Altın Fed beklentileri ile yükseldi..

Altın fiyatları, petroldeki düşüşün Fed'in faiz kararında etkili olabileceği beklentisi ile yükseldi.


Altın Fed beklentileri ile yükseldi..

Altın fiyatları, Petroldeki düşüşün daha zayıf bir enflasyon görünümüne yol açması ile birlikte, Fed'in faiz artırımlarının hızının yavaşlayacağı beklentilerine bağlı olarak, yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın yüzde 0.5 yükselerek, Singapur saati ile 09:40'ta ons başına 1,252.42 dolara çıktı. Metal Çarşamba günü yüzde 0.3 yükselmişti.

Petrol fiyatları, ABD'de artan üretimin OPEC'in üretim kısıntılarının etkilerini gidereceği endişeleri ile düştü ve ayı piyasasına girdi.

PETROL ARZ ENDİŞELERİ İLE KAYIPLARINI KORUDU

National Australia Bank ekonomisti John Sharma, "operformansını iyileştirmesinin temel nedeniPetrol fiyatlarının 45 doların altına düşmesi," dedi ve "Bu durum hisse senedi piyasasını olumsuz etkiledi, yatırımcı beklentilerini zedeledi ve enflasyonun izleyeceği yol ve faiz görünümü konusunda soru işaretleri yarattı" şeklinde görüş bildirdi.

FED/DUDLEY: ENFLASYON FED HEDEFİNİN BİRAZ ALTINDA

Bu hafta başında, New York Fed Başkanı William Dudley, sıkı işgücü piyasasının er ya da geçenflasyonu tetikleyeceğini söylerken, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, para politikasını daha da sıkılaştırmadan önce, fiyat baskılarındaki yavaşlamanın geçici olduğunu görmek istediğini kaydetti.

FED/KAPLAN: 10 YILLIKLARIN FAİZİ YAVAŞ BÜYÜME BEKLENTİLERİNİ İŞARET EDİYOR

Spot gümüş yüzde 0.9 yükselerek ons başına 16.6195 dolara çıkarken, platin yüzde 0.4 prim yaparak ons başına 932 dolara çıktı ve palladyum yüzde 0.1 kayıpla ons başına 889.26 dolara indi.