin yeri ayrı. Limasol Bankası Genel Müdürü İlkin Yoğurtçuoğlu, başarının perde arkasındaki isimleri işaret ediyor ve “en önemli kaynağımız personelimiz” diyor.


Limasol Bank Genel Müdürü İlkin Yoğurtuçoğlu'ndan başarıda personel vurgusu!

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

78’inci yaşınızı kutluyorsunuz, kutlu olsun. Yol haritanızda neler var?

Çok teşekkürler. Hep birlikte, bu güçlü yapıyla daha nice senelere..
Bankamız her zaman müşteri odaklı çalışarak; müşterilerinin gereksinimleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler ve iştirakler gerçekleştirmiş olup, her türlü Bankacılık-Sigortacılık hizmetlerini, müşterilerimizi işimizin merkezine yerleştiren anlayışımızla harmanlayarak sunmaktadır.

Kurumumuzun ve  müşterilerimizin,  herşeyin en iyisine layık olduğuna inanmakta olan Bankamız, mükemmel hizmetler sunabilmek ve içinde yaşadığımız  toplumla birlikte büyüyebilmek için her zaman çağdaş hizmetleri takip ederek, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak çalışmayı ilke edinmiştir. Müşterilerimizin beklentileri ve gereksinimleri doğrultusunda, ürün ve hizmetlerimizi geliştirmek için müşterilerimiz ve  çalışanlarımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımızdan aldığımız geri bildirimleri kullanarak ve gereken tüm kaynakları sağlayarak süreçlerimizi sürekli iyileştirerek ilerlemekteyiz. 78 yıllık köklü bir kurum olmamızdan kaynaklanan,  yılların bilgi birikimini, deneyimlerini, genç ve dinamik bir kadroyla harmanladığımızda ortaya müşteri odaklı çalışan, ürün çeşitliliğini müşteri talepleri doğrultusunda artıran ve pazarlama faaliyetlerini tabana yayan bir yapı çıkmaktadır. Bankamızın vizyonu “müşteri odaklı” aktif çalışmayı öngörmektedir. Müşterilerin beklentileri ve talepleri birbirinden farklıdır ve bizim için her müşterimiz özeldir. Bankamız müşteri taleplerine karşı standart bankacılık ürünlerinin yanında müşteriye özel tasarlanan ürünler de sunmaktadır.

 

 

Limasol Türk Kooperatif Bankası Hakkında

1939 yılında Limasol kentinde yerel bir kooperatif bankası olarak kurulmuş olan Limasol Türk Kooperatif Bankası, kendine münhasır hissedar yapısı yanında İngiliz Koloni dönemi, Kıbrıs Cumhuriyeti dönemi, Otonom Türk Yönetimi dönemi, Kıbrıs Türk Federe Devleti  dönemi ve KKTC dönemlerinde kesintisiz faaliyet göstermiş olması yanında, 1974 Barış Harekatına bağlı olarak Kıbrıs’ın Güneyinden Kuzeyi’ne göç etmiş ve faaliyetlerine bugüne kadar devam edebilmiş olan istisnai kurumlardan birisidir. Bankamızın kuruluşundan beri üyelerinin vermiş olduğu değerli destek, muhabirlerinin telkin etmiş oldukları itimat ve herşeyden önce kadrolarının kabiliyet ve enerjisi sayesinde yüksek performans göstermiş ve bu sayede başarılı olmuş, büyümüş ve gelişmiştir. Bugün, özel ve tüzel nitelik taşıyan müşterilerine her türlü; finansal ürün ve hizmetleri sunmakta olan Limasol Bankası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en eski ve en başta gelen finans kuruluşlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Dış bakışı, ulusal hem de uluslararası olan Limasol Bankası, tüm ürün ve hizmetlerini uluslararası seviyede de sağlamaktadır. Limasol Bankası’nın  gerçek sahipleri, gün geçtikçe çoğalan ve bugün itibarıyle 18,000’i aşkın sayıdaki üyeleridir. Günümüzde bankacılık faaliyetlerini 200’ü aşan  personeli ve 15 şubesi ile yürütmekte olan Limasol Bankası, yüksek standartlarda hizmet vermektedir. Müşterilerinin gereksinimleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler ve iştirakler gerçekleştirmiştir. Bu amaçla Kuzey Kıbrıs’ın 5  yerel bankası ile birlikte Kıbrıs’ın  en değerli markalarından olan Cardplus markasını yaratarak ekonomiye ve topluma çok önemli bir değer kazandırmıştır. Bankamız 1997 yılında sigortacılık alanında hizmet veren Limasol Sigorta’yı kurarak Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın yıllara dayanan birikimini ve güvenini sigortacılık alanında da yansıtmıştır. Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın inovatif hizmeti olan Hızlı Fatura Ödeme Noktası 2011 yılı itibariyle hayata geçirilmiş olup,  KKTC genelinde yaklaşık 150 noktada ve 7/24 kolay, güvenli fatura ödemesi hizmeti sunmaktadır. Limasol Bankası’nın başarısının sırrı ve gücü; idari mekanizması ile yüksek kalitedeki personelinin varlığından kaynaklanmaktadır. Diğer taraftan, misyonumuz gereği kooperatifçilik ruhunu herzaman koruyarak ancak bankacılık kural ve prensiplerini de eksiksiz uygulayarak iyi bir sentez yaratmak suretiyle müşteri ve hissedarlarımızın refahını ve ekonomisini hep daha ileriye taşıyabilmek isteği içerisinde hareket etmekteyiz. Bunun yanında, ekip çalışması, kişiye saygı, çevresel ve sosyal sorumluluk kurumsal kültürümüzün en başta gelen öğeleri olması ve yukarıda da belirttiğim üzere 18,000’i aşkın hissedarımız gücümüzü nereden aldığımızın en kısa izahıdır diye düşünüyorum.

