Küresel Piyasalar: Dolar düşerken, petroldeki düşüş hisseleri aşağı çekti!

Uluslararası piyasalarda, dolar yen karşısında düşerken, petrol fiyatlarındaki düşüş enerji hisselerini olumsuz etkiledi.


Küresel Piyasalar: Dolar düşerken, petroldeki düşüş hisseleri aşağı çekti!

Petrol fiyatlarındaki sert düşüş, enerji hisse senetleri üzerinde baskı oluşturdu ve Asya piyasalarının çoğu haftayı düşüşle sonlandırmaya yöneldi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarlarındaki düşüş derinleşti ve sterlin değer kaybetti. Dolar yen karşısında düştü.

Tokyo, Sydney ve Singapur'da hisse senetleri, enerji üreticilerindeki sert düşüşle birlikte aşağı yönde hareket etti Petrol, OPEC'in daha önceden planlanan süre için üretim kısıntısını uzatması ve bunun da piyasalarda hayalkırıklığı yaratmasının ardından üç haftanın en sert düşüşünü göstermesi sonrası kayıplarını genişletti. Emtia para birimleri dolar karşısında değer kaybetti ve onshore yuan dolar karşısında dört ayın en büyük haftalık kazancına yöneldi.. Sterlin, bir anketin gelecek ay yapılacak seçim öncesi Başbakan Theresa May'in rakibine karşı zemin kaybetmekte olduğunu göstermesinin ardından düştü.

Küresel hisse senetleri, yatırımcıların küresel ekonomik büyümenin ABD'de gelecek ay artırılması beklenen faizle başa çıkabilecek denli güçlü olduğunu düşünmeleri ile birlikte, altı hafta süren kazançların ardından rekor seviyeye çıktı ve Nisan ayından bu yana en iyi haftalık performansına yöneldi. Hisse senetleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nde (S&P 500) geçen hafta son sekiz ayın en büyük düşüşüne neden olan ABD Başkanı Donald Trump'ın reform politikalarına ilişkin endişelerin ardından toparlandı.

İşlem hacmi, Pazartesi günü tatil olmasından dolayı ABD ve İngiltere'de uzayacak haftasonu öncesi, bazı piyasalarda normal seviyelerinden daha düşük olabilir.

Sterlin, İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin Manchester'daki terör saldırısının ardından rakibi ile arasındaki farkın azaldığını gösteren anket ve İngiltere ekonomisinin ilk çeyrekteki büyümesinin beklenenden düşük çıkmasının Asya seansında satış getirmesi ile birlikte değer kaybetti. Anket, 8 haziran'daki genel seçime iki haftadan az bir süre kala yayınlandı.

Çin'de, yuan, yetkililerin spot kurun günlük fiksinge yaklaşması için müdahale ettiği yolundaki haberin ardından güç kazanıyor. Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklar, Çin'in yuanın dolar karşısındaki günlük fiksingini hesaplama yönteminin değiştirilmesini planladığını, bunun büyük piyasa dalgalanmalarının etkisini azaltabilecek bir "karşı dönemsel ayarlama faktörü" olabileceğini söyledi.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de bugün açıklanacak olan ilk çeyrek GSYH büyüme verisi ilk açıklanan rakam olan yüzde 0.7'den muhtemelen daha iyi çıkacak. Ancak analistler ikinci çeyrek için beklentileri azaltıyorlar.

*Cuma günü Hong Kong saati ile 16:00'da (Londra saati ile 09:00), Bloomberg Intellegence Baş Asya Ekonomisti Tom Orlik, Çin ve özellikle Moody's'in not indirimi konusunda Bloomberg abonelerinin sorularını yanıtlayacak.

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Perşembe günü yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdikten sonra, Tokyo saati ile 12:47'de yüzde 0.1'den az yükseldi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.4 düşerek 1.2888 seviyesine indi. YouGov'un Times için yaptığı ankete göre, Muhafazakarlar'a yüzde 43 ve İşçi Partisi'ne yüzde 38 destek çıktı. Bu ay bazı anketlerde 24 puana kadar çıkan bu farkta oldukça dramatik bir azalma gerçekleşti.

*Onshore yuan yüzde 0.2 yükseldi ve bunun sonucu haftalık kazanç Ocak ayından bu yana en yüksek düzey olan yüzde 0.4'e çıktı.

*Avustralya doları, Perşembe günü yüzde 0.7 düştükten sonra yüzde 0.4 daha kaybetti. Ekonomilerinde emtia üretim ve ihracatının ağırlıkta olduğu ülkelerin paraları, ham madde fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilendi.

*Yen dolar karşısında, Perşembe günü yüzde 0.3 düştükten sonra yüzde 0.3 yükseldi. Cuma günü açıklanan veriler, Japonya'da çekirdek fiyatların Nisan ayında da yükselerek çıkışını dördüncü aya taşıdığını ve böylelikle 2015 ortasından bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi.

Hisse Senetleri

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 düştü. Gösterge endeks dün, Best Buy Co. ve PVH Corp.'un finansallarının tahminlerden daha iyi çıkması ve Bloomberg Tüketici Konforu Endeksi'nin ABD'de alışveriş yapanların iyimser olduğunu işaret etmesinin ardından yüzde 0.4 yükseldi.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.4 düştü ve haftalık kazancını yüzde 0.8'e daralttı. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, BHP Billiton Ltd.'nin yüzde 2.3 düşmesi ile birlikte yüzde 0.7 geriledi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 yükseldi ve diğer bir rekor kapanışa doğru yöneldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1'den az yükseldi ve haftalık kazancını yüzde 1.9'a çıkardı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Emtia

*Batı Teksas petorlü (WTI), önceki seansta yüzde 4.8 düşmesinin ardından yüzde 1 daha gerileyerek varil başına 48.42 dolara indi.

*Altın yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,257.39 dolara tırmandı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.25'e geriledi. ABD tahvilleri yükselişini dördüncü aya taşımaya hazırlanıyor.

*Avustralya'nın 10 yıllıklarının faizi dört baz puan düşerek yüzde 2.41'e indi.