Petrol üretim kısıntısı anlaşmasına ilişkin haberle sıçradı!

Petrol fiyatları, S. Arabistan ve Rusya'nın üretim kısıntısı anlaşmasının 9 ay uzatılmasından yana olduklarını açıklaması ile sıçradı.


Petrol üretim kısıntısı anlaşmasına ilişkin haberle sıçradı!

Petrol fiyatları, Suudi ARabistan ve Rusya enerji bakanlarının, OPEC'in üretim kısıntısı anlaşmasının 9 ay daha uzatılmasından yana olduklarını açıklamasının ardından iki haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.

Vadeli  Petrol  kontratları New York'ta yüzde 1.8 yükselerek varil başına 48.68 dolara kadar çıktı ve 1 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Rus mevkidaşı ile birlikte yaptığı açıklamada, Petrol üretim kısıntılarının işlemekte olduğunu, ancak küresel stokların henüz OPEC ve müttefiklerinin hedeflediği seviyelere gerilemediğini belirtti. Bakanlar, anlaşmanın, üretim kısıntılarının 2018 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar aynı miktarlarda sürdürülmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Hyundai Futures Corp. emtia analisti Will Yun, "Piyasa açık bir şekilde Suudi Arabistan ve Rusya bakanlarından gelen yorumlara tepki veriyor ve bu durum en azından mevcut fiyatların korunmasına yardımcı olabilir," dedi ve "Ancak sıçramanın ABD piyasaları açılana dek sürüp sürmeyeceğine bakacağız. Yükseliş kısa süreli olabilir ve fiyatları 60 ya da 70 doların üzerine çıkmasını sağlayamayabilir" şeklinde görüş bildirdi.

 Petrol  üretiminin Ocak ayından başlayarak altı aylık bir süre için kısınlası kararı alan 24 ülke arasından en büyük iki üretici olan Rusya ve Suudi Arabistan, etkinliğine ilişkin soru işaretlerin arttığı bir ortamda, ürerim kısıntılarına taahhütlerini tekrarladılar. Libya'nın üretiminde son dönemde görülen artış ile birlikte Kuzey Amerika'daki üretimin de artması ve Nijerya'da artış işaretleri, OPEC'in fiyatları yükseltme ve piyasanın yeniden denge bulmasını sağlamaya yönelik çabalarının etkisini zayıflatabilir.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrol ü (WTI), Nymex piyasasında, 86 sent yükselerek varil başına 48.70 dolara kadar çıkmasının ardından, Seul saati ile 12:58'de 48.54 dolara geldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın iki katı seviyedeydi. Kontrat geçen hafta yüzde 3.5 yükseldi.

Temmuz vadeli Brent Petrol ü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 73 sent yükselerek varil başına 51.57 dolara çıktı. Kontrat Cuma günü 7 sent yükselerek 50.84 dolara çıktı. Küresel gösterge Brent Petrolü, Temmuz vadeli WTI'a kıyasla 2.70 dolar primli işlem gördü.