Rum vekilin Türkiye açıklaması

Hristoforou: “AB üyesi ülkeleri tahrik ve tehdit eden Türkiye, AB’ne kabul edilemez. Bundan dolayı, Avrupa Parlamentosunu, Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı tutumundan dolayı, Türkiye’ye karşı önlemler almaya davet ediyorum” dedi.


Rum vekilin Türkiye açıklaması

 

DİSİ-ELK Avrupa Milletvekili Lefteris Hristoforou, Strasburg’da, Avrupa Parlamentosu oturumunda yaptığı konuşmasında, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs ve Yunanistan’ın egemenlik hakları ve sınırlarını koruması ve Türkiye’nin özellikle Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi konusundaki tehditlerine müdahale etmesi gerektiğini “çünkü bunların, kendi Avrupa sınırlarını da oluşturmakta olduğunu” söyledi.

Başkan Antonio Tajani’ den söz isteyen Hristoforou, “AB üyesi ülkeleri tahrik ve tehdit eden Türkiye, AB’ne kabul edilemez. Bundan dolayı, Avrupa Parlamentosunu, Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı tutumundan dolayı, Türkiye’ye karşı önlemler almaya davet ediyorum” dedi.

“Türkiye, özellikle Kıbrıs’ta, yasa dışı NOTAM ve NAVTEX ile ve deniz ablukası girişimleriyle, tam saygısızlık ve kışkırtıcı bir şekilde, ülkemin egemenlik haklarını tehdit etmektedir. Tahrikleri sadece, kara sularının ihlalleriyle kalmayarak, Kıbrıs’ın enerji programlarını da tehdit etmektedir”.

“Bu tehditler, sadece Kıbrıs’a karşı değil aynı zamanda, Kıbrıs deniz bölgesinde, doğal zenginlikleri araştırma ve çıkarma çalışmalarından sorumlu, Avrupa enerji şirketlerine (İtalyan ENİ ve Fransız TOTAL) doğru da dönüyor” uyarısında bulundu.

Avrupa Milletvekili, Türkiye’nin ilke ve hukuku çiğnediği bir sırada, Türkiye’nin Avrupa İşleri Bakanı Ömer Çelik’in, Federica Mogherini tarafından kabul edilmesi ve taleplerinin karşılanmasını istemesinin, kabul edilemez olduğunu vurguladı ve: “AB ve Avrupa Parlamentosundan yapmasını istediğimiz, 27 ülkeden başka bir üye ülkenin, AB katılımı süreci altında bulunan Türkiye tarafından, aynı tehditlerle karşılaşması durumunda nasıl tepki gösterecekse, aynı şekilde tepki vermesini istiyoruz” dedi.


http://www.ekonomikibris.com