Kuzey Kıbrıs’ta sigara ve tütüne hücum..

Güney’de daha pahalı olduğu için Kuzey cazip geliyor KKTC'de market ve bakkallarda tütün ve sigara kıtlığı yaşanıyor.


Kuzey Kıbrıs’ta sigara ve tütüne hücum..

 

KKTC’de bazı tütün markaları Güney’den gelen ve bu işin ticaretini yapan kişilerce tüketildi. İçtikleri tütün markasını aylardır marketlerde bulamadıklarını dile getiren bazı vatandaşlar ise KKTC’deki tütünlerin Güney’e kaymasına tepki gösterdi.

Kuzey’de tütün ürünlerinde kıtlık yaşanıyor

Kuzey’de market ve bakkallarda tütün ve sigaralarda kıtlık yaşanıyor. Bazı marketlerin açıklamalarına göre ise adaya giren tütün ve sigaralar daha market ve bakkallara girer girmez Güney’den gelen yabancı müşteriler tarafından koli koli satın alınıyor.

Güney’de daha pahalı olduğu için Kuzey cazip geliyor

Güney’de Euro üzerinden satışı yapılan sigara ve tütün fiyatlarının Kuzey’e göre daha pahalı olması Kuzey’den Güney’e tütün kaçakçılığının kar oranının yüksek olması, bu işten nemalanan tütün tüccarlarının türemesine neden oldu.

Old Holborn KKTC kotasını doldurduğu için Haziran’a kadar olmayacak

Piyasada çok tüketilen ve şu anda tükenmiş olan ve hiçbir yerde bulunamayan Old Holborn tütünler ise yıllık kotalarını doldurduğu için iç piyasada Haziran’a kadar olmayacak. İç piyasayı karşılayacak miktardaki tütünün, Güney’e kaçak tütün ticareti yapanlar tarafında tüketilmesi vatandaşların da tepkisine neden oldu. 

Kuzey’den alınan yüklü miktardaki tütünler Güney’de ele geçirildi

Öte yandan 13 May 2017 tarihinde Filelefteros  Gazetesi’nde yayımlanan habere göre ise Kuzey’den alınan yüklü miktardaki tütünlerin Güney’de ele geçirildiği açıklandı. Rum Gümrük Dairesi’nin, polis ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, KKTC’den alındığı iddia edilen sigara ve tütün ürünleri tespit ettiği, olayla ilgili olarak 2 Romanyalı ile 1 Rum’un tutuklandığı belirtildi.

Güney’de tespit edilen kaçak tütünlere el konuldu

Filelefteros gazetesi haberinde, Rum Gümrük Dairesi ve polis işbirliğinde gerçekleştirilen operasyonda, Güney Kıbrıs’ta ikamet etmekte olan bir Romanyalı kadının evinde ve Güney Lefkoşa’daki büfesinde 4 bin 960 adet sigara ve bin gram sarma sigara için tütün, diğer Romanyalının evinde ise 6 bin 800 adet sigara, 6 bin 750 gr tütün tespit edilerek el konduğunu yazdı.

Sigaraların KKTC’den alındığı savunuldu

Evlerin birindeki arama sırasında, bölgede şüpheli seyreden bir aracın tespit edildiğini, kovalamanın ardından Kıbrıslı bir Rum’un kullandığı araçta, polis tarafından yapılan aramada 3 bin 600 adet sigara bulunduğunu ve söz konusu Rum'un tutuklandığını yazan gazete, Kıbrıslı Rum’un benzer olaylara daha önce de karıştığını, ayrıca verdiği ifadede, sigaraların KKTC’den alındığını savunduğunu belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ta piyasada şu anda bulunan tütün fiyatları:

Rothmans 25 gr.: 9.25 TL

Drum 50 gr.: 19 TL

Golden Virgina 50 gr.: 19 TL

Golden Virginia 25 gr.: 10.25 TL

Most Virgina 50 gr.: 11 TL

Old Holborn: 50 gr.: 19 TL

Old Holborn 25 gr.: 10.25

 

Özlem Çimendal/Yenibakış