Küresel Piyasalar: Sterlin düştü!

Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri Çin PMI verisi sonrası yükselirken, sterlin değer kaybetti.


Küresel Piyasalar: Sterlin düştü!

Şanghay'da işlem gören hisse senetleri, Çin'de imalat sanayi göstergesinin beklenenden iyi çıkmasının etkisi ile, Asya hisse senetlerindeki yükselişlere öncülük etti. Sterlin, İngiltere seçimerine yönelik endişelerle birlikte değer kaybetti.

Çin hisse senetleri, iki günlük tatilin ardından ralli yaparken, Japonya hisseleri, yendeki zayıflamanın etkisiyle kayıplarını geri aldı. Sterlin, bir seçim enkatinin Başbakan Theresa May'in Muhafazakar Partisi'nin çoğunluğu kaybedebileceğini göstermesinin ardından bu hafta ilk kez düştü. Petrol kayıplarını genişletti ve demir cevheri vadelileri Kasım başından bu yana en düşük seviyesine indi. ABD Hazine tahvilleri hafifçe yükseldi.

Çin'de resmi imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mayıs ayında gücünü koruyarak önceki ayki seviyesi olan 51.2'de tutundu ve bu durum, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin ilk çeyrekteki güçlü ivmenin bir kısmını koruduğunu işaret ediyor. Japonya'da ise sanayi üretimi Nisan ayında, denizaşırı talebin ekonmik toparlanmaya destek vermeye devam etmesi ile birlikte yükseldi.

Tüm dünyada hisse senedi gösterge endeksleri tekrar tekrar rekor seviyelere yükselirken, küresel büyümeye yönelik potansiyel zorluklar devam ediyor. ABD Hazine tahvilleri Salı günü, Fed Guvernörü Lael Brainard'ın yumuşak enflasyonun, devam etmesi durumunda, para politikasının ileride izleyeceği yol konusunu yeniden düşünmesine neden olacağını söylemesinin ardından geriledi. Fed politika yapıcıları Mart ayında gösterge faizi yükseltti ve 2017 yılında iki faiz artırımı daha yapılabileceğini öngördü. Yatırımcılar bu faiz artırımlarından ilkinin Haziran ayında olabileceğini tahmin ediyor.