Küresel Piyasalar: Dolar zayıflarken hisseler ve petrol yükseldi!

Uluslararası piyasalarda, dolar zayıflarken, hisse senetleri ve petrol değer kazandı.


Küresel Piyasalar: Dolar zayıflarken hisseler ve petrol yükseldi!

Dolar Kasım ayından bu yana en düşük seviyesine inerken, hisse senetleri yükseldi ve  Petrol  kritik OPEC toplantısı öncesi değer kazandı.

Dolar, bazı Fed yetkililerinin enflasyondaki iyileşmenin yavaşlayabileceği endişelerini dile getirmelerinin ardından düştü. Ham  Petrol , Rusya Enerji Bakanı'nın Perşembe günü arz kısıntılarının dokuz ay daha uzatılmasının görüşüleceğini ve görüşmelerde ekstra üç aylık bir uzatmanın da tartışılacağını söylemesinin ardından yükselişine tekrar başladı. Güney Kore hisse senetleri, merkez bankasının faizi değiştirmemesinin ardından sıçrarken, won ralli yaptı. Yuan değer kazandı ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Sydney'de Shaw and Partners Ltd. özel varlık yönetmeni Karl Goody, "Bu ralliyi kaçırırım korkusu var ve bu durum halen en büyük yönlendirici konumunda," dedi ve "ABD ekonomisi makul görünüyor, ancak halen Çin'den gelen sorunlar var. Temkinli olmalısınız, ancak halen biraz iyimser kalmalısınız. Satış yapmak için güçlü bir neden yok" dedi.

Fed'in dün açıklanan son toplantısının tutanakları, Haziran ayında faiz artırımı olasılığını güçlendirirken, daha sonraki faiz artırımlarının hızı konusunda şüphelerin oluşmasına neden oldu. Fed politika yapıcıları, parasal teşviği daha da azaltmak için, ekonomik büyümedeki son zayıflığın geçici olduğunu görmeleri gerektiğini işaret ettiler.

OPEC ve diğer büyük  Petrol  üreticilerinin bakanları, üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılması konusunda karar almak için Viyana'da bir araya geliyor. Bu karar, geçen yılki anlaşmanın küresel arz fazlasını azaltma ya da fiyatlarda sürdürülebilir bir artış getirmede başarısız olmasından sonra alınıyor. Kore Merkez Bankası, yeni Devlet Başkanı'nın seçilmesinden sonraki ilk toplantısında, hanehalkı borcunun artmaya devam etmesi ve ekonomnin iyileşme işaretleri göstermesi ile birlikte faizde değişikliğe gitmedi.

ABD'de hisse senedi piyasaları, Standard & Poor's 500 Endeksi'nde (S&P 500) geçen hafta son sekiz ayın en büyük düşüşüne neden olan ABD Başkanı Donald Trump'ın reform politikalarına ilişkin endişelerden sonra toparlandı.

Muddy Waters LLC'nin kurucusu Carson Block, küresel finans krizinden bu yana Çin'de meydana gelen kredi sorunlarının bir kırılma noktasına ulaşacağını söyledi. Block, bunu, Çinli yetkililerin bankacılık sistemine likidite vermesi ve bunun sonucu diğer oyuncuların nakitlerini sistemden çıkarmalarına dayandırdı ve bu durumun sistemi çöküşe karşı artan bir şekilde kırılgan hale getirdiğini belirtti.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*OPEC bugün Viyana'da toplanacak. Petrol fiyatları, üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılması beklentilerinin güçlenmesi ve hatta anlaşmanın ekstara üç ay daha uzatılmasının konuşulması ile yükseldi.

*Güney Afrika Perşembe günü para politikası kararını açıklayacak. İngiltere'de ise GSYH verisi açıklanacak.

Emtia

*Ham Petrol, bir ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.8 çıkışla Tokyo saati ile 12:26'da varil başına 51.79 doalra ulaştı.

*Altın fazla değişmeyerek ons başına 1,258.91 doalrda kaldı.

Hisse Senetleri

*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.8 tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 yükselişle Mayıs 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Tayvan'da Taiex kazançlarını 200'den bu yana en yüksek seviyesine genişletti.

*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükseldi. Gösterge endeks Çarşamba günü yüzde 0.3 tırmandı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'lik yükselişle kapandı.

*Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.3 yükseldi ve 29 Mart'tan bu yana ilk kez 10,500 seviyesinin üzerine çıktı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 tırmandı.