Küresel Piyasalar: Asya hisseleri geriledi, euro düştü!

Uluslararası piyasalarda, Asya hisse senetleri değer kaybederken, euro Draghi'nin açıklamaları ile düştü.


Küresel Piyasalar: Asya hisseleri geriledi, euro düştü!

Asya hisse senetleri, düşük hacimli işlemlerde düşerken, euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Avrupa Parlamentosu'nda verdiği güvercin mesajlar ve yatırımcıların ABD'de borçlanma maliyetlerinin artırılacağına ilişkin beklentileri ile birlikte değer kaybetti.

Japonya'da hisse senetleri, yendeki güçlenme ile birlikte geri çekildi. İngiltere ve ABD'de dün piyasaların tatil nedeniyle kapalı olmasının ardından, Hong Kong piyasası Salı günü tatil dolayısıyla kapalı ve Çin piyasaları ikinci günde de  çalışmıyor. Bu nedenle işlem hacmi düşük kaldı ve fiyat hareketleri sınırlıydı. Güney Afrika randı, Devlet Başkanı jacob Zuma'nın bazı üyelerin kendisini görevden alma girişimlerine rağmen durumunu korumasının ardından kayıplarını genişletti.

Yatırımcılar için kilit konu, dünya ekonomisinin artan borçlanma maliyetleri ile baş edebilme gücünü ölçebilmek olarak kalmaya devam ediyor. Küresel hisse senetlerinin rekor zirvelere ulaşmasına karşın,tahvil piyasalarındaki ralli, traderların temkinli olduğunu işaret ediyor. San Francisco Fed Başkanı John Williams, Singapur'da Pazartesi günü yaptığı konuşmada, bu yıl toplam üç faiz artışının makul olduğu yolundaki görüşünü tekrarladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın reform politikalarını uygulayabilme gücüne ilişkin endişeler halen temel sorun olarak devam ediyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, yeni yönetimin, hisse senetleri yükselten beklentileri karşılamak durumunda kalacağını söyledi.

Bullard, Tokyo'da Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Washington bir noktada bunları yerine getirmek durumunda kalacak," dedi ve "Bunun ileride bir sorun olacağını düşünüyorum. Balayı dönemi bir noktada sona erecek ve Amerikan politikasının gerçekliği başlayacak" şeklinde konuştu.

Bullard ayrıca, doların son dönemde, diğer merkez bankalarının politikalarına ilişkin algılamalarda ABD para politikası ile paralel olarak meydana gelen değişikliklerden dolayı biraz zayıfladığını belirtti. Brüksel'de konuşan AMB Başkanı Draghi, merkez bankasının 2.3 trilyon euro (2.6 trilyon dolar) tutarındaki tahvil alım programının 8 Haziran'daki toplantıda değiştirilmesi için bir aciliyet olmadığını söyledi.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Euro Bölgesi'nde bu hafta açıklanacak olan veriler, Salı günü son 10 yılın en güçlü ekonomik güvenini gösterebilir. Öncü manşet enflasyon verisi Çarşamba günü açıklanacak.

*Fransa'da 
Tüketici Güveni ve ekonomik üretim, Almanya ve İspanya'da ise enflasyon göstergeleri açıklanacak.

*Fed yetkilileri, 13-14 Haziran'daki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının yaklaşması ile birlikte açıklamalarda bulunuyor. Lael Brainard ve Robert Kaplan New York'ta sırasıyla Salı ve Çarşamba günü konuşacak.

*ABD'de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi faiz artırımı için zemini güçlendirebilir. Bu verinin 185,000 artması bekleniyor.

*Brezilya Merkez Bankası Çarşamba günkü toplantısında, ekonomistlere göre, göster faizi mevcut seviyesi olan yüzde 11.25'ten 75 ila 100 baz puan artırabilir. 

*Çin'de Çarşamba günü açıklanacka olan imalay sanayi satın alma yöneticileri endeksleri (PMI), ekonomik büyümenin 2017 yılı büyümesinn zirveyi bulmuş olabileceğini gösterebilir.

*Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Çarşamba günü aylık arz raporunu açıklayacak.

Para Birimleri

*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek Tokyo saati ile 10:25'te 1.1129 seviyesine indi ve düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Sterlin yüzde 0.3 düşerken, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları yüzde 0.2 geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Yen dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 110.88 seviyesine çıktı ve değer kazanan tek büyük para birimi oldu.

*Güney Afrika randı dün yüzde 0.6 düştükten sonra yüzde 0.5 daha geriledi.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.3 düştü. Salı günü açıklanan veriler, işsizlik oranının geçen ay 20 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indiğini, ancak hanehalkı harcamalarının uzun bir düşüş dönemine saplandığını gösterdi.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 düştü ve Güney Kore'de Kospi Endeksi kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1'den az düştü. Gösterge endeks Cuma günü rekor zirvede kapandı.

*Avrupa hisse senetleri Pazartesi günü fazla değişmezken, İtalya'da banka hisseleri, eski Başbakan Matteo Renzi'nin erkens eçim beklentilerini artırmasının ardından değer kaybetti.

Emtia

*
Altın yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,269.44 dolara çıktı.

 Petrol, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı anlaşmasının 9 ay daha uzatma kararının ardından geçen hafta dalgalı bir seyir izledikten sonra kazançlarını varil başına 50 dolar civarında korudu. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 2.23'e çıktı

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan düşerek yüzde 2.38'e indi.