Küresel Piyasalar: Dolar yen karşısında düşerken, altın güçlendi!

Uluslararası piyasalarda, dolar, risk iştahının azalması ile yen karşısında düşerken, altın değer kazandı.


Küresel Piyasalar: Dolar yen karşısında düşerken, altın güçlendi!

Yen dolar karşısında, Trump yönetimine ilişkin son haberler ve İngiltere'deki terör saldırısının ardından yatırımcıların temkinli bir tutum takınmaları ile birlikte değer kazanırken, altın yükseldi ve ABD endeks vadeli kontratları aşağı yönde hareket etti.

Japonya para birimi ten, Washington Post'ta ABD Başkanı Donald Trump'ın üst düzey istihbarat yetkililerinden seçim kampanyası ile Rusya arasında bir ilişki olmadığını kamuoyuna açıklamalarını istediği yolunda çıkan haberin ardından önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kazandı ve standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları düştü. Sterlin, İngiliz polisinin Macnhester'da bir konser sırasında meydana gelen ve 19 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan patlamanın bir terör saldırısı olabileceğini kaydetmesinin ardından değer kaybetti. Meksika pesosu, Standard & Poor's'un (S&P), Brezilya'nın kredi notunu düşürebileceğini açıklamasının ardından düştü. Noble Group Ltd. hisseleri, borcunu ödeyemeyeceğine ilişkin endişelerle değer kaybetti.

Washington'daki siyasi sıkıntılar yine ön plana çıktı ve dikkatlerin küresel ekonomik büyümeden uzaklaşmasına neden oldu. Washington Post'un şimdiki ve eski yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, ulusal istihbarat direktörü Daniel Coats ve Ulusal Güvenlik Ajansı direktörü Amiral Michael S. Rogers'tan, 2016 seçimi sırasında, Rus hükümeti ile gizli anlaşma yapıldığına ilişkin delillerin varlığının kamuoyu önünde reddetmemeleri istedi.

Tokyo'da Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa stratejisti Ayako Sera, "Trump riski ve İngiltere'den gelen saldırı haberi ile tetiklenen jeopolitik endişeler, piyasanın riskten kaçınmaya yönelik işlemler yapmasına neden oluyor," dedi ve "Ancak en büyük sorun, Trump ve Rusya'ya ilişkin şüphelerden kaynaklanan ihtiyat" şeklinde görüş bildirdi.

İngiliz polisi, Manchester kentinde Ariana Grande konserinde meydana gelen ve terör saldırısı olduğundan şüphelenilen patlamada 19 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu, 2005 yılındaki Londra bombalamalarından bu yana meydana gelen en büyük olayı işaret ediyor. Macnhester'daki patlama seçim kampanyası sırasında gerçekleşti ve Londra'da Parlamento Binası'nın dışında beş kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıdan iki ay sonra gerçekleşti.