Küresel Piyasalar: Hisse senetleri ralli sonrası aşağı yönde hareket etti!

Uluslararası piyasalarda, Asya hisse senetleri ralli sonrası düşerken, Avustralya tahvilleri geriledi.


Küresel Piyasalar: Hisse senetleri ralli sonrası aşağı yönde hareket etti!

Asya hisse senedi piyasaları, kazançların daha da artması içim fazla bir neden olmaması ile birlikte, iki yılın en yüksek seviyesinden gerilerken, Avustralya doları sert düştü.

Yatırımcılar, Güney Kore'de Kospi Endeksi'nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ve Japonya'da Topix Endeksi'ni Aralık 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkmasını sağlayan rallinin ardından geri adım attı. ABD hisse senedi piyasasındaki volatiliteyi gösteren VIX endeksi 1993'ten bu yana en düşük seviyesine inerken, Nasdaq Bileşik Endeksi ve Standard & Poor's 500 Endeksi tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kapandı. Çin hisse senetleri, finansal kaldıraca yönelik kısıtlamaların etkisiyle, hisselerin toplam değerinde 400 milyar doların üzerinde erimeye sebep olan kayıplarını sürdürdü. Avustralya doları, hayalkırıklığı yaratan perakende satışlar verisinin ardından Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Sydney'de CMC Markets Plc baş piyasa analisti Ric Spooner, "Piyasalar kaydadeğer bir yükseliş göstermekte güçlük çekiyor," dedi ve "Tüm değerlemeler, devam eden ılımlı büyüme ortamına ilişkin makro senaryodan dolayı önceden satın alındı ve piyasalar mevcut değerlemelerde tutunmak için iyi haberlere ihtiyaç duyuyor görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Volatilite, işgücü piyasasında ve karlardaki güçlenme küresel büyümeyi desteklemeye devam ederken, Fransa seçimlerine ilişkin endişelerin Emmanuel Macron'un seçilmesi ile birlikte ortadan kalkmasından dolayı son birkaç yılın en düşük seviyelerine indi.

Yatırımcılar, ABD merkez bankasının politikasına ilişkin işaretler bulabilmek için, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin Salı günü yapacağı konuşmayı izleyecek. Güney Kore'de seçmenler devlet başkanlarını seçmek için bugün sandık başına giderken, Avustralya'da Hazine Bakanı, Canberra'da, ülkenin en yüksek seviyede bulunan kredi notunun risk altında olduğu bir dönemde, bütçeyi sunacak.

Piyasalarda takip edilecek önemli olaylar şöyle;

*Bu hafta kar açıklayacak önemli şirketler arasında Walt Disney Co., Mitsubishi Corp., Toyota Motor Corp. ve Deutsche Telekom AG yer alıyor.

*Güney Kore halkı, Park Geun-hye'nin yolsuzluk skandalı sonrası görevden azlinin ardından yeni devlet başkanını seçmek üzere bugün sandık başına gidiyor.

*Avustralya Hazine Bakanı Scott Morrison, Canberra'da bütçeyi sunacak. Ekonomistler, Haziran 2018'de sona erecek mali yıl için 28 milyar Avustralya doları (20.7 milyar dolar) açık bekliyorlar. Bu, hükümetin Aralık ayındaki tahmininin 700 milyon Avustralya doları altında.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:50'de yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu. Endeks Pazartesi günü Haziran 2015'ten bu yana en yüksek seviyesinden kapanmıştı.

*Japonya'da Topix Endeksi, Pazartesi günü yüzde 2.3 ile Ocak ayından bu yana en büyük günlük kazancını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.3 geriledi.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, satış dalgasının Ekim ayından bu yana en düşük seviyesine itmesinin ardından fazla değişmedi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Tayvan'da Taiex Endeksi kayıplarını geri alarak önceki kapanış seviyesine yaklaştı. Güney Kore'de piyasa seçim günü olmasından dolayı kapalı.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, beklenenden düşük kar açıklayan Commonwealth of Australia'nın finans hisselerini aşağı çekmesi ile birlikte yüzde 0.4 geriledi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün tarihinin en yüksek seviyesi yakınında kapanmasının ardından yüzde 0.1'den az geriledi. Volatilite göstergesi VIX 1993'ten bu yana en düşük seviyesine indi.

Para Birimleri

*Avustralya doları, perakende satışların, sert düşen demir cevheri fiyatlarının sıkıntısı ile uğraşan ekonomi için görünümü daha da kötüleştirmesi ile birlikte yüzde 0.4 düştü.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyrederken, yen dolar karşısında 113.24 seviyesinde yatay seyretti.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.1'den az yükselerek 1.0930 seviyesine çıktı. Avrupa ortak para birimi, Pazratesi günü, Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesinde seyretmesinin ardından, Fransa'da Macron'un seçimleri kazanması ile birlikte yüzde 0.7 geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Pazartesi günü dört baz puan yükseldikten sonra, bir baz puan düşerek yüzde 2.38'e indi.

*Avustralya'nın 10 yıllıklarının faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.69'a tırmandı.

Emtia

*Altın yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,228.36 dolara çıktı ve dört günlük düşüşünü durdurdu.

Petrol iki günlük yükselişin ardından, yatırımcıların ABD Petrol  stok verilerini beklemeleri ile birlikte, fazla değişmeyerek varil başına 46.44 dolarda kaldı.

*Demir cevheri, artan arz ve Çin'in kaldıraç konusundaki kısıtlamalrından dolayı artan endişeler ile yüzde 0.4 düştü.