Küresel Piyasalar: Trump sarsıntısı Asya piyasalarına da yayıldı!

Uluslararası piyasalarda, Trump yönetimine iişkin endişeler Asya hisse senedi piyasalarında da yansıdı.


Küresel Piyasalar: Trump sarsıntısı Asya piyasalarına da yayıldı!

Volatilite, ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimini çevreleyen kargaşanın ABD hisse senetlerinde son sekiz ayın en sert düşüşüne neden olmasının ardından, Asya hisse senedi piyasalarına da yayıldı. Dolar değer kazanırlen, altın, Çarşamba günü güvenli liman niteliğindek varlıklara gelen güçlü alımların ardından sakin seyretti.

Avustralya ve Japonyada hisse senetleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) Eylül ayından bu yana en sert kaybını yaşamasının ardından yüzde 1'in üzerinde kayıplar gerçekleştirdi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi altı gün süren düşüşünün ardından yükselirken, gelişen piyasa apra birimleri sert düştü. Altın, Brexit oylamasının hemen ardından bu yana en güçlü tek günlük rallisini gerçekleştirmesinin ardından fazla değişmedi. ABD Hazine tahvil faizleri, Fed'in gelecek ay faiz artırımına gitme olasılığının azalmasının ardından yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine inmesi sonrası sakin seyretti.

Melbourne'de IG Markets Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, "Piyasa volatilitenin dinamiği ile birlikte hayata döndü ve bu volatilite kısa vadeli işlem yapan traderları memnun etti," dedi ve "Birçok piyasa tüm zamanların ya da son birkaç yılın en yüksek seviyelerindeyken, bugün bazı piyasalarda bugün sıkıntı hissedilecek" şeklinde görüş bildirdi.

ABD hisse senetlerinin volatilite göstergesi, Washington'daki krizin daha da derinleşmesinin son dönemdeki sakinliği bozması ile birlikte, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma (Brexit) kararı aldığı Haziran ayından bu yana en güçlü artışını gerçekleştirdi. Wall Street nihayet, Trump'ı çevreleyen kargaşanın, küresel hisse senetlerinin en sonuncusu Salı günü olmak üzere rekor seviyelere çıkmasına neden olan politika gündemine tehdit oluşturduğunun farkına vardı. Trump'ın Kasım ayındaki seçimleri sğürpriz bir şekilde kazanmasından sonra yapılan işlemlerin çoğu tersine döndü ve dolar seçim sonrası rallisinin tümünü geri verdi.

ABD yönetimi, Başkan'ın eski FBI başkanından eski Ulusal Güvenlik danışmanına ilişkin soruşturmayı durdurmasını isteyip istemediğine ve aynı zamanda gizli bilgilerin Ruslara verilip verilmediğine ilişkin incelemeyle karşı karşıya. ABD Adalet Bakanlığı, FBI'ın Rusya'nın 2016 seçimine müdahe ettiği yolundaki iddiaları incelemek üzere özel bir müşavir görevlendirdi.

Evercore ISI'nin portföy strateji başkanı Dennis Debusschere, "Siyasi belirsizlik muhtemelen uzun bir süre devam edecek," dedi ve "Piyasalar önümüzdeki birkaç ay boyunca aşağı trend ile birlikte yüksek volatiliteyle seyredebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Siyasi sıkıntılar, küresel ekonominin hızına ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda meydana geldi. Japonya'da Perşembe günü açıklanan veri, Japonya ekonomisinin ilk çeyrekte tahmin edilenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi. Avustralya'da işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde düştü ve en son Ocak ayında görülen düşük seviyelere indi. Çin'de konut fiyatlarındaki artış, otoritelerin emlak alımlarına daha sıkı kısıtlamalar getirmelerinin ardından geçen az yavaşladı.

 Pİyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Perşembe günü açıklanacak diğer bir veri İngiltere'nin perakende satışları.

*Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD para politikası ve ekonomisi hakkında konuşacak. Fed'in Haziran ayında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 60 civarına inerken, bir sonraki faiz artırımının tam fiyatlaması Eylül ayından Kasım ayına ötelendi.

*ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Senato Bankacılık Komitesi'nde konuşma yapacak ve böylelikle göreve gelmesinden bu yana Kongre'de ilk konuşmasını yapmış olacak. Mnuchin'in Dodd-Frank düzenlemeleri ve Çin'in Döviz manipülatörü olarak nitelenmes gibi konulardan bahsetmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 10:54'te yüzde 0.9 aşağıdaydı ve bu 6 Nisan'dan bu yana en sert düşüşü işaret ediyor. Japonya'da Topix Endeksi'nin volatilite göstergesi yüzde 1.7 düşerken, Nikkei 225 Endeksi'nin volatilitesi yüzde 11 sıçradı.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 ENdeksi yüzde 1.2 ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 düştü. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 düşerken, bu piyasada işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.7 geri çekildi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 1.8 ile 9 Eylül'den bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.2 yükseldi. Dow Jones Endeksi Çarşamba günü 372.82 puan düşerken, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 2.6 ile 24 Haziran'dan bu yana en büyük düşüşünü yaptı. Stoxx Europe 600 Endeksi dün yüzde 1.2 geriledi.

*Japonya'da işlem gören Brezilya'nın Ibovespa Endeksi'ni takip eden ETF, Devlet Başkanı Michel Temer'in adının hapisteki eski Kongre'nin alt mecilisi sözcüsüne ilişkin iddialarda geçmesinin ardından bu ülkenin yeniden siyasi krize sürüklenmesi sonrası yüzde 8.5 düştü.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 110.99 seviyesine indi. Japonya para birimi Çarşamba günü yüzde 2.1 ile Kasım ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günü 8 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.2 yükseldi.

*Avustralya doları erken saatlerde yüzde 0.3'e kadar çıkardığı kayıplarını geri aldı ve yüzde 0.1 yükseldi. Avustralya para birimi böylelikle yükselişini dördüncü güne yayayarak Ekim 2015'ten bu yana en uzun süreli yükseliş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi. Avustralya'da istihdam Nisan ayında, 5,000 artması beklenirken 37,000 arttı. İşsizlik oranı ise yüzde 5.9 çıkması beklenirken yüzde 5.7'ye düştü.

*Euro dolar karşısında dört günlük yükselişin ardından 1.1157 seviyesnde yatay seyretti.

*Meksika pesosu yüzde 1.2 ve Güney Afrika randı yüzde 1 değer kaybetti.

 Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Çarşamba günü 10 baz puan düşüşle yüzde 2.23'e inerek 19 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bir baz puan yükseldi.

*Avustralya'nın 10 yıllıklarının faizi altı baz puan düşerek yüzde 2.47'ye indi.

Emtia

*Altın, beş gün üst üste değer kazanrak Nisan sonundan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,259.82 doalra geriledi.

*Ham Petrol, önceki seansta yüzde 0.8 yükseldikten sonra yüzde 0.4 düşerek varil başına 48.88 dolara indi. Petrol, ABD'de stokların altıncı haftada da düşüş göstermesi ve OPEC'in üretim kısıntılarının etkilerinin ABD'de görülmeye başladığını işaret etmesinin etkisiyle 28 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.