Küresel Piyasalar: Petrol sıçradı!

Uluslararası piyasalarda, Çin hisse senetleri altyapı yatırımlarının artacağı beklentisi ile yükselirken, petrol sıçrama yaptı.


Küresel Piyasalar: Petrol sıçradı!

Çin hisse senetleri altyapı yatırımlarına ilişkin iyimserliğin küresel ekonominin gücüne ilişkin endişeleri dengelemesi sonrası yükselirken Petrol, arz kısıntısına ilişkin beklentilerle güçlü yükseldi.

Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Japonya hisse senetleri, yenin erken saatlerdeki kazancını geri vermesinin desteği ile, düşüşün ardından toparlandı. Petrol, Suudi Arabistan ve Rusya'nın enerji bakanlarının OPEC anlaşmasının uzatılmasının gerekteğini kaydetmelerinin ardından değer kazandı. Avustralya devlet tahvilleri yükselişini dördüncü güne taşırken, altın iki günlük kazancını daha da genişletti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin stili küreselleşmenin çerçevesini çizerek 79 milyar dolarlık bir finansman taahhüdünde bulundu. Hisse senetleri, Çin'de açıklanan verilerin, sanayi üretiminin ve yatırımların Nisan ayında yavaşladığını göstermesinin ardından kazançlarını hafifçe azalttı. Bu veriler, ABD'de Cuma günü açıklanan ve beklenenden zayıf çıkan ABD tüketici fiyatları ve perakende satışlar verilerin küresel büyümeye yönelik beklentilerin biraz fazla iyimser olabileceği görüşlerini güçlendirmesinin ardından geldi. Kuzey Kore Pazar sabahı bir balistik füüze ateşledi ve böylelikle bu yıl yedinci nükleer denemesini gerçekleştirdi.

Hong Kong'da Australia & New Zealand Banking Group Çin baş ekonomisti Raymond Yeung, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Tek Kuşak Tek Yol planı halen olgunlaşmamış bir safhada," dedi ve "Ancak içeriye bakıldığında, Çin'in artan bir şekilde orijinal yatırıma dayalı büyüme modeline geri döndüğünü görmekteyiz. Yani ekonomi altyapı harcamaları ile desteklenmeye devam edilecek. Yatırım harcamaları artmaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Fed, ABD'de işsizlik başvurularının 28 yılın en düşük seviyesine inmesi ve işsizlik oranının yüzde 4.4 seviyesine düşmesi ile birlikte, gelecek ay faiz artırımına gitmeye hazırlanıyor. Ancak, ABD'de enflasyon görünümünün zayıflaması ile birlikte, Fed'in Haziran toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı yaklaşık yüzde 70 seviyesinde.

Almanya'da Şansölye Angela Merkel'in partisi ülkenin nüfusu en yüksek eyaletinde seçimi kazandı ve bu durum, serbest ticaret yanlısı olması, Avrupa Birliği'ni bir arada tutma çabaları ve ABD Başkanı Donald Trump'ın savunma harcamaları konusundaki eleştirilerine karşı güçlü duruşu ile birlikte, Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi Merkel'e duyulan güveni gösteriyor.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Hindistan'ın dış ticaret dengesi, Avustralya'nın istihdam raporu, Singapur'un ihracat ve Malezya'nın TÜFE verileri açıklanacak. Tüm bu veriler Nisan ayı için. Endonezya Merkez bankası toplanacak ve toplantıda faizim sabit tutulma kararı çıkması bekleniyor.

*Japonya'da, ilk çeyrek için GSYH verisi dikkatleri üzerinde toplayacak. Büyümenin hızlanması bekleniyor.

*Tayland, Malezya ve Filipinler'de de ilk çeyrek GSYH verileri açıklanacak.

*ABD'de açıklanacak en önemli veri ise sanayi üretimi olacak. Bu veri, özellikle otomobil satışlarının dönemsel olarak zirve yapıyor göründüğü sırda, imalat sektörünün nasıl bir performans gösterdiği konusunda işaretler verecek.

*İngiltere'de Salı günü enflasyon verileri, ertesi gü işgücü piyasası verileri açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China enterprises Endeksi, yerel saat ile 11:55'te yüzde 1.2 yukarıda seyrediyordu ve yükselişini altıncı güne taşıdı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 ve Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.

*Japonya'da Topix Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.6'ya kadar çıkardığı kayıplarının önemli kısmını geri aldı ve yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.3 geriledi.

*Singapur'da Straits Times Endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 tırmandı ve Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 0.3 yükselişle 17 yılın zirvesine ulaştı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin geçen hafta yüzde 0.4 düşmesi ve Nisan ortasından bu yana ilk haftalık kazancını gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.1 yükseldi.

Emtia

Petrol geçen hafta yüzde 3.5 yükseldikten sonra yüzde 1.4 daha tırmanarak varil başına 48.51 dolara çıktı. Suudi Arabistan ve Rusya, küresel arz fazlasını azaltmak için, üretim kısıntılarını 2018 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar uzatma taraftarı olduklarını açıkladı.

*Altın yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,230.39 dolara çıktı ve kazancını üçümncü güne taşıdı.