Kıbrıs enerji merkezi olacak..

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ABD ziyaretinde enerji alanında birçok destek aldığı belirtildi.


Kıbrıs enerji merkezi olacak..

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ABD ziyaretinde enerji alanında birçok destek aldığı belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Kıbrıs’ı Enerji Merkezi Olarak İstiyorlar” başlığıyla verdiği haberinde, Anastasiadis’in Washington ziyaretinin artı ve eksileri hesaplandığında birçok ve önemli olumlu noktanın bulunduğunu yazdı.

Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)” içerisinde sondajların başlayacağına işaret eden gazete, böyle kritik bir dönemde siyasi düzeyde Amerikan yönetiminin desteğinin tam olduğunu belirtti.

Teknokratik düzeyde ise Amerikan şirket ExxonMobil’in niyetlerinin, Güney Kıbrıs’ın çabalarına daha da büyük bir destek teşkil ettiğini aktaran gazete, tüm bu çerçevede Anastasiadis’in adaya bakanlarıyla birlikte enerji dolu dönmekte olduğunu kaydetti.

Gazete haberinde, sözde “MEB” içerisinde Qatar Petroleum ile birlikte 10’uncu parselin ruhsatına sahip olan  ExxonMobil Exploration Company Başkanı Steve Greenlee’nin, şirketin Güney Kıbrıs’a nasıl baktığıyla ilgili açıklamalarının göz ardı edilemeyeceğine de dikkat çekti.

Habere göre Greenlee, Güney Kıbrıs’ın ABD Büyükelçiliğinde düzenlenen bir yemekte yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs’ın enerji merkezi olması yönünde bir vizyona sahip olduklarını belirtti.

Sözde “MEB” içerinde, Güney Kıbrıs’ın enerji ihracatçısı olmasının temellerini yaratacak kadar yeterli miktarda doğalgaz bulunması umudunu dile getiren Greenlee, imzaların atıldığı Nisan ayından bu yana şirketin yoğun bir şekilde faaliyetlerde bulunduğunu söyleyerek, durumun iyi gittiğini belirtti.

60 yıldır Güney Kıbrıs’ta bulunduklarına işaret eden Greenlee, Güney Kıbrıs’ta tanındıklarını, orada çalışmaktan mutlu olduklarını ve çok iyi arkadaş olduklarını belirterek, bu durumun yeni aşamaya ilerlemelerine yardımcı olduğunu ifade etti.

Greenlee, LNG alanında büyük bir deneyime sahip olan Qatar Petroleum ile ortaklık yaptıklarını ve birlikte çalışarak her türlü meydan okumayı aşabileceklerini söyledi.

Washington ziyaretinde Anastasiadis’e eşlik eden Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise, aldıkları mesajlardan çok memnun olduklarını dile getirdi.

İnanılmaz bir hafta geçirdiklerini söyleyen Lakkotripis, Güney Kıbrıs’ın umutlarının gerçekleşmesi için sözde “MEB”i içerisinde büyük miktarlarda doğalgazın bulunması yönündeki beklentisini dile getirdi.

“SİYASİ TEYİTLER”

Gazete “Siyasi Teyitler” alt başlığı altında aktarmaya devam ettiği haberinde, Rum Haber Ajansı’nın (KİPE) kaynaklarına göre, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin Anastasiadis ile yaptığı görüşmede ülkesinin, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisinde araştırma ve istifade faaliyetlerinde bulunma haklarına tam destek verdiğini kaydetti.

Kaynaklara göre, terörün önlenmesiyle ilgili konularda yaptıklarından ötürü Anastasiadis’e teşekkür eden Pence, ABD ile Güney Kıbrıs arasında stratejik bir işbirliğinin var olduğu teyidinde bulundu.

Pence, terörle mücadelede Güney Kıbrıs’ın ABD’nin özel ortağı olduğunu da belirtti.

ABD’nin, Güney Kıbrıs’taki Amerikan yatırımlarını teşvik edebileceğini de belirten Pence, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’in ABD Başkanı Donalt Tramp’ın özel olarak ilgilendiği bölgeler olduğundan ve bu çerçevede Güney Kıbrıs’la da ilgilendiğinden, Güney Kıbrıs’ın komşu devletlerle geliştirdiği işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti.

Bilgilere göre, Anastasiadis de Pence’e, son yıllarda Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki stratejik işbirliğinin derinleştiğini belirtti.

Güney Kıbrıs’ın bölgedeki tüm ülkelerde iyi ilişkilerinden ötürü Ortadoğu’ya yardım etme yönünde sahip olduğu olanaklara değinen Anastasiadis, ABD’nin üstleneceği inisiyatiflerde yardımlarda bulunma yönündeki isteğini dile getirdi.

Anastasiadis, Ankara’nın Güney Kıbrıs’ın “egemenlik haklarına” karşı tehditlerde bulunduğunu da iddia ederek, bu yönde ABD’nin desteğini istedi.

Ekonomi Kıbrıs