 

“EŞDEĞER VE TAHSİS KOÇANA DA KREDİ VERİYORUZ”

Bankacılık faaliyetlerinde neler yapıyor Limasol Bankası?

Tasarrufların yatırıma dönüşmesindeki öncü görevini herzaman yürüten Limasol Türk Kooperatif Bankası, diğer taraftan iştiraklerimiz de dikkate alındığında 250’nin üzerinde personele istihdam sağlamaktadır. Bireysel müşterilerimize yönelik olarak rekabetçi fiyatlar ve 15 yıla varan vadeler temelinde oluşturulan kredi ürünlerimiz yanında, proje kredileri, faiz destekli krediler, işletme kredileri ve her türlü bankacılık hizmetlerimiz ile Kurumsal Müşterilerimize hizmet sunmakta ve her kesime ihtiyaç duydukları ekonomik desteği sağlamaktayız. Hazine ürünlerimiz ile gerek bireysel gerekse de kurumsal müşterilerimize para piyasalarına kolay erişim imkanı sağlamaktayız.

Diğer taraftan bankamız en baştan itibaren gayrımenkul ipotek tesisinde,  sadece Türk koçanı ile sınırlı kalmayan yaklaşımını sürdürmüş ve gerek eşdeğer koçan gerekse de tahsis koçanlarına bağlı kredi imkanlarını devam ettirmektedir. Dolayısıyle Bankamız KKTC ekonomisinin kalkınmasındaki görev ve sorumluluklarının gereklerini özenle yerine getirmeye çalışmaktadır.

 

27 BİNİ AŞKIN MÜŞTERİ

Birçok alanda ilklere imza attınız banka olarak. Limasol Bankası’nın sektördeki konumunu nasıl tanımlarsınız?

KKTC bankacılık sektöründe toplam 22 banka faaliyet göstermekte ve bankalar Kamu Bankaları, Özel Sermayeli Bankalar ve Şube Bankaları olarak üç gruba ayrılmaktadır. Özel Sermayeli Bankalar grubunda yer almakta olan bankamız aktif büyüklük olarak 22 banka arasında orta sıraların üzerinde bir konumda bulunmakta ve köklü geçmişinden aldığı güçle 27,000.’i aşkın müşterisine  en etkin şekilde hizmet vermektedir.

İstikrarlı büyüme, müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilir karlılık düşüncemiz üzerine inşa ettiğimiz stratejimizle, KKTC ekonomisinin kalkınmasındaki görev ve sorumluluklarının gereklerini özenle yerine getirmeye çalışmakta olan bankamız, fizibilitesi olumlu çıkan bölgelere açmış olduğu şubeler ile  halkımıza en iyi şekilde  hizmet vermektedir.

Tabana yaygın hissedar yapısı yanında, kooperatifçilik ruhuyla hareket eden ancak bankacılık kural ve ilkelerini de eksiksiz uygulayan Limasol Bankası bu yapısıyla sektörde kendine münhasır bir konumdadır.

 

 

“EN ÖNEMLİ KAYNAĞIMIZ PERSONELİMİZ”

Rakamların dışında, sizi diğer bankalardan ayıran özellikler neler?

Limasol Bankası’nı rakiplerinden ayıran özelliklerin başında; ekonomik aklı hep ön planda tutarak, hızlı, doğru, çözüm odaklı, güleryüzlü, genç ve dinamik kadrosu ile müşteri memnuniyetini gözeterek çalışması  gelmektedir.

Bunlara ilaveten, yaklaşık 5 yıl önce KKTC’de bir ilki gerçekleştirerek sosyal sorumluluk bilincini kurumsal yapıya taşımak suretiyle kar amacı gütmeyen bir şirket olarak Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumu’nu kurmuş olması, halihazırda ülkemizde tek olan Fatura Ödeme Noktaları gibi yenilikçi teknolojik yatırımları, geleceğin yöneticilerinin yetiştirilmesine yönelik olarak hayata geçirilen MT Programları ve Limasol Bankacılık Akademisi yanında son olarak; sadece topluma ve sosyal çevreye verdiğimiz değerle sınırlı kalmadan, en önemli kaynağımız olarak kabul ettiğimiz personelimiz, kendilerine sağlanan sendikal haklar ve toplu iş sözleşmesi olanaklarıyle KKTC Bankacılık Sektöründe ayrışmaktadır. Özellikle altını çizmekte yarar olduğunu düşünüyorum; KKTC ekonomisinde özel sektör yapısı içerisinde yer alıp da personeline sendikal haklar ve toplu iş sözleşmesi olanakları sağlayan bir kurum olarak, personelimize yaptığımız yatırımlarla sadece istihdam yaratmakla kalmayıp, kaliteli işgücü yaratmanın da gururunu yaşamaktayız.

 

“HEDEFİMİZ İLK AKLA GELEN BANKA OLMAK”

Hem bankacılık, hem de sigortacılık alanında dikkat çeken hedefler var. Neler bekliyorsunuz ilk yarısını tamamladığımız 2017 için?

Takdir edersiniz ki ; Limasol Bankası’nın sürdürülebilirliğinin sağlanması  ve nice 78 yıllar var olabilmesini temin etmeye yönelik çalışmalar en öncelikli hedefimizdir. Çünkü önce Limasol Bankası olmalı ki diğer yapmak istediklerimiz de mümkün olabilsin. Dolayısıyle Bankamızı uzun vadeli hedeflerine taşıyacak teknoloji ve insan kaynakları yatırımlarımız 2017 yılı için de bankamız yatırım programının esasını teşkil etmektedir.

Yukarıda değinilen faaliyetlerimizin sürdürülebilirlik temelinde hayata geçirilmesinde; çalışanlar, müşteriler, hissedarlar, toplum, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere tüm paydaşların ihtiyaç ve öncelikleri dikkate alınarak yürütülmesi herzaman olduğu gibi 2017 yılında da önceliğimiz olacaktır. Diğer taraftan Core Bankacılık programımızın geliştirilmesi, toplumun tamamına dokunabilecek sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirilmesi ve ürün bazlı ifade edecek olursak da Limasol Sigorta poliçe adedinin  iddialı bir oranda arttırılması bu yıl itibarı ile öncelikli hedeflerimiz olacaktır.”

Sonuç olarak; Dünyada genel olarak bankacılıkta dijitalleşme önem kazansa da ülkemizde bankacılık, müşteri sadakatinin yüksek olduğu bir sektör. Dolayısıyla bizim açımızdan müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızla uzun soluklu ve sağlıklı bir ilişki çerçevesinde büyüme çok önemli. Biz risk odaklı ve sermaye tabanlı çalışmalarımızı yoğunlaştırmak yanında, müşterilerimizin tüm bankacılık faaliyetlerinde ilk akla gelen banka olmayı başararak, sürdürülebilirliği sağlamak ve hizmette farklılaşarak sektördeki payımızı daha da artırmayı planlıyoruz.

 

İLKİN YOĞURTCUOĞLU KİMDİR?

1963 Lefke doğumlu olup,  yaklaşık 34 yıllık Bankacılık deneyimine sahip olan ve  2006 yılından beri Limasol Bankası’nda görev yapmakta bulunan Yoğurtcuoğlu, ayrıca Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlemesi Sertifikalı Uluslararası Uzmanlar Birliği (ACAMS) üyesidir. 01.01.2013 tarihinde Genel Müdür mevkine atanmış olan Yoğurtcuoğlu,  Gönyeli’de ikamet etmekte olup, evli ve bir çocuk babası.